REKLAMA

Facebook śledził użytkowników. Zapłaci 90 mln dolarów odszkodowania

2022-02-17 14:14
publikacja
2022-02-17 14:14

Facebook zapłaci 90 mln dol. odszkodowania internautom, którzy w ramach pozwu zbiorowego wystąpili przeciwko firmie. To wynik ugody w procesie o śledzenie użytkowników w internecie.

Facebook śledził użytkowników. Zapłaci 90 mln dolarów odszkodowania
Facebook śledził użytkowników. Zapłaci 90 mln dolarów odszkodowania
fot. Sergei Elagin / / Shutterstock

Sprawa ma swój początek w 2012 r., gdy użytkownicy Facebooka złożyli pozew zbiorowy przeciwko firmie należącej obecnie do koncernu Meta. Głównym oskarżeniem było śledzenie użytkowników portalu bez ich zgody. Facebook wykorzystywał do tego m.in. wtyczkę „lubię to”, a śledzenie odbywało się także w momencie, gdy użytkownicy wylogowali się z portalu i korzystali z zewnętrznych stron internetowych.

Sprawa ciągnęła się blisko dziesięć lat i początkowo mogło się wydawać, że Facebook uniknie odpowiedzialności. Trzykrotnie bowiem sądy niższych instancji odrzucały pozew zbiorowy użytkowników portalu.

Ostatecznie Facebook, a w zasadzie koncern Meta, do którego obecnie należy, zgodził się wypłacić 90 mln dolarów (ok. 356 mln zł wg kursu z 17.02.2022) odszkodowania za śledzenie użytkowników, których prywatność została naruszona i którzy przyłączyli się do pozwu zbiorowego.

To nie jedyne konsekwencje działalności Facebooka. Przypomnijmy, że na początku lutego brytyjski urząd ochrony konkurencji nałożył na koncern Meta 1,5 mln funtów kary za łamanie zasad ochrony konkurencji w związku z przejęciem serwisu Giphy.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei w styczniu francuska Krajowa Komisja ds. Informatyki i Wolności nałożyła na Facebooka 60 mln euro kary za politykę w zakresie plików „cookies”. Jak wówczas donosiła francuska agencja prasowa AFP, serwis Facebook nie pozwalał użytkownikom odrzucać instalowania plików „cookies” służących do śledzenia poczynań internautów.

MKZ

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lorelie
spokojnie !! Polakami rządzą nasi ludzie :) volkswagen im kar nie zapłacił ( a placil na całym świecie), TVN podatków nie płaci i nie zaplaci nasz pejsbuk !
przemek_opinia
Za PO faktycznie to byli "nasi". Gdzie padały wyraźne deklaracje: "żadnych pieniędzy od Niemiec za II wojnę światową nie chcemy"
qwertas
Patrzcie jednak wszystkich nas śledził Pegasus! Haha nie tylko Szczerbę i Jońskiego (tzw. Głupi&Głupszy).
przemek_opinia
Szkoda, tylko że 90 mln zarabiają z reklam w miesiąc ściągając faktury z całego świata. W tydzień? Poprawcie mnie jeśli się mylę i niedoszacowałem zysku. Moja korpo wydawała lekko 5 tys. zł mc na reklamę na samym FB (nie licząc insta i innych). Jdna korpo z Polski a co dopiero cały świat, rachunek się uzbiera. Śledzą cię, infiltrują,Szkoda, tylko że 90 mln zarabiają z reklam w miesiąc ściągając faktury z całego świata. W tydzień? Poprawcie mnie jeśli się mylę i niedoszacowałem zysku. Moja korpo wydawała lekko 5 tys. zł mc na reklamę na samym FB (nie licząc insta i innych). Jdna korpo z Polski a co dopiero cały świat, rachunek się uzbiera. Śledzą cię, infiltrują, co tam, nic nie znaczysz bo oni mają pieniądze. Tak, lewicowi fanatycy, tak wygląda wasza "bajka".
przemek_opinia
Macie lewicowi fanatycy. Mówicie, że to prywatna firma i może robić co chce. To proszę. Już wiem, że wojny powstają przez was. Jak widzę waszych "reprezentantów" w Internecie co wygadują i jak za Leninem tęsknią to wszystko jasne. Na wszystko się zgodzicie, nawet najbardziej bzdurne racje, byleby być w zgodzie z waszą lewicową Macie lewicowi fanatycy. Mówicie, że to prywatna firma i może robić co chce. To proszę. Już wiem, że wojny powstają przez was. Jak widzę waszych "reprezentantów" w Internecie co wygadują i jak za Leninem tęsknią to wszystko jasne. Na wszystko się zgodzicie, nawet najbardziej bzdurne racje, byleby być w zgodzie z waszą lewicową ideologią. A teraz chwalcie Facebooka, będzie robił z wami co zechcę. Gardzę wami.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki