REKLAMA

Europejczycy rzucili się na laptopy

2020-10-23 11:33
publikacja
2020-10-23 11:33
fot. cate_89 / Shutterstock

Koronawirus zaburzył utarte przez lata schematy na rynku laptopów. Szczyt zakupów przypadł na kwiecień, a w wielu krajach – w tym w Polsce – roczna dynamika przekraczała 20 proc.

W ostatnich latach miesiącem, w którym do UE sprowadzano najwięcej laptopów, był listopad. Powód był prosty – sprzedawcy szykowali towar na świąteczny szczyt zakupowy. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w 2020 jest inaczej - wyjątkowo duży import odnotowano w kwietniu, kiedy mieszkańcy państw członkowskich zmuszeni do pozostania w domach przez lockdown zaopatrywali się w nowy sprzęt do nauki, pracy i rozrywki. Był to też efekt odroczonego popytu z marca i lutego, kiedy dostawy z Dalekiego Wschodu były ograniczone.

Jak podkreślają unijni statystycy, za 90 proc. laptopów importowanych do UE odpowiadają Chiny. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. wartość tego importu wzrosła o 19 proc., do 14,4 miliardów euro. Wyższą dynamiką cechowały się tylko dostawy z Wietnamu (+31 proc.), choć ich wartość sięgnęła jedynie 0,6 mld euro.

W skali całej UE mieliśmy do czynienia z historycznym rekordem wartości importu laptopów. Poszczególne kraje członkowski różniły się pod względem skali wzrostu popytu na laptopy. Numerem jeden okazała się Rumunia (+38 proc.), na podium znalazły się jeszcze Dania (+35 proc.) i Słowacja (+27 proc.). W Polsce dynamika sięgnęła 22 proc., co daje naszemu krajowy wynik w górnej połowie unijnej stawki. Jedynym krajem, w którym odnotowano niższy import laptopów niż w 2019 r. była Estonia (-0,3 proc.).

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
darius19
Chiny - to bedzie PROBLEM!!
itso_cyca_cytater
nie problem jest tu na miejscu
rysiek58
będzie, a teraz już jakieś ruchy wykonują czy spokojnie żyją ciesząc się dobrobytem?
mkx
"Follow the money". Nie wiem, który kraj jest odpowiedzialny za odpalenie pandemii, ale wiem który na niej zyskał!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki