FDP: realizacja celów klimatycznych byłaby samobójstwem niemieckiego przemysłu

Alexander Graf Lambsdorff, polityk FDP - partii uczestniczącej w rozmowach o utworzeniu nowego niemieckiego rządu - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla radia, że realizacja celów klimatycznych wyznaczonych przez UE do 2020 r. byłaby "samobójstwem" przemysłu.

(fot. Kyodo / MAXPPP)

"Nikt nie jest w stanie zrealizować celów wyznaczonych (przez UE) do roku 2020 bez zamykania przedsiębiorstw, nie tylko wytwarzających energię, lecz także przemysłowych, w Niemczech na tak dużą skalę, że byłoby to równoznaczne z samobójstwem przemysłu" - powiedział Lambsdorff w rozmowie z radiem Deutschlandfunk.

Polityk FDP zastrzegł, że dla jego partii kluczowym zadaniem jest utrzymanie do 2050 roku wzrostu globalnej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza, co wynika z porozumienia paryskiego. "Musimy chronić klimat, nie tracąc jednak przy tym ekonomicznej konkurencyjności" - zaznaczył.

"Konkurencyjność nie jest tematem abstrakcyjnym. Chodzi o miejsca pracy, o pracę dla setek tysięcy, dla milionów ludzi w Niemczech" - mówił Lambsdorff. "Nie jesteśmy gotowi do rezygnacji (z konkurencyjności) w imię celu, do którego realizacji - biorąc pod uwagę wymiar globalny - możemy się przyczynić jedynie w niewielkim stopniu" - wyjaśnił.

"Niemiecki przemysł potrzebuje stałych i pewnych dostaw prądu" - podkreślił Lambsdorff.

Celem Unii Europejskiej jest redukcja do 2020 roku emisji gazów cieplarnianych o 20 procent w porównaniu z rokiem 1990. Unijna polityka klimatyczno-energetyczna przewiduje ponadto wzrost do 20 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii oraz zwiększenie o 20 proc. efektywności energetycznej.

Niemieckie ministerstwo środowiska przyznaje, że nie ma pewności, czy Niemcom uda się zrealizować wyznaczone przez UE cele.

Wolna Partia Demokratyczna (FDP) jest jedną z czterech partii uczestniczących od ponad dwóch tygodni w rozmowach sondażowych o nowym niemieckim rządzie. Klimat i energetyka są oprócz migracji i transportu najbardziej kontrowersyjnymi tematami tych negocjacji. Na daleko idące zobowiązania w dziedzinie ochrony środowiska naciska przede wszystkim partia Zieloni. Oprócz liberalnej FDP i Zielonych w negocjacjach uczestniczą partie chadeckie CDU i CSU.

Z Berlina Jacek Lepiarz

lep/ jo/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 4 hybryda1

PRZYCZYNA SMOGU W POLSCE www.youtube.com/watch?v=p13vvae3hsw&t=1388s ,GEOINŻYNIERIA czyli manipulacja pogodą = chemtralis. fakt który trwa już lata i nie ma wzmianki na ten temat w naszych mediach www.youtube.com/watch?v=cTVupaWX6io kłamstwem jest Globalne ocieplenie , oszustwo naukowe na wielką skalę i Trump dobrze o tym wie i właśnie dlatego wycofał się z tego porozumienia.www.youtube.com/watch?v=h8hYW9pxVD0&t=1187s

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 24 ajwaj

Nie byla by - a bedzie (samobójstwem) i to Europy (konkurencja):)
przekret CO2, NO, NO2, pylu z pól jako z diesli DPF, utopia elektryków itd.itp. - to temat zadany komisarzom przez "remote control"

! Odpowiedz
2 12 ajwaj

A propos tematu (niebezpieczenstwo dla Niemiec) - zaczynaja sie powoli rynki na swieta i Nowy Rok, i 1. raz w historii beda zabezpieczane "kamieniami Merkel" . zaporami p.-czolgowymi :)
http://www.pi-news.net/berlin-erster-wintermarkt-2017-mit-schutz-vor-merkelgaesten/

! Odpowiedz
4 23 karbinadel

No wreszcie nawet w Niemczech ktoś odważył się o tym wprost powiedzieć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil