REKLAMA

Europa pierze w pralkach z Polski

2007-07-31 08:50
publikacja
2007-07-31 08:50
W sierpniu we Wrocławiu uruchomiona zostanie kolejna fabryka pralek- FagorMastercook. Tym samym Polska ma szanse zająć miejsce Włoch, dotychczasowego lidera w produkcji sprzętu AGD w Europie. Główna w tym zasługa koreańskich zakładów, które przejęły polskie fabryki oraz stworzyły własne zakłady na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Łodzi.

„Jeszcze rok temu byliśmy na trzecim miejscu. Jednak w ostatnich miesiącach przegoniliśmy Niemców, a - według Wojciecha Koneckiego, dyrektora generalnego CECED Polska, organizacji producentów branży AGD - w przyszłym roku wyprzedzimy również zajmujących pierwsze miejsce Włochów. Już teraz produkowane jest u nas co czwarte urządzenie” – informuje Gazeta Wyborcza.

Sierpniowa inwestycja nie będzie debiutem Fagora na dolnośląskim rynku. „Hiszpański Fagor kupił w 1996 r. wrocławski Wrozamet. Od tego czasu systematycznie rozbudowuje zakłady - dzięki temu produkcja wzrosła w nich trzykrotnie. W tym roku FagorMastercook wyprodukuje u nas ponad milion urządzeń, a gdy wszystkie jego wrocławskie fabryki osiągną pełne moce produkcyjne, z taśm rocznie będzie zjeżdżać nawet ponad 2 mln urządzeń. Fagor we Wrocławiu wytwarza już m.in. pralki, kuchnie, piekarniki do zabudowy oraz lodówki. W nowym zakładzie mają powstawać pralki. Do końca grudnia z taśmy zjedzie 100 tysięcy urządzeń, ale pełną moc fabryka osiągnie w najbliższych latach - w zależności od wielkości zamówień” - wskazuje Gazeta Wyborcza.

Obecnie w Polsce swoje fabryki mają wszystkie liczące się firmy, produkujące sprzęt AGD. „Na Dolnym Śląsku fabryki uruchomił również m.in. szwedzki Electrolux (w Oławie, Żarowie i Świdnicy, czwartą w Siewierzu pod Częstochową), koreański LG Electronics (fabryka lodówek w Kobierzycach pod Wrocławiem) i amerykański Whirlpool (na terenie dawnego Polaru produkują zmywarki, lodówki, piekarniki i kuchnie). W regionie łódzkim zainwestował m.in Bosch z Siemensem i Indesit” czytamy w Gazecie Wyborczej.

Producenci sprzętu AGD nie powinni w najbliższym czasie martwić się o zbyt wytworzonych przez siebie urządzeń. W Europie markowe produkty cieszą się niesłabnącą popularnością, ale również Polacy korzystając z lepszej koniunktury oraz z rosnących płac masowo wymieniają sprzęt kuchenny. Wymianie wysłużonych lodówek czy pralek na nowe urządzenia sprzyja także korzystna dla klientów polityka kredytowa sklepów oraz możliwości jakie stwarzają sklepy internetowe.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule Macieja Nowaczyka „Polska potęgą AGD w Europie”.
Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki