REKLAMA

Była premier Ewa Kopacz wiceszefową Parlamentu Europejskiego

2019-07-03 18:10, akt.2019-07-04 07:08
publikacja
2019-07-03 18:10
aktualizacja
2019-07-04 07:08

Była premier Ewa Kopacz (PO) została wybrana w środę w Strasburgu na stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego.

/ Parlament Europejski

Kopacz otrzymała 461 głosów poparcia. Ta liczba była wystarczająca, aby objąć stanowisko wiceszefa PE.

Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został włoski  socjalista David Sassoli. W drugiej turze głosowania otrzymał on 345 głosów poparcia. Zastąpił na tym stanowisku chadeka, także Włocha Antonio Tajaniego.

– Myślę, że będę godnie reprezentować interesy Polski, jak również interesy wszystkich Polaków – powiedziała Ewa Kopacz. Według szefa delegacji PO Andrzeja Halickiego, Kopacz będzie jedną z ważniejszych osób w tej kadencji.

„Chciałabym przede wszystkim podziękować moim kolegom z delegacji polskiej, ale chciałabym też podziękować moim kolegom z naszej grupy politycznej, EPL, podziękować za wsparcie i za zaufanie, którym mnie obdarzyli. W końcu jestem tu początkująca, jestem pierwszą kadencję” – powiedziała dziennikarzom po wyborze.

Zaznaczyła, że zdaje sobie sprawę z obowiązku, jaki na nią spada. „Myślę, że tu będę godnie reprezentować interesy Polski. Będę reprezentować również interesy wszystkich Polaków, tych, którzy tak licznie poszli do ostatnich wyborów w maju” – podkreśliła Kopacz.

Halicki zwracał uwagę na dobry wynik, z jakim Kopacz uzyskała funkcję wiceszefowej PE, a także na to, że została wybrana już w pierwszej turze, co jego zdaniem jest podwójnie satysfakcjonujące. „Jesteśmy tutaj po to, żeby nadrabiać to, co czasem rząd zaniedbuje” – dodał.

W jego ocenie była premier będzie jedną z ważniejszych osób w tej kadencji europarlamentu.

Delegacja PO w związku z następną turą wyborów wiceszefa PE udała się na spotkanie grupy politycznej. Tam mają zapaść decyzje co do głosowań.

Halicki dopytywany, czy delegacja Platformy zagłosuje w drugiej turze za drugim polskim kandydatem, Zdzisławem Krasnodębskim (PiS), nie udzielił odpowiedzi. „Idziemy na salę, będziemy podejmować decyzje wspólnie” – mówił.

PE wybrał 14 wiceprzewodniczących, Krasnodębski bez stanowiska

Parlament Europejski w Strasburgu wybrał w środę w trzech rundach głosowania 14 wiceprzewodniczących. Jednym z nich została była premier Ewa Kopacz (PO). Na wiceszefa PE nie został wybrany prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS), który był kandydatem do objęcia tej funkcji.

Wiceprzewodniczący wybrani zostali na okres dwóch i pół roku. Jedenastu wiceprzewodniczących wybrano w pierwszej turze głosowania, dwóch w drugiej, a ostatniego w trzeciej.

Nowi wiceprzewodniczący pochodzą z sześciu grup politycznych i dziesięciu państw członkowskich. W pierwszej turze oprócz Ewy Kopacz zostali wybrani: Mairead McGuinness, Rainer Wieland, Othmar Karas i Livia Jaroka z chadeków; Pedro Silva Pereira, Katarina Barley i Klara Dobrev z socjalistów, dwie kandydatki grupy Odnowić Europę - Nicola Beer i Dita Charanzova, a także Heidi Hautala z Zielonych. W drugiej turze listę wiceprzewodniczących poszerzyli Marcel Kolaja (Zieloni) i Dimitrios Papadimulis (GUE/NGL).

W ostatniej, trzeciej turze, która została przeprowadzona elektronicznie, kandydata EKR Zdzisława Krasnodębskiego pokonał europoseł niezrzeszony Fabio Massimo Castaldo. Za kandydaturą Krasnodębskiego zagłosowało 85 europosłów, a Castaldy - 248. W tej turze oddano 350 ważnych głosów.

Szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS) powiedział PAP, że w sprawie kandydatury Krasnodębskiego na stanowisko wiceszefa PE grupa została okłamana - przez Europejską Partię Ludową i socjalistów. "Doszło do złamania umowy" - wskazał.

"Jestem zbulwersowany tym, co się stało. Po prostu nas okłamano - EPL i socjaliści. Były uzgodnienia i w drugiej turze mieli głosować na naszego kandydata. Obiecywali to nawet liberałowie. (...) Widać było, że głosowano przeciw Krasnodębskiemu, a za Castaldo, który jest europosłem niezrzeszonym. Jest zresztą bardzo miłym człowiekiem, doskonale prowadzi obrady, nie mamy nic przeciw niemu" - powiedział Legutko.

"Jest to smutne, bo źle rokuje na przyszłość. (...) W pierwszym głosowaniu popieraliśmy kilku kandydatów z innych frakcji. (...) My się zachowujemy fair - jak jest umowa, to jej przestrzegamy" - zaznaczył.

Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego w wykonywaniu jego obowiązków, w tym w kierowaniu posiedzeniem plenarnym. Są oni również członkami Prezydium – organu odpowiedzialnego za wszystkie sprawy administracyjne, kadrowe i organizacyjne.

Ze Strasburga Agnieszka Ziemska i Łukasz Osiński (PAP)

luo/ agzi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
histeryk
Kolejny sukces partii :-) Syn Dżepetto na pewno się ucieszył.
"Szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS) powiedział PAP, że w sprawie kandydatury Krasnodębskiego na stanowisko wiceszefa PE grupa została okłamana - przez Europejską Partię Ludową i socjalistów. "Doszło do złamania umowy" - wskazał."
Wygląda
Kolejny sukces partii :-) Syn Dżepetto na pewno się ucieszył.
"Szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS) powiedział PAP, że w sprawie kandydatury Krasnodębskiego na stanowisko wiceszefa PE grupa została okłamana - przez Europejską Partię Ludową i socjalistów. "Doszło do złamania umowy" - wskazał."
Wygląda na to, że 44,5 % polskich wyborców zagłosowało na partię, która trafiła do frakcji mającej tyle do powiedzenia w sprawach europejskich co...

-bertro-
Świat się kończy ,to pokazuje poziom tej całej demokracji.

Znajomosci ,znajomosci ,znajomosci .
Towarzystwo wzajemnej adoracji.
rimet1
Teraz tylko Parlament Europejski przemianować na Park Jurajski i będzie się wszystko zgadzać.
rimet1
Wybierając Kopacz Parlament Europejski udowodnił, że Falenta po badaniach psychiatrycznych właśnie tam trafi.
pis_po_jedno_zlo
W końcu ktoś kto pogoni dinozaury kamieniami, tak trzymać...
search
Wazne ze PIS wstal z kolan, A nasze Narodowe Beatki jakie sukcesy. Przeciez tyez sa kompetentne, o wysokich standardach moralnych ucziwe i w I sorcie.
jurnydziadek
Umie czytac z kartki. Nadaje sie. Do tej roboty tylko tyle potrzeba.
heimir
– Myślę, że będę godnie reprezentować interesy Polski, jak również interesy wszystkich Polaków – powiedziała Ewa Kopacz. Dziękuje Ewka, dawno się tak nie uśmiałem :)
newsman
EVA COPACZ ZOSTALA WICE A ZDISIEK KRASNODEBSKI NIE ;PISOWIEC WYSZCZEKANY ZNAJACY NIEMIECKI PEWNIE BARDZIEJ KOMPETENTNY NIZ EVA LEKARZ PIERWSZEGO KONTAKTU TAKI TO SUKCES PISU ...A 14 JEST VICE
a-zet
Wszystko się zgadza. W końcu to specjalistka od rzucania kamieniami w dinozaury a w PE znajdzie się sporo celów, począwszy od naszych rodzimych skamielin typu Cimoszewicz.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki