Fidel Castro na zjeździe KP Kuby o swoim odejściu: Na każdego przychodzi pora

W przemówieniu wygłoszonym we wtorek na zakończenie plenum (zjazdu) Komunistycznej Partii Kuby 89-letni ojciec rewolucji kubańskiej, Fidel Castro, mówił o swoim odejściu i zachęcał swoich następców aby dalej szli jego drogą.

Fidel Castro na zjeździe KP Kuby o swoim odejściu: Na każdego przychodzi pora
Fidel Castro na zjeździe KP Kuby o swoim odejściu: Na każdego przychodzi pora (fot. HANDOUT / Reuters)

"Wkrótce będą miał 90 lat, wkrótce będę jak wszyscy. Na każdego przychodzi kolej" - powiedział Castro 1300 delegatom zjazdu w centrum kongresowym w Hawanie, w którym niegdyś wygłaszał wielogodzinne przemówienia. 90 urodziny Castro będzie obchodził 13 sierpnia.

"Być może to jest jedno z moich ostatnich wystąpień w tej sali. Ale idee kubańskich komunistów pozostaną jako dowód, że jeśli na tym świecie pracuje się ciężko i godnie, to można wytworzyć dobra materialne i kulturalne, których ludzie potrzebują" - powiedział były przywódca Kuby.

Z sali rozległy się okrzyki "Fidel, Fidel !". Było to jedno z najdłuższych wystąpień byłego przywódcy kraju od kilku lat. Obserwatorzy podkreślają, że Castro wydawał się być w stosunkowo dobrej kondycji i przemawiał donośnym, choć nieco zachrypniętym, głosem. Jednak, podobnie jak poprzednio, cały czas siedział nawet kiedy jego brat, obecny prezydent Raul Castro i pozostali delegaci, wstali aby go powitać.

10 lat temu Fidel przekazał władzę bratu po długotrwałej, poważnej chorobie, której rodzaju nie ujawniono.

Delegaci zjazdu zdecydowali, że Raul Castro przez kolejne pięć lat będzie pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby. Kubański przywódca zapowiedział stopniową wymianę pokoleniową we władzach oraz większy udział w nich kobiet i Afrokubańczyków (obecnie w przywództwie kraju dominują biali mężczyźni).

Raul Castro jest zarówno pierwszym sekretarzem, jak i prezydentem. Zapowiedział już, że w 2018 roku złoży urząd prezydencki, ale komentatorzy podkreślają, że partia ma na Kubie większą władzę niż rząd, więc utrzymanie funkcji pierwszego sekretarza pozwoli mu zachować wpływy także po tym czasie.

Reuters podkreśla, że zjazd rozczarował Kubańczyków, zwłaszcza młodych. Wybrano w większości dotychczasowych starzejących się członków władz i praktycznie nie zaproponowano nowych propozycji rozwiązania problemów gospodarczych kraju.

Plenum partii komunistycznej wybrało nowe-stare władze

Prezydent Kuby Raul Castro przez kolejne pięć lat będzie pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby - zdecydowali we wtorek delegaci na koniec czterodniowego plenum. Kubański przywódca zapowiedział stopniową wymianę pokoleniową we władzach.

Stanowisko zachował też drugi sekretarz, 85-letni Jose Ramon Machado Ventura, postrzegany jako twardogłowy komunista i przeciwnik części najważniejszych reform gospodarczych, jakie zaczęto realizować na Kubie w ostatnich latach. U boku Fidela Castro i Ernesto Guevary brał udział w rewolucji kubańskiej w latach 50.

Podczas otwarcia tegorocznych obrad plenarnych Castro zaproponował wprowadzenie dla przedstawicieli władz ograniczenia wieku i limitu liczby kadencji, rozniecając nadzieje na to, że utrzymujący się wciąż u władzy 70- i 80-latkowie zrobią miejsce dla młodszych kolegów - pisze Reuters. Osoby chcące wejść do Komitetu Centralnego partii nie będą mogły mieć więcej niż 60 lat i będą mogły pełnić funkcję przez najwyżej dwie pięcioletnie kadencje, co ma ułatwić i przyspieszyć awansowanie młodych. Ponadto najwyżsi dowódcy kraju mieliby przechodzić na emeryturę w wieku 70 lat. Kubański prezydent zastrzegł, że najbliższe pięć lat ma służyć stopniowemu wdrażaniu tych zmian oraz że do tego czasu nie będą w pełni stosowane.

Castro powiedział też, że w partii powinno być więcej kobiet i Afrokubańczyków (obecnie w przywództwie kraju dominują biali mężczyźni).

Żaden przedstawiciel młodszego pokolenia nie został wybrany na najwyższe stanowiska w partii, jednak do Komitetu Centralnego wybrano pięć "młodszych twarzy", w tym trzy kobiety i dwie osoby afrokubańskiego pochodzenia, a 55-letni wiceprezydent Miguel Diaz-Canel Bermudez, uważany za prawdopodobnego następcę Raula Castro, został wybrany na kolejną kadencję na wysokiej funkcji partyjnej, ale nie dostał awansu - pisze Reuters.

Agencja AP interpretuje to jako dowód na to, że "starzejący się przywódcy wyspy zachowają władzę w sytuacji ocieplenia stosunków z USA i powszechnego w społeczeństwie niezadowolenia z gospodarczej kondycji kraju".

Obecnie Raul Castro jest zarówno pierwszym sekretarzem, jak i prezydentem. Zapowiedział już, że w 2018 roku złoży prezydencki urząd, ale Reuters zauważa, że partia ma na Kubie większą władzę niż rząd, więc utrzymanie funkcji pierwszego sekretarza pozwoli mu zachować wpływy także po tym czasie.

Brat Fidela Castro postrzegany jest jako pragmatyk, który w cieniu swego brata zdołał zreformować niektóre aspekty kubańskiej armii. Od przejęcia władzy od brata w 2008 roku rozpoczął reformy gospodarcze i zgodził się na odmrożenie stosunków z USA, co doprowadziło do pierwszej od blisko 90 lat wizyty urzędującego amerykańskiego prezydenta na Kubie.

Liczące 1000 delegatów plenum zgodnie z oczekiwaniami jednogłośnie opowiedziało się za obranym przez rząd i kierownictwo partii kierunkiem działań, które przewidują m.in. pogłębienie rozpoczętych w ostatnich latach reform gospodarczych.

Przemówienia na zakończenie obrad plenarnych i wyniki głosowań nie były transmitowane na żywo w państwowej telewizji; w tym czasie pokazywała ona operę mydlaną. Wśród delegatów we wtorek widziany był 89-letni ojciec rewolucji kubańskiej, Fidel Castro. Otrzymał owację na stojąco i w przemówieniu przestrzegał przed zagrożeniem związanym z bronią nuklearną; mówił też o zmianach klimatu i wzroście przeludnienia na świecie.

Kolejne plenum odbędzie się w 2021 roku.

(PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Dariusz

Nike ma Jordana a Adidas Fidela.

! Odpowiedz
1 0 ~Sasza_Misza_i_Anton

Mnie się wydaje,że prawdziwego Fidela to już nie ma.Ten pokazywany to moim zdaniem jakiś odrzut z produkcji neudanych sobowtórów Wowki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil