REKLAMA

EuroRating obniżył rating kredytowy CCC do BBB-

Adam Hajdamowicz2018-09-13 14:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-09-13 14:45
EuroRating obniżył rating kredytowy CCC do BBB-
EuroRating obniżył rating kredytowy CCC do BBB-
fot. Filip Radwański / / FORUM

EuroRating obniżył rating kredytowy spółki CCC o jeden stopień z BBB do BBB-. Utrzymana ponadto została negatywna perspektywa ratingu.

„Obniżenie oceny wiarygodności finansowej dla CCC S.A. wynika głównie z pogorszenia struktury pasywów spółki, jakie nastąpiło w ciągu kilku ostatnich kwartałów. Pomimo przeprowadzonej w 2017 roku emisji nowych akcji, udział kapitału własnego (po uwzględnieniu wpływu wdrożenia MSSF 16 na wartość i strukturę pasywów) na koniec II. kwartału 2018 r. obniżył się do historycznego minimum na poziomie 27,1% (po wyłączeniu z aktywów "wartości niematerialnych i prawnych" było to 20,6%)” – czytamy w uzasadnieniu obniżenia ratingu.

EuroRating zaznacza również, że bardzo szybki w ostatnim czasie wzrost aktywów Grupy CCC (po korekcie o wpływ MSSF 16) finansowany był głównie kapitałem obcym (łączne zobowiązania spółki zwiększyły się w ciągu ośmiu ostatnich kwartałów ponad dwukrotnie). Agencja zwraca również uwagę na fakt, że zdecydowana większość zobowiązań finansowych spółki ma obecnie zapadalność krótszą niż 12 miesięcy, co oznacza konieczność ich refinansowania w krótkim czasie.

fot. / / Bankier.pl

Przejęcia robione na kredyt

„Pomimo postępującego pogarszania wskaźników finansowania, CCC dokonało w ostatnim czasie kilku znaczących akwizycji. Za ok. 140 mln zł przejęta została rumuńska sieć sklepów Shoe Express,
za ok. 37 mln zł nabyty został pakiet większościowy w spółce Karl Voegele prowadzącej sieć sklepów w Szwajcarii, za 68,5 mln zł kupione zostały od Adler International sklepy w Polsce działające pod marką CCC, a za 13 mln zł nabyty został pakiet większościowy w internetowym sklepie DeeZee” – podano.

Co więcej, w związku z trudniejszą sytuacją finansową, EuroRating negatywnie ocenił  niedawną decyzję akcjonariuszy o wypłacie dywidendy w kwocie 94,7 mln zł. I choć wypłata z zysku i tak nie była dla CCC rekordowa, to jednak ona dodatkowo nadwyrężyła finanse spółki, która musiała dokonywać kolejnych inwestycji na kredyt.

Problemem nie tylko dług

EuroRating zwrócił także uwagę na szybki wzrost stanu zapasów i wydłużający się cykl ich rotacji, co ma negatywny wpływ na cykl konwersji gotówki i zwiększa zapotrzebowanie spółki na kapitał obrotowy, osłabiając jej pozycję płynnościową. Do czynników ryzyka agencja zalicza również systematycznie rosnące koszty finansowe, które zaczynają pochłaniać coraz większą część wypracowywanego przez spółkę znormalizowanego wyniku operacyjnego.

Obecna obniżka ratingu kredytowego CCC przez EuroRating jest pierwszą taką sytuacją w historii, a do tej pory spółka ta zawsze otrzymywała ocenę BBB. Około 2 miesiące temu nastąpiła już jednak obniżka perspektywy na negatywną, co mogło zwiastować dzisiejszą zmianę.

Historia ratingu kredytowego CCC [EuroRating]

Rating

Perspektywa

Data

BBB-

negatywna

13.09.2018

BBB

negatywna

02.07.2018

BBB

stabilna

05.04.2018

BBB

stabilna

04.01.2018

BBB

stabilna

02.10.2017

BBB

stabilna

23.06.2017

BBB

stabilna

06.03.2017

BBB

stabilna

21.09.2016

BBB

stabilna

16.06.2016

BBB

stabilna

22.03.2016

BBB

stabilna

21.12.2015

Źródło: EuroRating

Najnowszy rating również zawiera negatywną perspektywę, co oznacza, iż według obecnych ocen agencji prawdopodobieństwo kolejnego obniżenia ratingu w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy jest większe niż 1:3.

Zgodnie z przyjętą metodologią przez EuroRating najwyższą możliwą oceną jest AAA. Poziom BBB-, jaki posiada obecnie spółka CCC, jest z kolei aż dziesiąty w kolejności. Kolejny cięcie ratingu sprawiłoby zatem spadek poziomu z inwestycyjnego na spekulacyjny i oznaczałoby to zgodnie z definicją agencji tak zwane podwyższone ryzyko kredytowe.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki