REKLAMA

Europa weźmie się za kryptowaluty - podąży drogą Francji?

Michał Kisiel2019-04-19 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-04-19 06:00

Od narodzin pierwszej kryptowaluty minęła dekada, rozwinął się rynek giełd cyfrowych aktywów, a tokeny wykorzystuje się w zbiórkach funduszy i finansowaniu startupów. W większości krajów nadal nie ma regulacji prawnych, które całościowo obejmują nową branżę. Jednym z wyjątków będzie lada moment Francja, która chce narzucić ton w całej Unii Europejskiej.

11 kwietnia 2019 r. niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła projekt ustawy, która ma uregulować rynek cyfrowych aktywów w tym kraju. Akt nosi nazwę PACTE i obejmuje przede wszystkim dwie kwestie – finansowania poprzez emisję kryptotokenów (ICO i podobne) oraz działania dostawców takich jak giełdy, powiernicy przechowujący kryptowaluty oraz brokerzy. W obu przypadkach skupiono się na aktywach, które nie są klasyfikowane jako instrumenty finansowe – tokenach ICO oraz kryptowalutach (już zdefiniowanych w europejskich regulacjach).

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Francuskiej propozycji warto się przyjrzeć nie tylko ze względu na szeroki zakres, ale także dlatego, że może ona stanowić wzór dla ogólnoeuropejskiego podejścia. Jak informował Reuters, po przyjęciu projektu minister finansów Bruno Le Maire wskazał, że będzie wnioskował o stworzenie paneuropejskich ram prawnych cyfrowych aktywów w oparciu właśnie o francuskie założenia. O takiej potrzebie wspominano już wielokrotnie wcześniej, a idea ma wsparcie m.in. Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

ICO – zezwolenie albo emisja „po cichu”

Przedsiębiorcy, którzy zechcą wyemitować kryptotokeny w ramach ICO będą mieli dwa wyjścia. Pierwszym jest zgłoszenie się po zezwolenie do organu nadzoru finansowego (AMF). Nadzorca będzie oczekiwał, że:

  • Emitentem tokenów ICO jest podmiot posiadający osobowość prawną, utworzony lub zarejestrowany we Francji.
  • Przygotowany zostanie dokument prezentujący ofertę, finansowany projekt i emitenta.
  • Środki zgromadzone podczas zbiórki będą monitorowane i zabezpieczone.
  • Emitent spełni wymogi prawa pod względem zapobieganiu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Tylko podmioty, które uzyskają zezwolenie AMF będą mogły prowadzić publiczną otwartą zbiórkę, a nadzorca będzie publikował listę firm, które spełniły wymogi i otrzymały „paszport”.

Drugim wyjściem pozostaje przeprowadzenie ICO bez występowania o zezwolenie nadzoru. Taka działalność pozostanie legalna, ale nie będzie można kierować oferty do szerokiej publiczności i prowadzić działań takich jak sponsoring i patronowanie wydarzeniom. AMF będzie w razie konieczności publikować czarną listę podmiotów, które nie stosują się do narzuconych reguł, a w ostateczności blokować ich serwisy internetowe.

Dobrowolna licencja dla branży cyfrowych aktywów

PACTE ma objąć także branżę dostawców usług związanych z cyfrowymi aktywami. W tej grupie mieszczą się:

  • Oferujący przechowywanie kryptowalut i tokenów (nie będących instrumentami finansowymi) na rzecz podmiotów trzecich.
  • Dokonujący zakupu lub sprzedaży cyfrowych aktywów w zamian za inne cyfrowe aktywa lub „oficjalny” środek płatniczy.
  • Operatorzy platform wymiany cyfrowych aktywów (giełdy).
  • Inni pośrednicy – m.in. zarządzający portfelami na zlecenie, organizujący emisję cyfrowych aktywów.

Firmy działające w branży będą mogły starać się o licencję AMF i będą podlegać wspólnemu zestawowi podstawowych wymagań. Dotyczą one m.in. procedur kontroli wewnętrznej, przejrzystości informacji o cenach i zabezpieczeniu systemów IT. Szczegółowe zasady dla poszczególnych grup dostawców określi organ nadzoru finansowego.

Obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczyć będzie dwóch typów działalności – usług kustodialnych (przechowywanie aktywów na zlecenie) oraz zakup i sprzedaż cyfrowych aktywów na rzecz stron trzecich (brokerzy, dealerzy).

W ustawie wskazano także typy funduszy inwestycyjnych, które będą mogły zaangażować się w cyfrowe aktywa. Taką opcję będą miały specjalistyczne fundusze dla inwestorów profesjonalnych spełniające wymogi dotyczące płynności i wyceny oraz fundusze private equity (z limitem ekspozycji na kryptoaktywa na poziomie 20 proc.).

Koniec cyfrowego undergroundu

Regulacje prawne zwykle nie nadążają za rozwojem innowacji finansowych. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku kryptowalut i zrodzonych w oparciu o ich technologię instrumentów. Najpierw regulatorzy próbowali zdefiniować nowe zjawiska i uchwycić ich sens. Drugim etapem była próba „przypasowania” do istniejących ram prawnych, zwykle kończąca się uznaniem, że w znaczącej części rodzący się fenomen nie mieści się w obowiązującym schemacie. Trzeci etap to tworzenie regulacji na miarę. Tu przykładem może być Francja. Jako pionier na Starym Kontynencie ma szansę mocno wpłynąć na kształt przyszłego unijnego prawa.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Bitcoin

Komentarze (11)

dodaj komentarz
xiven
Europa to się chyba zaraz weźmie za rozbiórkę eurokołchozu
open_mind
Robimy się coraz głupsi. I to z powodu rozwoju nowoczesnych technologi. Nawet nam umknęło znaczenie i wartość prawdziwych pieniędzy i twierdzimy że pieniądze to dług, i jakieś zaszyfrowane numerki w sieci. Uwierzymy w każdą pierdołe oby była podbudowana postępem i technologią, nie zdając sobie sprawę kto i co Robimy się coraz głupsi. I to z powodu rozwoju nowoczesnych technologi. Nawet nam umknęło znaczenie i wartość prawdziwych pieniędzy i twierdzimy że pieniądze to dług, i jakieś zaszyfrowane numerki w sieci. Uwierzymy w każdą pierdołe oby była podbudowana postępem i technologią, nie zdając sobie sprawę kto i co za tą kabałą stoi. Dodatkowo

Centralni planiści w rządach i bankach centralnych zniszczyli gospodarkę, rynki finansowe, religie i społeczeństwo, przekształcając wszystko w cyrkowy show, pod sztandarami socjaldemokracji i LGBT. Najbardziej idiotyczny i oszukańczy okres w historii ludzkości. Ludziom rozum odbiera, zostali obdarci z własnych myśli człowieczeństwa zdrowego rozsądku stracili wiedzę co to pieniądz i na czym polega jego siła, nawet nie wiedzą do jakiej toalety maja wejść. A na horyzoncie zdarzeń jeszcze co najgorsze dopiero przed nami ! Gdy tymczasem banki azjatyckie i zachodnie jak w ukropie pozyskują złoto i srebro. Wszyscy wyjdziemy na SUPER Łosi !
open_mind
Specjalnie nie dodałem że Rosja też gromadzi zapasy złota, bo od razu w wypranych umysłach części czytelników zapala się sygnał alarmowy na słowo Rosja i złoto! I jak w malignie zaczynają bredzić.
hfjdj odpowiada open_mind
Zloto jest cos warte bo tak. Bo zawsze tak bylo to i bedzie. Wiele naiwnosci nie potrzeba zeby w to wierzyc ale jednak.
open_mind odpowiada hfjdj
Jesteś pierdoła albo troll, względnie kumulacja znaczy troll-pierdoła. pozdrawiam
azadgan
opowiedz o co w tym chodzi sherlocku?
tylko postaraj się nie myslec wybiorczo a ujac wszystko holistycznie, zarowno plusy jak i minusy takiego dzialania,
pytanie : czy podolasz?
zmr1
Cała esencja krypto polega na tym, że jest zdecentralizowane i niezależne od świata finansjery. Skończy się na tym, że banksterzy wprowadzą swoje "krypto" jako derywatywy przeznaczone do spekulacji a obecne projekty będą w undergroundzie dla ludzi, którzy naprawdę chcą być niezależni finansowo od banków.
nostsherlock
"Nadzorca będzie oczekiwał, że:
- Emitentem tokenów ICO jest podmiot posiadający osobowość prawną (...)", I wszystko janse, o co w tym wszystkim chodzi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki