FUS jest strukturalnie niewypłacalny

główny analityk Bankier.pl

Problemy finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla nikogo nie powinny być zaskoczeniem. Polski „system” emerytalny jest strukturalnie niewypłacalny od lat i z każdym rokiem jego kłopoty będą narastać. Wiedza o tym jest od dawna znana decydentom, ekonomistom i wszystkim, którzy choć trochę interesowali się swoją emerytalną przyszłością.

Wystarczy spojrzeć na którąkolwiek z prognoz dla FUS (s. 19) publikowaną oficjalnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ze względów demograficznych (rosnąca liczba osób po 60. roku życia) do końca dekady ZUS-owi na wypłatę rent i emerytur będzie brakowało ok. 60 mld złotych rocznie i z każdym rokiem ten niedobór będzie się powiększał. To liczby są znane od dawna!

Zmieniły się założenia demograficzne przyjęte do modelu. Nowa prognoza zapewne w większym stopniu uwzględnia falę emigracji z lat 2004-14. W tym czasie z Polski na stałe wyjechało ok. 2 mln ludzi, w miażdżącej większości w wieku produkcyjnym. Osoby te już raczej nie wrócą do kraju. Emigranci oraz ich dzieci będą składać się na emerytury Niemców czy Brytyjczyków, zamiast dopłacać do ZUS-u. I chyba nikt im się specjalnie nie dziwi.

„Grozi nam emerytalna katastrofa” – przestrzega wicepremier Mateusz Morawiecki, cytując tytuł książki Roberta Gwiazdowskiego. O sytuacji finansowej ZUS-u (precyzyjnie: FUS) Polacy mają od lat wyrobione zdanie. Dobrze, że powoli zaczyna ono docierać także do polityków. W mojej ocenie im szybciej upadnie obecny system, tym lepiej dla nas wszystkich i dla przyszłości Polski. „To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – powiedzenie Fryderyka Nietzschego jak ulał pasuje do sytuacji ZUS-u.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~obserwator

W zasadzie trudno powiedziecco jest lepsze : socjalizm czy ten niewolniczy kapitalizm jaki zafundowało obywatelom kolesiostwo z POpisu,,, Tyraj polaku na śmieciówce a potem zdychaj na groszowej emeryturze aby uprzywilejowanemu kolesiostwu żyło się lepiej...

! Odpowiedz
0 1 ~jola

Niech wszyscy płacą składki jednakowe,bez przywilei np. KRUS socjalizm podobno skończył sie

! Odpowiedz
2 0 ~aloj

eee gdziez sie socjalizm skonczyl? Dopiero sie rozpoczyna, pierwszym malym kroczkiem jest 500+, nastepnymi sa powolanie roznego rodzaju agencji i funduszy, ktore beda decydowac o inwestycjach w PL

! Odpowiedz
0 0 ~realista

Upadek systemu emerytalnego to upadek państwa...

! Odpowiedz
0 1 ~polskigupek

...i od tego trzeba zacząć ; Państwo Polskie to bankrut !...
.....zajechali żydy polskie społeczeństwo i jego atrybuty ....,przykre ,ale prawdziwe ,

! Odpowiedz
2 17 ~endi

Właśnie mój siostrzeniec - młody przedsiębiorca wyjechał do Anglii , miał dosyć " kopania się z koniem " zwanym Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami powołanymi do grabienia ludzi z czego tylko się da ...Według GUS w 1995 r w Polsce było 120 000 urzędników , w 2015 r było ich już ponad 700 000 . Program 500+ to kolejne 7000 etatów urzędniczych , tylko tak dalej , a w Polsce zostaną sami emeryci , renciści , duchowieństwo , urzędnicy państwowi i cała " mundurówka " - ostatni gasi światło ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~kk

Szydło nie wyłazi tylko wybiera bez umiaru ze wspólnego wora. PiSowcy jeszcze nie zarobili na czysto 10zł a wydaja MILIARDY.Jakoś nie słychac , aby załatwili dla polskiej firmy jakiś kontrakt.Biedna Polska.
Juz PiSowski program nakladania podatków na banki i ubezpieczycieli działa . Własnie dostałem odnowienie polisy o ponad 40 % d drożej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~wytrzeźwiały

Jeszcze nie bylo w ciagu ostatnich 25 lat przypadku zeby starsze pokolenie dalo sobie cos odebrac, ustapilo mlodszemu chociaz o krok. Ludzie mlodzi wiec glosuja nogami. Szczegolnie ze za zachodnia granica maja wielkie koncerny, placace im wielokrotnisc polskiej pensji. W USA pojawiaja sie glosy ze Unia moze rypnąć już w tym roku, nawet przed glosowaniem w UK. Jezeli ktos chce wyjechac to bym mu radzil zrobic to natychmiast, zanim bedzie za pozno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~okk

Co bystrzejsi załatwiaja sobie szybko obywatelstwo Wielkiej Brytanii. To najbardziej rozumni Polacy.Szkoda ich ale kazdy ma tylko jedno życie.

! Odpowiedz
2 21 ~elementarz

Nawet troglodyta wie, że jak wpływy nie pokrywają wypływów, to nie należy waloryzować wypłat, koniecznie trzeba likwidować emerytalne KOMINY BRANŻOWE, wygaszać sektorowe przywileje wcześniejszych emerytur, objąć składkami wszelkie UMOWY ŚMIECIOWE, zweryfikować KRUS

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil