Eurogrupa: jest zgoda na pożyczkę dla Grecji

Przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował w sobotę, że Grecja spełniła warunki umożliwiające wypłacenie jej kolejnej transzy pomocy - 2 mld euro - z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

(fot. Jochen / YAY Foto)

EMS ma ogłosić tę decyzję w poniedziałek. W czwartek grecki parlament w trybie przyspieszonym uchwalił nowy program oszczędnościowy, co otworzy ścieżkę do odblokowania przez kraje strefy euro kolejnych 12 mld euro pożyczki - 2 mld euro do budżetu oraz w miarę potrzeb 10 mld euro na bieżące dokapitalizowanie osłabionych greckich banków.

W sierpniu Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z Grecją udostępnienie jej programu pomocowego na kwotę 86 mld euro, z czego Ateny miały otrzymać 2 mld euro w październiku. Do tej pory z programu EMS wypłacono 13 mld euro. Środki te zostały przeznaczone na spłatę zaległych zobowiązań Aten.

By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.(PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~polak

Szkoda mi Greków bo ten kraj już nie istnieje,pieniądze kreowane z kapelusza niszczą narody i zagarniają całe państwa,to jest chore!

! Odpowiedz
0 2 ~goscpl

po co sie pi3rdolic... niech bedzie od razu 100mld

! Odpowiedz
0 6 ~spostrzegawczy

Eurolichwiarze dajcie Grecji zbankrutowac , nie znęcajcie się nad tym narodem. Oni choćby chcieli nie są w stanie spłacić tej góry długów.

! Odpowiedz
0 0 ~kamila73

racja!!!!!

! Odpowiedz
0 9 ~Dżejms

To oni mają oddawać czy pożyczać? Jeszcze jakiś czosnek albo Helmut z banku ma mieć oddaną kasę? Na to wygląda...a potem będzie totalna klapa.

! Odpowiedz
0 10 ~PartTimeJobs

„Eurogrupa: jest zgoda na pożyczkę dla Grecji” Przepraszam ale to powinno brzmieć tak: Jest zgoda na rozwodnienie waluty Euro, której to pożyczkodawca wcale nie posiada. To taka historia z cyklu „stoliczku nakryj się”...!

! Odpowiedz
0 6 ~dupa

Nawet wiecej- jest kasa na pozyczenie zeby splacic nia wczesniejsza pozyczke a kasa i tak z drukarki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil