REKLAMA

EuroPMI: gospodarcze ożywienie zamarło

2020-09-23 10:23
publikacja
2020-09-23 10:23
EuroPMI: gospodarcze ożywienie zamarło
EuroPMI: gospodarcze ożywienie zamarło
fot. Pasquale Senatore / / Shutterstock

Wstępne sierpniowe odczyty indeksów PMI dla państw strefy euro pokazały powtórny rozjazd usług i przemysłu. W danych widać obawy o drugą falę pandemii.

W lipcu pisaliśmy o powiewie gospodarczego optymizmu z Zachodu, obecnie zaś należałoby mówić o powiewie pesymizmu. W sierpniu z kolei raportowaliśmy o gospodarczej zadyszce strefy euro. Tym razem można ogłosić wyraźne pogorszenie sytuacji, szczególnie gdy mowa o sektorze usługowym.

Tradycyjnie jako pierwsze napłynęły dane z Francji, gdzie usługowy indeks PMI spadł z 51,5 pkt do 47,5 pkt. To tym istotniejsze, że ekonomiści oczekiwali powtórki wyniku z poprzedniego miesiąca.

Nieco lepiej wyglądała sytuacja w przemyśle, gdzie indeks wzrósł z 49,8 pkt do 50,9 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 50,5 pkt. Warto dodać, że przekroczenie 50 pkt oznacza poprawę warunków w sektorze.

Podobny obraz wyłaniał się z danych z Niemiec. Tu przemysłowy PMI wystrzelił jeszcze mocniej – 56,6 pkt to najwyższy wynik od ponad 2 lat, znacznie przewyższający zarówno oczekiwania (52,5 pkt), jak i wynik z lipca (52,2 pkt). Ogólny obraz psuje jednak kondycja usług, gdzie sierpniowy PMI wyniósł 49,1 pkt wobec oczekiwanych 52,9 pkt i 52,5 pkt w lipcu.

W efekcie dane dla całej strefy euro również przybrały podobny obraz. Przemysłowy PMI dla unii walutowej wyniósł w sierpniu 53,7 pkt wobec 51,7 pkt w lipcu i oczekiwaniach rzędu 51,9 pkt. Z kolei w usługach mieliśmy do czynienia z cofnięciem do 47,6 pkt wobec oczekiwanej powtórki z lipca na poziomie 50,5 pkt. Łączny wskaźnik ujmujący oba sektory zatrzymał się na najniższym od 3 miesięcy poziomie 50,1 pkt wobec 51,9 pkt miesiąc wcześniej.

- We wrześniu ożywienie gospodarcze w strefie euro zamarło. Wzrost zarażeń koronawirusem doprowadził do spadku aktywności w usługach w całym regionie. Gospodarka dwóch prędkości jest faktem – fabryki raportują o zwiększonej produkcji będącej odpowiedzią na rosnący popyt, szczególnie związany z ponownym otwarciem rynków eksportowych. Jednak większy sektor usług ponownie popada w recesję, a szczególnie narażone znów są biznesy, gdzie wymagany jest kontakt twarzą w twarz z klientem – napisał w komentarzu do dzisiejszych danych Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

- Główną obawą pozostaje to czy słabe wrześniowe dane jeszcze pogorszą się w czwartym kwartale, co oznaczałoby powrót recesji po frustrująco krótkim odbiciu w trzecim kwartale – dodał.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Subindeksy te powstają na bazie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów odpowiedzialnych za logistykę w firmach przemysłowych.

Opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i bazują na ok. 85 proc. ankiet zebranych wśród menedżerów odpowiedzialnych za logistykę w firmach przemysłowych i usługowych. Pełne wyniki z czołowych gospodarek zaczną napływać od początku października. Wtedy też pojawi się PMI dla polskiego przemysłu (analogiczne badania sektora usług w naszym kraju nie są prowadzone).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
demeryt_69
Europa została zdradzona o świcie przez utopijny 'projekt' zwany € - tyle w temacie.
heldbaum
Na szczescie Najjasniejsza idzie wyprostowana wśród tych co na kolanach.
Juz niedlugo Miedzymorze porzuci Euro i przyjmie PLN.
fakty
Inflacja w strefie Euro - 0,2 %, Inflacja w Polsce - 3,7 %, realne oprocentowanie depozytów w Polsce jest najniższe w UE. Ale po co Polakom oszczędności, UE budowała kapitał od pokoleń, i ten kapitał to jest wartość Euro. Jedyna rzecz, która trzyma wartość PLN do Euro, to miliardowe dotacje z UE oraz eksport z polskich Inflacja w strefie Euro - 0,2 %, Inflacja w Polsce - 3,7 %, realne oprocentowanie depozytów w Polsce jest najniższe w UE. Ale po co Polakom oszczędności, UE budowała kapitał od pokoleń, i ten kapitał to jest wartość Euro. Jedyna rzecz, która trzyma wartość PLN do Euro, to miliardowe dotacje z UE oraz eksport z polskich montowni do...............Niemiec i UE. Bez tych dwóch rzeczy PLN leży i kwiczy, bo Polacy nie mają kapitału, który trzymałby wartość PLN. Byłem ostatnio we Włoszech, ceny w bardzo drogiej miejscowości nad jeziorem Garda 10 % - 20 % wyższe niż w PL. Ile wynosi średnia i minimalna pensja we Włoszech a ile w Polsce ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki