Fed nie zmienił stóp, ale stracił „cierpliwość”

Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc., ale z komunikatu wypadła fraza o „cierpliwości” w ustalaniu ceny pieniądza. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku i większości ekonomistów

Czerwcowa decyzja nie zapadła jednogłośnie. Jako jedyny wyłamał się James Bullard, który optował za obniżką stopy funduszy federalnych o 25 pb.  

(Rezerwa Federalna.)

- Komitet nadal za najbardziej prawdopodobny rozwój wypadków postrzega trwały wzrost aktywności gospodarczej, silny rynek pracy i inflację w pobliżu symetrycznego celu 2%, ale niepewność wobec tych perspektyw wzrosła – tak brzmi nowe zdanie w komunikacie FOMC.

W porównaniu z poprzednimi wersjami znikła fraza o „cierpliwości” w dostosowywaniu stóp procentowych, co rynek może odczytać jako otwarcie furtki do cięcia stóp na kolejnych posiedzeniach.

Jeden „dysydent” oraz brak wzmianki o „cierpliwości” to nie jedyne zmiany w komunikacie FOMC. Tzw. fedokropki pokazały wyraźną zmianą w nastawieniu decydentów odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych.

Jeszcze w marcu 6 z 17 członków FOMC (nie wszyscy mają prawo głosu) optowało za jedną PODWYŻKĄ w 2019 roku. W czerwcu był tylko jeden taki „jastrząb”, natomiast aż ośmiu uznało za pożądaną OBNIŻKĘ stopy funduszy federalnych (w tym siedmiu aż o 50 pb.). Także ośmiu optuje za utrzymaniem stóp bez zmian do końca roku. FOMC jest więc mocno podzielony.

Obniżce uległy też projekcje na kolejne okresy. Na koniec 2020 roku mediana oczekiwań członków FOMC zakłada spadek stopy funduszy federalnych do 2,1%, a na koniec 2021 powrót do 2,4%. To odpowiednio o 0,5 pkt. proc. oraz o 0,2 pkt. proc. niżej, niż w zakładano w marcu. Oznacza to, że zamiast deklarowanej wcześniej podwyżki w 2020 roku większość opowiada się za obniżką przedziału stopy funduszy federalnych.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z czerwca 2019 r.
Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z czerwca 2019 r. (Rezerwa Federalna.)

Lekkim modyfikacjom uległy fedowskie projekcje makroekonomiczne. Względem marca minimalnie obniżyła się mediana prognoz przyszłorocznego wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych (z 2,0% na 1,9%) i stopy bezrobocia (z 3,7% na 3,8%). Ale tegoroczna projekcja inflacji PCE  została ścięta z 1,8% do 1,5% (i z 2,0% do 1,9% w 2020 r.). Nie są to zmiany szczególnie istotne, ale wpisują się w generalnie „gołębi” wydźwięk czerwcowego komunikatu FOMC.

Także z reakcji rynku można wnioskować, że czerwcowy komunikat został odebrany jako jednoznacznie i zgodnie z oczekiwaniami „gołębi”. O 20:30 dolar tracił względem euro – kurs EUR/USD podniósł się z 1,1220 do 1,1248. Lekkie wzrosty zagościły na Wall Street, gdzie SP500 zyskiwał skromne 0,2%. W górę poszły też notowania złota, którego cena wzrosła do 1353,50 USD za uncję.

Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Na początku czerwca prezes Fed Jerome Powell złagodził retorykę Fedu i – przynajmniej w ocenie komentatorów - otworzył furtkę do ewentualnych obniżek stóp procentowych. Powell posłużył się wówczas tym samym stwierdzeniem, że Fed podejmie "odpowiednie działania". Rynek terminowy już na 100% wycenia szanse na obniżkę stopy funduszy federalnych na lipcowym posiedzeniu FOMC i dyskontuje kolejne 2-3 cięcia do końca roku.

- Czemu Fed nie obniżył stóp już teraz? - podczas konferencji prasowej zapytał Jerome'a Powella jeden z dziennikarzy.

- Dlaczego nie teraz? Nie było dostatecznego poparcia dla takiego ruchu. Wielu członków Komitetu chciało poczekać, aby zobaczyć dowody potrzebne do uzasadnienia takiej decyzji - odparł przewodniczący Rezerwy Federalnej.

Protokół z marcowego spotkania Fed zostanie opublikowany 10 lipca. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30-31 lipca.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 open_mind

* Ja mam psa, jest bardzo dobry ale też często traci cierpliwość.
* I strażak wyniósł z pożaru swoją świeżo upieczoną żonę.
* Polowa społeczeństwa wcale nie wie że stanowi 50 %
I po tym straciłem cierpliwość i dokupiłem.......

! Odpowiedz
5 3 dktorek

japonia nie tak jest zadluzona i jakos funkconuje.

! Odpowiedz
1 9 xxpp

jest zadłużona sama u siebie.

! Odpowiedz
9 9 superfast_jellyfish

Akcje pozostają najlepszą lokatą gotówki. Cykl prezydencki nie pozwoli indeksom spadać jeszcze conajmniej 12 mscy. Maksima trachną w ciągu kilku najbliższych sesji. Aktywa są wyceniane wysoko, ale nie ma mowy o przegrzaniu (wyprzedzający PE dla SP500 to obecnie 16.5)

! Odpowiedz
16 27 open_mind

Tak jak ja przewidywałem. i pisałem wczesniej.

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 39 open_mind

Powell ma spotkanie z prasą o ogłoszeniu decyzji FED. Atmosfera jak na rodzinnej stypie, nawet nikt specjalnie nie wyrywa się do zadawania pytań. Wygląda że nawet najwięksi optymiści i hura krzykacze są przydołowani, bo widzą że system pada: Można śmiało przytoczyć ten refren:

To już jest koniec, nie ma już nic,
Jesteśmy wolni, możemy iść
To już jest koniec, możemy iść,
Jesteśmy wolni, bo nie ma już nic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 28 open_mind

Dodatkowo, rynki w tym momencie zachowują się jak spłoszone konie w zaprzęgu. Spodziewam się że przetrawią i runą jutro: Bo najgorsze jest to że: Nawet nie ma powodu do bicia piany!

! Odpowiedz
5 10 open_mind odpowiada open_mind

Kalifornia: Wyborcy niezadowoleni z bezpłatnej opieki medycznej dla nielegalnych.

Nie wiem czy wiecie jak demokratom w Kalifornii odbiło, że chcą przyznawać każdemu nielegalnemu nachodźcy darmową opiekę medyczną.

Takie mają komentarze : Dlaczego nielegalnym najeźdźcom powinno się dawać cokolwiek, dopóki nie staną się obywatelami? To jest szaleństwo.

Każdy Amerykanin powinien być oburzony tym, ile wydamy na ludzi, którzy nie należą do nas, i po prostu używa nas, drwiąc z każdego imigranta, który stał się obywatelem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 25 open_mind

Tak przy okazji to wam powiem że dni Unii Europejskiej są policzone. Tak wiem że dla was jest to szok, ale dzisiejszy świat globalnie to jeden wielki szok, bo jak mogło dojść do takiego ogłupienia( zadłużenia) ludzkości jak obecnie?.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,04% 3,8870
2019-11-15 09:31:00
EUR/PLN 0,02% 4,2833
2019-11-15 09:30:00
EUR/USD -0,02% 1,1020
2019-11-15 09:31:00
CHF/PLN -0,02% 3,9307
2019-11-15 09:31:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil