Exodus bankowców. W ciągu dekady zatrudnienie stopniało o 20 tys. osób

Wojciech Boczoń2019-04-04 08:20analityk Bankier.pl
publikacja
2019-04-04 08:20

W ciągu minionej dekady zatrudnienie w bankowości stopniało o 20 tys. osób. Tylko w ciągu ostatniego roku rynek pracy w bankach skurczył się o 3 tys. etatów – wynika z opublikowanych właśnie danych Komisji Nadzoru Finansowego. W ciągu roku sieć placówek zmniejszyła się o ponad 500 oddziałów.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane o sektorze bankowym za luty 2019 r. Na koniec miesiąca zatrudnienie w bankowości wynosiło 161 tys. osób. To o 3 tys. mniej niż w lutym 2017 r. i aż o 20 tys. mniej niż w rekordowym 2008 roku, kiedy to w bankowości pracowało ponad 181 tys. osób. W ciągu dekady rynek pracy w bankach skurczył się o 11 proc. W ślad ze spadającym zatrudnieniem topnieje siec placówek bankowych. Z danych KNF wynika, że w ciągu minionego roku liczba oddziałów skurczyła się o kolejne 527 punktów.

/ YAY Foto

Wpływ na poziom zatrudnienia w bankowości mają zmieniające się preferencje klientów. Coraz więcej osób woli zdalny kontakt z bankami, a podstawowe operacje na rachunku wykonuje za pomocą bankowości internetowej, mobilnej, bankomatów i wpłatomatów. Jak wynika z danych serwisu PRNews.pl, z bankowości internetowej korzysta dziś regularnie 17 mln osób, a z mobilnej ponad 11 mln.

Z opublikowanego w 2015 r. raportu grupy Accenture (Banking Customer 2020 - Rising Expectations Point to the Everyday Bank, Accenture, 2015) wynikało, że statystyczny klient kontaktował się z bankiem 17 razy w miesiącu. Większość z tych kontaktów była kontaktami zdalnymi. Tylko raz na miesiąc zaglądał do bankowej placówki. Gdyby podobne badanie przeprowadzono dzisiaj, prawdopodobnie wizyty w placówce byłyby jeszcze rzadsze.

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na poziom zatrudnienia są robotyzacja i fuzje. Banki inwestują w automaty, które są w stanie zastąpić ludzi przy najprostszych, powtarzalnych operacjach. Z kolei po każdej fuzji prowadzone są zwolnienia grupowe. Na ten rok zapowiedziały je trzy banki – BNP Paribas, Santander Bank Polska i Deutsche Bank. Pierwszy z nich po przejęciu wydzielonej części Raiffeisen Polbanku podał, że zwolni nawet do 2,2 tys. osób. Santander Bank przejął z kolei wydzieloną część Deutsche Banku i ogłosił zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, które obejmą do 1,4 tys. osób. Redukcję zaplanował także okrojony Deutsche Bank – chce ograniczyć zatrudnienie o 155 etatów.

Jak podaje KNF, na koniec lutego 2019 r. wynik finansowy netto sektora bankowego osiągnął 1,1 mld zł i był niższy o 0,5 mld zł (o 30,6 proc.) od osiągniętego na koniec lutego 2018 r. W tym czasie aktywa sektora bankowego wzrosły do poziomu 1 921,0 mld zł i były wyższe od stanu na koniec lutego 2018 r. o 128,4 mld zł, czyli o 7,2 proc.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bha
Od dawna trwa wszelakie oszczędzanie na dole ... po to aby było nadal nie mało dla tzw. Góry
konik_garbusek
Pracuje w banku, moge smialo powiedziec ze za 20 lat nie bedzie zadnych osób w bankowosci poza obsługa serwerów, szczątkowe funkcje typu administracja danych, jakis tam limtowany HR, paru koleżków do sprwadzamnia czy kółka się kręcą. Wszystko co sie da jest automatyzowane, juz są chat-boty, za 10 lat bedzie to norma. Pracuje w banku, moge smialo powiedziec ze za 20 lat nie bedzie zadnych osób w bankowosci poza obsługa serwerów, szczątkowe funkcje typu administracja danych, jakis tam limtowany HR, paru koleżków do sprwadzamnia czy kółka się kręcą. Wszystko co sie da jest automatyzowane, juz są chat-boty, za 10 lat bedzie to norma. AML sie automatyzuje, to samo KYC, onboarding i inne działy. Za 20 lat bank będzie jak SYrenka na warszawskich ulicach - ktos pamieta, gdzies jakies jeszcze są, ale to piensc przeszlosci.
klejnotnilu
Nie zapominajmy o dziale ryzyka. Raczej nie jesteśmy o krok od tego, by modele same się tworzyły i były zgodne z tym co wymyślają miłościwi panujący z KNF i UE.
roza_von_schweinkopf
W sumie żadna zła wiadomość. W bankowości i tak pracują same jełopy. Czym wyżej tym głupszy. Wiedza prezesów jest na poziomie operatora wózka widłowego ( nie obrażając ciężko pracujących na wózkach)
wizytator
Oj żebyś się nie zdziwił, że zdarzy się rodzyn ktory zaczynał karierę jako operator.
bua haha

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki