REKLAMA

FUS jest strukturalnie niewypłacalny

Krzysztof Kolany2016-02-24 09:02główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-24 09:02
FUS jest strukturalnie niewypłacalny
FUS jest strukturalnie niewypłacalny
/ YAY Foto

Problemy finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla nikogo nie powinny być zaskoczeniem. Polski „system” emerytalny jest strukturalnie niewypłacalny od lat i z każdym rokiem jego kłopoty będą narastać. Wiedza o tym jest od dawna znana decydentom, ekonomistom i wszystkim, którzy choć trochę interesowali się swoją emerytalną przyszłością.

Wystarczy spojrzeć na którąkolwiek z prognoz dla FUS (s. 19) publikowaną oficjalnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ze względów demograficznych (rosnąca liczba osób po 60. roku życia) do końca dekady ZUS-owi na wypłatę rent i emerytur będzie brakowało ok. 60 mld złotych rocznie i z każdym rokiem ten niedobór będzie się powiększał. To liczby są znane od dawna!

Zmieniły się założenia demograficzne przyjęte do modelu. Nowa prognoza zapewne w większym stopniu uwzględnia falę emigracji z lat 2004-14. W tym czasie z Polski na stałe wyjechało ok. 2 mln ludzi, w miażdżącej większości w wieku produkcyjnym. Osoby te już raczej nie wrócą do kraju. Emigranci oraz ich dzieci będą składać się na emerytury Niemców czy Brytyjczyków, zamiast dopłacać do ZUS-u. I chyba nikt im się specjalnie nie dziwi.

„Grozi nam emerytalna katastrofa” – przestrzega wicepremier Mateusz Morawiecki, cytując tytuł książki Roberta Gwiazdowskiego. O sytuacji finansowej ZUS-u (precyzyjnie: FUS) Polacy mają od lat wyrobione zdanie. Dobrze, że powoli zaczyna ono docierać także do polityków. W mojej ocenie im szybciej upadnie obecny system, tym lepiej dla nas wszystkich i dla przyszłości Polski. „To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – powiedzenie Fryderyka Nietzschego jak ulał pasuje do sytuacji ZUS-u.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~obserwator
W zasadzie trudno powiedziecco jest lepsze : socjalizm czy ten niewolniczy kapitalizm jaki zafundowało obywatelom kolesiostwo z POpisu,,, Tyraj polaku na śmieciówce a potem zdychaj na groszowej emeryturze aby uprzywilejowanemu kolesiostwu żyło się lepiej...
~jola
Niech wszyscy płacą składki jednakowe,bez przywilei np. KRUS socjalizm podobno skończył sie
~aloj
eee gdziez sie socjalizm skonczyl? Dopiero sie rozpoczyna, pierwszym malym kroczkiem jest 500+, nastepnymi sa powolanie roznego rodzaju agencji i funduszy, ktore beda decydowac o inwestycjach w PL
~realista
Upadek systemu emerytalnego to upadek państwa...
~polskigupek
...i od tego trzeba zacząć ; Państwo Polskie to bankrut !...
.....zajechali żydy polskie społeczeństwo i jego atrybuty ....,przykre ,ale prawdziwe ,
~endi
Właśnie mój siostrzeniec - młody przedsiębiorca wyjechał do Anglii , miał dosyć " kopania się z koniem " zwanym Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami powołanymi do grabienia ludzi z czego tylko się da ...Według GUS w 1995 r w Polsce było 120 000 urzędników , w 2015 r było ich już ponad 700 000 . Program 500+ to kolejne Właśnie mój siostrzeniec - młody przedsiębiorca wyjechał do Anglii , miał dosyć " kopania się z koniem " zwanym Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami powołanymi do grabienia ludzi z czego tylko się da ...Według GUS w 1995 r w Polsce było 120 000 urzędników , w 2015 r było ich już ponad 700 000 . Program 500+ to kolejne 7000 etatów urzędniczych , tylko tak dalej , a w Polsce zostaną sami emeryci , renciści , duchowieństwo , urzędnicy państwowi i cała " mundurówka " - ostatni gasi światło ...
~kk
Szydło nie wyłazi tylko wybiera bez umiaru ze wspólnego wora. PiSowcy jeszcze nie zarobili na czysto 10zł a wydaja MILIARDY.Jakoś nie słychac , aby załatwili dla polskiej firmy jakiś kontrakt.Biedna Polska.
Juz PiSowski program nakladania podatków na banki i ubezpieczycieli działa . Własnie dostałem odnowienie polisy o ponad 40
Szydło nie wyłazi tylko wybiera bez umiaru ze wspólnego wora. PiSowcy jeszcze nie zarobili na czysto 10zł a wydaja MILIARDY.Jakoś nie słychac , aby załatwili dla polskiej firmy jakiś kontrakt.Biedna Polska.
Juz PiSowski program nakladania podatków na banki i ubezpieczycieli działa . Własnie dostałem odnowienie polisy o ponad 40 % d drożej.
~wytrzeźwiały
Jeszcze nie bylo w ciagu ostatnich 25 lat przypadku zeby starsze pokolenie dalo sobie cos odebrac, ustapilo mlodszemu chociaz o krok. Ludzie mlodzi wiec glosuja nogami. Szczegolnie ze za zachodnia granica maja wielkie koncerny, placace im wielokrotnisc polskiej pensji. W USA pojawiaja sie glosy ze Unia moze rypnąć już w tym roku,Jeszcze nie bylo w ciagu ostatnich 25 lat przypadku zeby starsze pokolenie dalo sobie cos odebrac, ustapilo mlodszemu chociaz o krok. Ludzie mlodzi wiec glosuja nogami. Szczegolnie ze za zachodnia granica maja wielkie koncerny, placace im wielokrotnisc polskiej pensji. W USA pojawiaja sie glosy ze Unia moze rypnąć już w tym roku, nawet przed glosowaniem w UK. Jezeli ktos chce wyjechac to bym mu radzil zrobic to natychmiast, zanim bedzie za pozno.
~okk
Co bystrzejsi załatwiaja sobie szybko obywatelstwo Wielkiej Brytanii. To najbardziej rozumni Polacy.Szkoda ich ale kazdy ma tylko jedno życie.
~elementarz
Nawet troglodyta wie, że jak wpływy nie pokrywają wypływów, to nie należy waloryzować wypłat, koniecznie trzeba likwidować emerytalne KOMINY BRANŻOWE, wygaszać sektorowe przywileje wcześniejszych emerytur, objąć składkami wszelkie UMOWY ŚMIECIOWE, zweryfikować KRUS

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki