REKLAMA

Firma CAF z Hiszpanii nowym inwestorem Solarisa

2018-07-03 10:12
publikacja
2018-07-03 10:12

Hiszpańska firma CAF ma być nowym inwestorem spółki Solaris Bus & Coach. Wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej poinformował we wtorek o podpisaniu umowy w tej sprawie.

/ solarisbus.com

Umowa została zawarta w poniedziałek i - jak podała spółka z podpoznańskiego Bolechowa - pozwala firmie CAF na dalsze negocjowanie szczegółów transakcji z Solarisem. Polska firma nie podaje na razie bliższych szczegółów dotyczących transakcji; szersze informacje mają być znane w najbliższych tygodniach.

"Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa wszedł w nowy etap. Połączenie potencjałów obu firm, to ważny krok w realizacji planu, który zakłada wypracowanie wiodącej pozycji w Europie w zakresie zrównoważonych miejskich systemów mobilności" podała spółka w przekazanym PAP komunikacie.

CAF to hiszpański producent notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego w tym e-mobilność. Produkty grupy CAF operują na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji oraz w krajach Afryki Północnej.

"W procesie rozmów z potencjalnymi inwestorami, rozpatrywałam oferty zarówno z rynku polskiego jak i innych krajów. Jestem przekonana, że wybierając CAF jako inwestora dla Solarisa, zapewniona zostanie obiecująca przyszłość dla marki, jej klientów i pracowników" - powiedziała Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

"Uważam, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną. Umowa podpisana z inwestorem jest w pełni zgodna ze wszystkim, co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i pozwoli Solarisowi wejść na wyższy poziom rozwoju" dodała.

Andres Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF powiedział, że inwestycja w Solarisa "jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF".

"Razem z Solarisem stworzymy lidera w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter" - powiedział.

"Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy" dodał Arizkorreta.

Solaris Bus & Coach to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Firma została założona w 1996 roku, przez Solange i Krzysztofa Olszewskich. Do tej pory producent dostarczył do 32 państw na świecie ponad 16 tys. pojazdów. Są to zarówno autobusy miejskie z tradycyjnym napędem spalinowym, jak również pojazdy z napędem alternatywnym w tym: autobusy hybrydowe, elektryczne, z wodorowym ogniwem paliwowym i na CNG.

Solaris jest także największym w Europie producentem trolejbusów. W 2017 r. firma dostarczyła do swoich klientów rekordową liczbę 1397 autobusów, zajmując w tym segmencie czwarte miejsce na europejskim rynku producentów autobusów miejskich. W ub. roku zajęła także pozycję europejskiego lidera na rynku autobusów elektrycznych.

Produkcja firmy prowadzona jest w czterech fabrykach w Wielkopolsce. W Środzie Wielkopolskiej znajdują się dwie spawalnie, gdzie wytwarzane są nadwozia autobusów i tramwajów. Montaż pojazdów szynowych odbywa się w Poznaniu, a autobusy produkowane są w Bolechowie, gdzie mieści się centrala firmy.

Spółka zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
rtomaszewski
Fakt ma racje

wegiel juz dawno powinien zostac drastycznie skrócony nie widze sensu orzy obecnym poziomie technicznym dotowania czegos co poprostu sie nie oplaca ale do wiekszosci bezmozgowcow z solidarnosci to nie dociera to jest nie zaprzeczalny fakt to kolesiostwo czy za czasow walesy rozkradlo nasza gospodarke przypomne
Fakt ma racje

wegiel juz dawno powinien zostac drastycznie skrócony nie widze sensu orzy obecnym poziomie technicznym dotowania czegos co poprostu sie nie oplaca ale do wiekszosci bezmozgowcow z solidarnosci to nie dociera to jest nie zaprzeczalny fakt to kolesiostwo czy za czasow walesy rozkradlo nasza gospodarke przypomne ze za czasow pis 2005 2007 sprzedano pzl mielec i pzl swidnik a teraz ci sami ludzie wciskaja kit o powrocie polskiego kapitalu ci sami ludzie z solidarnosci

jestem na zachodzie ale potrafie sam ocenic sytuacje i typu teksty ze polska powstaje z kolan mi nie przemawiaja do glowy bo tak poprostu nie jest bez unii europejskiej bysmy wygladali jak ukraina a moze jeszcze gorzej
javelin11
cyt: "czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów". A czemu inwestorem nie może być polski kapitał ? Ano bo tego polskiego kapitału nie ma, gro polskiej gospodarki przejęte przez zagranicę (dzięki bandzie rudego zdrajcy), która transferuje zyski do cyt: "czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów". A czemu inwestorem nie może być polski kapitał ? Ano bo tego polskiego kapitału nie ma, gro polskiej gospodarki przejęte przez zagranicę (dzięki bandzie rudego zdrajcy), która transferuje zyski do siebie, dla swoich akcjonariuszy. Niestety jesteśmy krajem kolonialnym, dojną krową dla zachodu. Gdy chcemy wstać z kolan i samemu o sobie decydować, to europa zach. zaczyna krzyczeć, że demokracja w Polsce jest zagrożona ...
fakty
A czemu nie ma polskiego kapitału ?? Bo 250 MILIARDÓW złotych wpompowano w kopalnie, następne 300 MILIARDÓW wpompowano w komunistyczne przywileje służb mundurowych, sędziów, rolników, następne 100 MILIARDÓW wpompowano w kościół katolicki (sama "nauka religii" to 1,3 mld rocznie), o miliardach topionych w A czemu nie ma polskiego kapitału ?? Bo 250 MILIARDÓW złotych wpompowano w kopalnie, następne 300 MILIARDÓW wpompowano w komunistyczne przywileje służb mundurowych, sędziów, rolników, następne 100 MILIARDÓW wpompowano w kościół katolicki (sama "nauka religii" to 1,3 mld rocznie), o miliardach topionych w różnych spółeczkach i agencjach państwowych nawet nie wspominam. Polski kapitał wydrenowali "polscy" politycy, żeby przez 28 lat utrzymywać się przy władzy. Pokaż mi zapisy w których UN zmuszała nas do tych wydatków ? Pokaż mi jeden kraj w UE k w którym 40 letni chłop może iść na emeryturę. A zachodni kapitał ? Moja siostra zarabia na szeregowym stanowisku w zachodniej korporacji 6000 zł netto. Nauczyciel, policjant czy pielęgniarka w PL zarabia 2500 zł netto, to także UE nam nakazała, gdzie, w którym miejscu ?
fakty
I jeszcze jedno, 23 % VAT (najwyższy zaraz po Węgrzech) i prawie najniższa kwota wolna od podatku to też wina UE ? A to dziwne, bo UE ustaliła minimalna stawkę VAT na 15 %. Proszę Cię o wskazanie kiedy UE nakazała Polsce wprowadzenie prawie najwyższej stawki VAT, nr. aktu prawnego, data. Wszytko co piszesz to bzdury którymi I jeszcze jedno, 23 % VAT (najwyższy zaraz po Węgrzech) i prawie najniższa kwota wolna od podatku to też wina UE ? A to dziwne, bo UE ustaliła minimalna stawkę VAT na 15 %. Proszę Cię o wskazanie kiedy UE nakazała Polsce wprowadzenie prawie najwyższej stawki VAT, nr. aktu prawnego, data. Wszytko co piszesz to bzdury którymi politycy karmią takich jak ty, żeby zamydlić skalę okradania Polaków, od 28 lat to samo.
wektorwg odpowiada fakty
Nie stresuj się. pewnie javelin11 sam jeździ zagranicznym autem... ale winni inni
and00 odpowiada fakty
Mógł byś podać źródło informacji o tych "wpompowanych" MILIARDACH?
Co do zarobków w zachodnich korporacjach, to kuzynka pracuje w niemieckiej korporacji, i na rękę ma 1.900 zł. Co zrobić w Lidlu tak płacą.
Syn znajomego ojca pracuje w amerykańskiej korporacji, duży koncern (Heinz). Jako robotnik w
Mógł byś podać źródło informacji o tych "wpompowanych" MILIARDACH?
Co do zarobków w zachodnich korporacjach, to kuzynka pracuje w niemieckiej korporacji, i na rękę ma 1.900 zł. Co zrobić w Lidlu tak płacą.
Syn znajomego ojca pracuje w amerykańskiej korporacji, duży koncern (Heinz). Jako robotnik w Pudliszkach zarabia nie dużo więcej, tak że wiesz, te zachodnie firmy nie zawsze są takie miłe jak dla twojej siostry
fakty odpowiada and00
Raport WISE oszacował całość dotacji dla górnictwa i energetyki opartej na węglu w okresie 1990-2012 na ok. 170 mld zł według cen z 2010 r. To 15 razy więcej niż skumulowane dotacje do OZE w tym okresie. "Gdybyśmy dodali do tego rachunku skumulowane koszty zewnętrzne w postaci gorszego stanu zdrowia, większej absencji Raport WISE oszacował całość dotacji dla górnictwa i energetyki opartej na węglu w okresie 1990-2012 na ok. 170 mld zł według cen z 2010 r. To 15 razy więcej niż skumulowane dotacje do OZE w tym okresie. "Gdybyśmy dodali do tego rachunku skumulowane koszty zewnętrzne w postaci gorszego stanu zdrowia, większej absencji chorobowej i śmiertelności, to podniósłby się on co najmniej o kolejne 700 mld" – stwierdzono w raporcie. W latach 1990 oraz 2003 dotacje do górnictwa sięgały 2 proc. PKB, a regularne wsparcie dla sektora było niewiele niższe od wydatków publicznych na naukę ogółem - podkreśla się w raporcie. Według szacunków WISE w 2012 r. przeciętny podatnik wsparł sektor górniczy kwotą ponad 100 zł, z czego ok. 90 kosztował go górniczy system emerytalny. Natomiast w przeciętnym rachunku za energię elektryczną podatnik dopłacił ok. 100 zł dla elektroenergetyki węglowej. Koszty zewnętrzne dla przeciętnego podatnika oszacowano na 900 zł. .............
fakty odpowiada fakty
Za Bankier.pl, nie uwzglednia KRUS 282 tys. osób w Polsce pobiera emerytury resortowe. Kosztują nas one 11,6 mld zł rocznie. Przeciętna emerytura i renta wypłacana przez resorty sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i obrony narodowej jest o 60% wyższa niż świadczenie wypłacane z ZUS-u.

5 mln emerytów z ZUS-u w
Za Bankier.pl, nie uwzglednia KRUS 282 tys. osób w Polsce pobiera emerytury resortowe. Kosztują nas one 11,6 mld zł rocznie. Przeciętna emerytura i renta wypłacana przez resorty sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i obrony narodowej jest o 60% wyższa niż świadczenie wypłacane z ZUS-u.

5 mln emerytów z ZUS-u w 2014 roku otrzymało łącznie 121 mld zł w postaci świadczeń emerytalnych. W tym samym czasie 282 tys. osób pobrało 11,6 mld zł w postaci świadczeń emerytalnych. Blisko 20-krotnie mniejsza liczba osób posiadających specjalne przywileje emerytalne pobrała tylko 10-krotniej mniej niż pozostali emeryci ubezpieczeni w ZUS-ie.

111 628 osób pobiera emerytury z MON. Roczny koszt dla budżetu wynosi 4,4 mld zł
148 509 osób pobiera emerytury z MSW. Roczny koszt dla budżetu wynosi 6,1 mld zł
23 648 osób pobiera emerytury z MS. Roczny koszt dla budżetu wynosi 1,1 mld zł

Średni wiek uzyskania świadczenia z ZUS-u wynosi 59 lat, a w przypadku emerytów z MON, MS i MSW - ok. 48 lat.
fakty odpowiada and00
Jeśli chodzi o KK to nie ma żadnych wiarygodnych danych, bo KK nie przedstawia sprawozdań finansowych, ciekawe dlaczego ? A twoje porównanie, sprzedawca w LIDL do nauczyciela czy pielęgniarki udowadnia tylko moja tezę. Pracownik LIDL nie musi mieć żadnych kwalifikacji, jest to na całym świecie praca najniżej opłacana,Jeśli chodzi o KK to nie ma żadnych wiarygodnych danych, bo KK nie przedstawia sprawozdań finansowych, ciekawe dlaczego ? A twoje porównanie, sprzedawca w LIDL do nauczyciela czy pielęgniarki udowadnia tylko moja tezę. Pracownik LIDL nie musi mieć żadnych kwalifikacji, jest to na całym świecie praca najniżej opłacana, w przeciwieństwie do pielęgniarek czy nauczycieli, które to zawody wymagają specjalnych kwalifikacji i studiów. Jeszcze większy wstyd dla kraju, że kasjer zarabia tyle co nauczyciel albo pielęgniarka.
and00 odpowiada fakty
Właśnie na tym polega problem, że zbyt dużo własności w Polsce nie jest polskia. Stara się nie płacić podatków u nas a i zyski są transferowane za granicę.
A powodem braku naszego kapitału wcale nie są dopłaty do emerytur czy górnictwa,a nawet religia w szkołach.
Pamiętasz powiedzenie "kapitał nie ma
Właśnie na tym polega problem, że zbyt dużo własności w Polsce nie jest polskia. Stara się nie płacić podatków u nas a i zyski są transferowane za granicę.
A powodem braku naszego kapitału wcale nie są dopłaty do emerytur czy górnictwa,a nawet religia w szkołach.
Pamiętasz powiedzenie "kapitał nie ma ojczyzny"? Okazało się że jednak ma, a prywatyzacja w Polsce nie była zbyt uczciwa.
Co do zarobków, to nie przeinaczaj.
Piszesz że twoja siostra jako szeregowy pracownik ma ponad 2x więcej niż pielęgniarka, i pytasz się czy unia nam kazała tak mało płacić.
Otóż nie, po prostu wpływy do budżetu nie pozwalają na więcej.
Do tego podałem przykłady że korporacje starają się płacić jak najmniej, bo z twojego posta wynikało że to te kolejne wstrętne rządy w Polsce specjalnie płaca tak mało, a fajne zachodnie koncerny sypią kasą bo są takie dobre.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki