REKLAMA

Fatalne stopy zwrotu OFE

2020-10-20 14:24
publikacja
2020-10-20 14:24
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych od 29 września 2017 r. do 30 września 2020 r. wynosi -22,8 proc. - podała Komisja Nadzoru Finansowego we wtorek w komunikacie.

KNF poinformował, że na podstawie art. 172 ust. 2 oraz art. 173 ust. 4 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych podaje wysokości stóp zwrotu poszczególnych otwartych funduszy emerytalnych za okres od dnia 29 września 2017 r. do dnia 30 września 2020 r.

Najniższym spadkiem wykazał się AEGON OFE, który osiągnął stopę zwrotu -20,561 proc., MetLife OFE: -21,523 proc. oraz OFE Pocztylion: -21,708 proc. Niewiele niższe spadki odnotowano w Allianz Polska OFE: -22,092 proc., Aviva OFE Aviva Santander: -22,348 proc. oraz Nationale-Nederlanden OFE: -22,563 proc.

Według Komisji kolejne OFE osiągnęły wyniki: OFE PZU "Złota Jesień" -24,018 proc., AXA OFE -24,393 proc., Generali OFE -24,535 proc. oraz PKO BP Bankowy OFE -24,563 proc.

/ KNF

(PAP)

pgo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (46)

dodaj komentarz
incitatus
Tzw magia procentu składanego w praktyce :D A że minus, cóż na wykresach było w wartości bezwzględnej xD
tytush
banda cwaniakow bawi sie na koszt przymusowo placachych skladki takie straty wyrzadzaja szkodnicy - bo to nie sa zadni eksperci - dali by lepiej te skladki do banku na 0 % i ptzynajmniej by byla mniejsza szoda niz te ich pseudozarzadzanie
perico84
To ładnie system emerytalny w Polsce działa. ZUS - co roku otrzymuje dofinansowanie z budżetu Państwa w wysokości 30% lub ponad całego budżetu. OFE - pytam się jak w czasach znakomitej koniunktury giełdowej wrzesień 2017-2019 można było wygenerować aż tak wielkie spadki - 20% ujemnej stopy zwrotu z inwestycji. Gdzie To ładnie system emerytalny w Polsce działa. ZUS - co roku otrzymuje dofinansowanie z budżetu Państwa w wysokości 30% lub ponad całego budżetu. OFE - pytam się jak w czasach znakomitej koniunktury giełdowej wrzesień 2017-2019 można było wygenerować aż tak wielkie spadki - 20% ujemnej stopy zwrotu z inwestycji. Gdzie są Ci wielcy maklerzy giełdowi, gdzie oni są pytam się ??? IKE - kolejne czary polskich włodarzy po to aby móc za 5-10-15 lat zakleić dziurę budżetową, tak jak zrobił Pan Tusk, kradnąc pieniądze z OFE przelewając je do ZUS i to nawet nie w całości. Teraz będą przekształcać OFE w IKE po to aby móc wyprowadzić kolejne pieniądze i wkoło Macieju.
trooper
Śmieszni jesteście jadący po tych OFE. Na całym prawie świecie ostatnie lata to były mocne wzrosty na giełdach, tylko nie w Polsce bo jak PIS się dorwał do władzy, zaczął nacjonalizować i wsadzać 'nieudolnych ale swoich' na kierownicze stanowiska, kiedy dla tych spółek priorytetem przestał być wzrost ekonomiczny Śmieszni jesteście jadący po tych OFE. Na całym prawie świecie ostatnie lata to były mocne wzrosty na giełdach, tylko nie w Polsce bo jak PIS się dorwał do władzy, zaczął nacjonalizować i wsadzać 'nieudolnych ale swoich' na kierownicze stanowiska, kiedy dla tych spółek priorytetem przestał być wzrost ekonomiczny a zaczęły przyświecać cele polityczne, to jak OFE miało zarobić na nasze emerytury?

Wińcie PIS a nie OFE.
demeryt_69
PIS - Państwowa Inspekcja Handlowa
demeryt_69
Pretorianie, głównym celem każdego systemu emerytalnego powinno być zapewnienie dochodu na starość - czy ZUS albo OFE to zapewniają komukolwiek w tym rozmodlonym skansenie?
adrian76
Niektórzy uważają, że 95% społeczeństwa nie nadaje się do tego, aby zarządzać kapitałem. Komentarze pod tym artykułem tylko mnie w tym utwierdzają.
Wyjaśnię więc o co w tych chodzi...
1. Jeżeli Twoja ewerytura jest za 20-30 lat to ostatnim zmartwieniem powinno być to, że akcje są tanie. Lepiej kupować tańsze,
Niektórzy uważają, że 95% społeczeństwa nie nadaje się do tego, aby zarządzać kapitałem. Komentarze pod tym artykułem tylko mnie w tym utwierdzają.
Wyjaśnię więc o co w tych chodzi...
1. Jeżeli Twoja ewerytura jest za 20-30 lat to ostatnim zmartwieniem powinno być to, że akcje są tanie. Lepiej kupować tańsze, nie droższe. Zdycydowanie zmniejsza to ryzyko trafienia na dołek przy przechodzeniu na emeryturę.
2. Demografia jest bezlitosna - za 30 lat jeden pracownik będzie musiał utrzymać co najmniej jednego emeryta. Z OFE więc nie chodzi o to, że dają ponadprzeciętne zyski, ale stanowią dywersyfikację portfela inwestycyjnego na wypadek ograniczonej wypłacalności ZUS.
3. Akcje cechują się dużą zmiennością cen - ale zmienność to nie ryzyko, tylko atrybut, cecha. Zazwyczaj za brak zmienności trzeba płacić, przy czym ta opłata jest ukryta w czymś co się nazywa "tail risk".
demeryt_69
Na chwilę obecną poza IKZE (koszerny szmonces) oraz IKE nie ma absolutnie żadnego 'motywatora' do oszczędzania na starość - to dramat demograficzny!
itso_cyca_cytater
1. OFE działają od 1999r, jasne ze lepiej kupować tańsze ale trzeba sprzedawać kiedy są droższe wtedy możemy cieszyć się zyskiem i inwestować zysk lub kumulować zależy od strategii, opisujesz sytuacje jaka ma miejsce ładujesz oszczędności emerytalne nawet w momencie trendu spadkowego lub co gorsza jakiegoś załamania 1. OFE działają od 1999r, jasne ze lepiej kupować tańsze ale trzeba sprzedawać kiedy są droższe wtedy możemy cieszyć się zyskiem i inwestować zysk lub kumulować zależy od strategii, opisujesz sytuacje jaka ma miejsce ładujesz oszczędności emerytalne nawet w momencie trendu spadkowego lub co gorsza jakiegoś załamania w czasie gdy reszta ratuje swoją inwestycję i to właśnie ma miejsce i stąd taki wynik choć strata 20%
2. Nie kapuje w ogóle koncepcji każdy powinien pracować na swoje a nie kogoś to jakieś zrycie umysłowe nic się z tym nie da zrobić poza rewolucyjną zmianą w sposobie postrzegania.
3. zależy od inwestora jak kiepski jest ze zmienności nieuwzględniania w ocenie ryzyka to jego biznes
''Zazwyczaj za brak zmienności trzeba płacić, przy czym ta opłata jest ukryta w czymś co się nazywa "tail risk".''
zdanie jest niezrozumiałe
tail risk choć nie do końca pojmuje to nazwał bym cechą, atrybutem ryzyka inwestycji a nie opłatą a ryzykiem
demeryt_69
Jeśli OFE są takie dobre, to dlaczego są przymusowe? Chilijski system emerytalny był dość nietrafionym wzorem do naśladowania, a junta Pinoczeta musiała go wprowadzać siłą!

W zdecydowanej większości krajów OECD prywatne systemy emerytalne (a takim niemal w całości jest ten chilijski) stanowią jedynie uzupełnienie
Jeśli OFE są takie dobre, to dlaczego są przymusowe? Chilijski system emerytalny był dość nietrafionym wzorem do naśladowania, a junta Pinoczeta musiała go wprowadzać siłą!

W zdecydowanej większości krajów OECD prywatne systemy emerytalne (a takim niemal w całości jest ten chilijski) stanowią jedynie uzupełnienie publicznego i w żadnym razie go nie zastępują. Kto i z jakich powodów wprowadził taki system w PRL-bis?

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki