REKLAMA

Finanse, bankowość, ubezpieczenia – kogo szukają pracodawcy [Raport – marzec 2017]

2017-03-16 06:00
publikacja
2017-03-16 06:00

Ponad 19 tysięcy ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy od początku roku w kategorii bankowość, ekonomia i ubezpieczenia, w tym najwięcej z księgowości i z analizy finansowej. Mimo fuzji i zwolnień grupowych finansiści mogli przebierać w ofertach zatrudnienia – wynika z raportu Bankier.pl i Pracuj.pl.

W stosunku do ubiegłego roku pracodawcy i firmy rekrutacyjne opublikowali w styczniu i lutym więcej ogłoszeń w takich szczegółowych kategoriach, jak: analiza/ryzyko, bankowość inwestycyjna, analiza ekonomiczna, audyt i podatki oraz kontroling. Mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego było anonsów dotyczących pracy w bankowości detalicznej, pośrednictwie finansowym, jak i w ubezpieczeniach.

fot. Dominik Pisarek / / FORUM

Najwięcej pracy w księgowości

Nieustannie najwięcej ofert o pracę dla finansistów skierowanych jest do osób z doświadczeniem w księgowości, analizie i kontrolingu – w tych kategoriach w stosunku rok do roku pracodawcy zamieścili więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie rok temu.

Liczba ogłoszeń o pracę ze względu na specjalizacje

Specjalizacja

Styczeń-luty 2016

Styczeń-luty 2017

Bankowość

Analiza/ryzyko

746

818

Bankowość detaliczna

1764

1694

Bankowość inwestycyjna

670

748

Bankowość korporacyjna/SME

877

884

Pośrednictwo finansowe

1096

755

Finanse/Ekonomia

Analiza

3166

3671

Audyt/Podatki

1902

1842

Doradztwo/konsulting

1122

920

Kontroling

1824

2014

Księgowość

4638

4754

Rynki kapitałowe

264

365

Analiza/Ryzyko/Aktuariat

278

181

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia majątkowe

725

586

Ubezpieczenia na życie

722

645

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl

Praca czeka przede wszystkim na księgowych, analityków finansowych i osób poszukujących zatrudnienia w bankowości inwestycyjnej. Zmniejsza się udział ogłoszeń dotyczących pracy w pośrednictwie finansowym, bankowości detalicznej i doradztwie. Tendencję spadkową można zauważyć również w ubezpieczeniach, gdzie w pierwszych dwóch miesiącach br. liczba ogłoszeń zmniejszyła się o blisko 15 proc.

Praca w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

Na początku roku najwięcej etatów dla ekonomistów czekało w województwie mazowieckim (30 proc. wszystkich ogłoszeń dot. pracy w finansach), dolnośląskim (10 proc.) oraz w małopolskim (13 proc.). Najmniejszy udział odnotowały województwa: lubuskie, opolskie i podlaskie. 

Praca dla finansistów również w handlu

Ogłoszenia o pracę dla ekonomistów były przede wszystkim publikowane w dziale finanse. Jednak równie znaczący udział miały kategorie: handel i sprzedaż (2077 ogłoszeń) oraz obsługa klienta (1347). Finansiści mogli również szukać wakatów w firmach o profilu technologicznym, zasobach ludzkich czy kancelariach prawniczych. Co ciekawe, finansiści mogą znaleźć zatrudnienie również w takich branżach, jak marketing czy nieruchomości.

Liczba ogłoszeń o pracę dla finansistów w innych branżach

Kategoria

Styczeń

Luty

Edukacja / Szkolenia

13

32

Finanse

2912

2579

Handel i sprzedaż

2228

2077

HR / zasoby ludzkie

205

200

IT

729

683

Nieruchomości

43

61

Obsługa klienta

1545

1347

Prawo

181

200

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl

Podsumowując, osoby poszukujące pracy m.in. w kontrolingu i rynkach kapitałowych mogą cieszyć się lepszą sytuacją niż przed rokiem. Znacząco zmniejsza się natomiast udział ogłoszeń dot. pracy w ubezpieczeniach oraz w pośrednictwie i doradztwie finansowym.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
oferty pracy ruszyły od początku marca, pojawiło sie sporo ofert gdzieś tak na przełomie kwietnia jest najwiecej ofert, ale jest dobre info - bedzie lepiej niz kiedykolwiek...
~plebs
1k ojro i korpoazczurki mysla ze Boga za nogi zlapaly
~StanRS
jakie tam ubezpieczenia, banki. Ja na roli siedze i jestem zadowolony
~Warszawskie_bagienko
I pisza doradczyny kazace sie nazywac doradca klienta a siedza na telefonach i wydzwaniaja do zimnej bazy zeby komus wcisnac inwestycje gdzie biora za posrednictwo taka prowizje ze szansa na zarobek dla klienta jest bardzo mala. Takich jak wy to mozna znalezc na kazdym roku a ogloszenia na olx i gumtree z kazdego takiego "domu I pisza doradczyny kazace sie nazywac doradca klienta a siedza na telefonach i wydzwaniaja do zimnej bazy zeby komus wcisnac inwestycje gdzie biora za posrednictwo taka prowizje ze szansa na zarobek dla klienta jest bardzo mala. Takich jak wy to mozna znalezc na kazdym roku a ogloszenia na olx i gumtree z kazdego takiego "domu maklerskiego" wisza non stop. Wystarczy ze nie masz sumienia i bez skrupulow potrafisz komus wcisnac produkt drogi i zepsuty.
~niepelnosprawny_org
dobre, dobre, ale najwazniejsze - prawdziwe, wiekszosc ofert mamy właśnie takich, a wzywa sie , woła o pracowników ze wschodu, w urzedach pracy i w mediach mówią są oferty pracy, czemu nie chca pracować...
~as
Napiszcie jeszcze, ile płacą tym księgowym. Bo od osoby z branży dowiedziałem się, że w biurach rachunkowych - minimalna! Czasem jakaś premia jak się robi bezpłatne nadgodziny. Księgowy to tylko główny zarabia, świstaki - gorzej od tramwajarza. Ale pracy jest rzeczywiście dużo!
~Arbeitloser
Nawet jak ktoś chce pracować a ma za duże wykształcenie to na tą mnimalną nie zatrudnią.
I teraz odpowiedzcie sobie na pyt: jeżeli księgowa w Niemczech, czy Norwegii zarobi 4000EUR, aliczyć potrafi na tym samym poziomie co polska, to jest oczywisty interes na migracji tego procesu do Polski i to jest polski cud gospodarczy.
Nawet jak ktoś chce pracować a ma za duże wykształcenie to na tą mnimalną nie zatrudnią.
I teraz odpowiedzcie sobie na pyt: jeżeli księgowa w Niemczech, czy Norwegii zarobi 4000EUR, aliczyć potrafi na tym samym poziomie co polska, to jest oczywisty interes na migracji tego procesu do Polski i to jest polski cud gospodarczy. Nieskomplikowane procesy tańsze niż na zachodzie - DO MOMENTY JAK DA RADĘ JE JESZCZE BARDZIEJ ZAUTOMATYZOWAĆ I PODZIĘKOWAĆ RÓWNIEŻ POLAKOM. TYM BARDZIEJ JEŻELI CHCIELIBY PODWYŻKI.
~fgh
Niestety ta praca w bankowości inwestycyjnej to nic innego jak sprzedażowy chłam. Akurat rozglądam się za pracą w tym sektorze i powiem szczerze, że są to oferty dotyczące najniższych stanowisk sprzedażowych, które stricte z bankowością inwestycyjną nie mają nic wspólnego. Praca sprowadza się do sprzedaży na rynku miernej jakości Niestety ta praca w bankowości inwestycyjnej to nic innego jak sprzedażowy chłam. Akurat rozglądam się za pracą w tym sektorze i powiem szczerze, że są to oferty dotyczące najniższych stanowisk sprzedażowych, które stricte z bankowością inwestycyjną nie mają nic wspólnego. Praca sprowadza się do sprzedaży na rynku miernej jakości produktów finansowych powiązanych z rynkiem kapitałowym i to wszystko. Praca, którą może wykonywać średnio upieczony absolwent uczelni ekonomicznej średnio zorientowany na rynku o dobrych predyspozycjach sprzedażowych. Pracy dla specjalistów wykorzystujących swoją wiedzę w tym temacie jest mało. Takie oferty zazwyczaj nie trafiają na portale z ofertami pracy.
~kandydat
Ja tez sie rozgladam i tylko wlasnie dla bankow inwestycyjnych. Faktycznie ofert na poratalach nie ma, musisz zrobic tak zeby sie sami do ciebie zglosili.
~GoP
Ale tu macie ciekawą opinię o centrach usług. Pracuję w jednym, w wieku 25 lat zarabiam 5.5k na rękę + ok. 6k premi rocznie (dodatkowo szykuje mi się awans + 1.5k). Od podstaw nauczyłem się sql i vba, automatyzuję procesy, prowadzę szkolenia. Trzeba tylko chcieć coś osiągnąć. Jak ktoś siedzi i robi tylko swoje, nie angażuje się Ale tu macie ciekawą opinię o centrach usług. Pracuję w jednym, w wieku 25 lat zarabiam 5.5k na rękę + ok. 6k premi rocznie (dodatkowo szykuje mi się awans + 1.5k). Od podstaw nauczyłem się sql i vba, automatyzuję procesy, prowadzę szkolenia. Trzeba tylko chcieć coś osiągnąć. Jak ktoś siedzi i robi tylko swoje, nie angażuje się w dodatkowe projekty to sam jest sobie winien.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki