REKLAMA

Eurostat: W Polsce na nauczyciela przypada niespełna 10 uczniów

Alan Bartman2021-09-07 10:28Redaktor
publikacja
2021-09-07 10:28
Eurostat: W Polsce na nauczyciela przypada niespełna 10 uczniów
Eurostat: W Polsce na nauczyciela przypada niespełna 10 uczniów
fot. Qilin's prance Filmmaker / / Shutterstock

Na jednego nauczyciela szkoły podstawowej w Polsce przypadało średnio 9,6 uczniów – wynika z danych Eurostatu za 2019 r. Jak wypadamy na tle reszty krajów Unii Europejskiej? Zamykamy zestawienie, ale to nie powód do wstydu.

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w krajach Unii Europejskiej na jednego nauczyciela na poziomie szkolnictwa podstawowego przypadało średnio 13,5 ucznia. Jest to średnia za 2019 r., w którym to pracowało 2 mln nauczycieli, z czego 85 proc. stanowiły kobiety, a 15 proc. mężczyźni. W tym samym czasie do szkół uczęszczało 24,5 mln uczniów we wszystkich krajach członkowskich. Średnia za 2019 r. jest niższa niż w 2018 r.

Średnia liczba uczniów przypadających na jednego nauczyciela na poziomie szkolnictwa podstawowego w UE. (Eurostat)

Najmniej uczniów na jednego nauczyciela przypadało w Grecji (8,5) oraz Luksemburgu (9). Polska uplasowała się na trzecim miejscu z wynikiem 9,6 uczniów na jednego nauczyciela. Niska średnia może świadczyć o szerokiej kadrze nauczycielskiej mogącej poświęcić więcej czasu podopiecznym. W badaniu jednak nie uwzględniono liczby godzin, jaką nauczyciele poświęcają swoim uczniom.

NIK po raz pierwszy skontrolował pracę nauczycieli

Niemal połowa dyrektorów szkół, którzy wzięli udział w badaniu kwestionariuszowym NIK, deklarowała problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników i w roku szkolnym 2018/2019, i 2020/2021. Najtrudniej było pozyskać nauczycieli fizyki (33 proc.) i matematyki (32 proc.), nauczycieli chemii (24 proc.), języka angielskiego (20 proc.) i informatyki (18 proc.). Najczęściej dyrektorzy szkół rozwiązywali ten problem we własnym zakresie, przydzielając innym nauczycielom nadgodziny lub publikując ogłoszenia.

Na drugim biegunie, z największymi współczynnikiem, znalazły się Czechy. U naszych południowych sąsiadów średnia wyniosła 18,7. Wyższą miały jedynie Francja (18,8) oraz Rumunia (19,4).

Zarobki nauczycieli w Polsce

Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym – stanowią oni ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli. Wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2949 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto i nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto.

W grupie nauczycieli z tytułem zawodowym magistra bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym i wynagrodzenie stażysty wynosi 2818 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 2823 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3002 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego – 3523 zł brutto.

W grupie nauczycieli z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz z innym wykształceniem, a także wynagrodzenie stażysty wynosi – 2800 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 2818 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 2638 zł brutto, nauczyciela dyplomowanego – 3079 zł brutto.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, którego minimalną wysokość określa minister edukacji w rozporządzeniu, nauczyciele otrzymują też dodatki:

 • za wysługę lat,
 • funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla opiekuna stażu, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy, nauczyciela konsultanta),
 • motywacyjny,
 • za warunki pracy,
 • za uciążliwość pracy,
 • nagrodę jubileuszową,
 • nagrodę ze specjalnego funduszu nagród,
 • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka),
 • odprawę emerytalno-rentową
 • odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy,
 • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.
Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (33)

dodaj komentarz
arturnow
Pytanie jak do się przekłada na miasa a jakieś wioski. Ja nie zauważyłem w Warszawie małych klas. Może już nie ma klas 30+ jak było za czasu mojego wyżu, ale nadal to jest 20+
tatala
Czy Eurostat policzył ilu pełno etatowych nauczycieli przypada na jednego ucznia? W szkoła j jest mnóstwo nauczycieli pracujących w niepełnym wymiarze godzin.
gucio_222
Nauczyciele są najbardziej świadomymi obywatelami tego kraju. Dowodzi tego liczna obecność na marszach KODu. W związku z tym nauczyciele powinni zarabiać 3x tyle, mieć 10 godzin pensum i pracować jak sędziowie i policjanci tylko do 40 roku życia.
niederfurzdorf
Czy Eurostat wlicza w innych krajach pomoc dydakktyczną? Pewnie nigdy o niej większość Polaków nie słyszała. W wielu krajach w szkołąch podstawowych w klasie podczas zajęć jest nauczyciel plus 1-2 osoby tzw. pomocy dydaktycznej czyli osób bez uprawnień nauczyciela ale do pomocy w organizacji lekcji, zwłaszcza w najmłodszych Czy Eurostat wlicza w innych krajach pomoc dydakktyczną? Pewnie nigdy o niej większość Polaków nie słyszała. W wielu krajach w szkołąch podstawowych w klasie podczas zajęć jest nauczyciel plus 1-2 osoby tzw. pomocy dydaktycznej czyli osób bez uprawnień nauczyciela ale do pomocy w organizacji lekcji, zwłaszcza w najmłodszych klasach. Czy wiecie, że np. w UK 50% personelu szkoły stanowią osoby właśnie pomocy dydaktycznej i administracji a nauczyciel nie zajmuje się kwitami jak w Polsce tylko nauczaniem ? Też pewnie o tym nie słyszeliście. Ja uczyłem się w klasie 41 osobowej, co zwłaszcza na lekcjach języków obcych jest totalnym absurdem, to mniej niż minuta realnej interakcji nauczyciela z każdym uczniem. Sukces gwarantowany...Klasy o małej liczbie uczniów powinny być standardem w nowoczesnej edukacji jak chcemy takich liderów edukacji jak Koreę Płd. czy Finlandię gonić. No chyba, że chcemy mieć kombinaty , wylęgarnie problemow socjalnych jak w niejednej europejskiej czy amerykańskiej szkole.
piopoland
zgadza się, nie wiem jak w innych krajach, ale w UK nauczyciel jest jak chirurg, przychodzi tylko na zabieg, gdy już ma wszystko przygotowane przez "teaching assistant"
jas2 odpowiada piopoland
Chyba wykładowca.
hal9ooo
w dobie powszechnego dostępu do internetu ministerstwo edukacji powinno buło już dawno nagrać wykłady z najlepszymi nauczycielami i udostępnić to za darmo wszystkim uczniom. matematyka byłaby aktualna przez lata. inne przedmioty można by aktualizować.
szymon_xyz
Haha... Dobre! ;-) Już widzę, jak w klasach I-III SP dzieci gapią się po 6h dziennie w ekran z wykładami. ;-) Interesujący mógłby być też wf w formie wykładu albo zajęcia na basenie. ;-) Więcej nam trzeba takich reformatorów edukacji! Proponuję co najmniej w randze wiceministra.
hal9ooo odpowiada szymon_xyz
nie zrozumiałeś przekazu. lekcje normalne + dostęp do wideo dla tych co cięliby sobie utrwalić, powtórzyć albo na zwolnieniu lekarskim. niekoniecznie dla klas 1-3 a nawet 4-6.
Przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=JRZgW1YjCKk
https://www.youtube.com/watch?v=jGwO_UgTS7I
hal9ooo odpowiada szymon_xyz
to co zastosowałeś misiu:

Uogólnienie (instantia) – rozszerzanie wypowiedzi przeciwnika poza jej normalne granice (bardziej ogólnikowe twierdzenie łatwiej zaatakować).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Erystyka

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki