EuroPKB: Węgry rosną szybciej niż Polska

Kraje naszego regionu ponownie zdominowały czołówkę państw o największym wzroście gospodarczym w UE. Polska znalazła się na podium.

W pierwszym kwartale ubiegłego roku wyrównany sezonowo wzrost PKB wyniósł w Polsce 4,6 proc. w ujęciu rocznym – więcej na ten temat w osobnym artykule o danych GUS. Wynik ten daje naszemu krajowi miejsce w czołówce unijnej stawki. Jak wynika z danych zebranych przez Eurostat, na początku 2019 r. szybciej od Polski rozwijały się jedynie Rumunia (5,1 proc.) oraz Węgry (5,2 proc.). Bratankowie byli najlepsi także pod względem wzrostu w ujęciu kwartalnym (1,5 proc.), podczas gdy w Polsce i Rumunii wyniósł on odpowiednio 1,4 proc. i 1,3 proc.

(Bankier.pl)

Na drugim biegunie gospodarczego zestawienia za pierwszy kwartał zalazły się Włochy (0,1 proc. r/r i 0,2 proc. k/k). Warto pamiętać, że Eurostat wciąż nie podał danych dla wielu krajów. Mada; oczekujemy na raporty z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii i Szwecji. Ostatecznie więc pozycja Polski najpewniej spadnie - przekonamy się o tym 6 czerwca.

W całej UE w pierwszym kwartale 2019 r. dynamika PKB wyniosła 1,1 proc., zaś w strefie euro 1,3 proc. Były to wyniki podobne do odnotowanych kwartał wcześniej (1,2 proc. i 1,3 proc.).

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 23 tindala

Chiny bezceremonialnie zwiększają emisję CO2 i sprzedają ją nam w postaci towarów, a nasza progresywna durnota niedługo każe produkować energię przez pocieranie ( oby nie o Biedronia).
Nic dziwnego że XXI wiek będzie należał do Azji ( nie mówię oczywiście o paralitycznej Rosji)

! Odpowiedz
6 40 grzegorzkubik

Gospodarki wschodzące rozwijają się szybciej niż strefa Euro. Brawo.

! Odpowiedz
26 17 glos_rozsadku

bo są małe co w tym dziwnego? Ale te 1% wzrostu PKB Niemiec waży więcej niż 5% wzrostu PKB Polski

! Odpowiedz
3 26 1984 odpowiada glos_rozsadku

Tylko dlatego, że mają więcej ludnosci. PKB per capita (za 2017) wynosiło:

Niemcy 46747 1% to 467
Polska 15751 5% to 787

Ostatnie odczyty rdr dla Niemiec 0.7% = 327, dla Polski 4.6% = 724

! Odpowiedz
32 10 pomorzaninm

a miał byc Budapeszt i co Panie "Jaroslav Polskie juz zostav "

! Odpowiedz
46 23 trooper

Irlandia właśnie wprowadziła wytyczne odnośnie planowania, nakazując ministerstwom założenie wzrostu cen certyfikatów CO2 z obecnych 20 eur za tonę do 80 eur za tonę w 2030 i 265 eur za tonę w 2050.

PIS nadal chce palić węglem do 2050? Nadal chcą budować elektrownie węglowe? My się nie wypłacimy, certyfikaty będą niedługo droższe od samego kosztu węgla!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
25 13 przedsiebiorca30 odpowiada (usunięty)

Z klimatu też zrobimy politykę, może trochę obiektywności? Nie ma się co oglądać na innych tylko trzeba patrzeć do przodu, bo jeśli zmiany klimatu nabiorą jeszcze większego tempa to może być już za późno. Te przeobrażenia w gospodarce i tak nas wszystkich czekają. Im zrobimy to sprawniej teraz mając na to więcej czasu, nie odczujemy tego w cale lub w niewielkim stopniu. Jak będziemy mieli jako ludzkość nóż na gardle to gwarantuje Ci że te Państwa które obecnie maja gdzieś dostosowywanie się do zmian, zostaną w ten lub inny sposób przymuszone, co będzie skutkować o wiele gorszymi represjami dla ich społeczeństw. Wolałbym się nie obudzić w takim Państwie które np. z dnia na dzień tracą dostęp do elektryczności, czystej wody, nie mówiąc o powietrzu. Dość powszechnej głupocie!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 105 bigwit

Timermansowi się to nie spodoba , dwie totalitarne dyktatury gdzie niema demokracji i praworządności ,gdzie morduje się wiewiórki a rządzący rozbijają obywatelom fiaty seicento swoimi limuzynami NIE MOGĄ się najszybciej rozwijać , to sprzeczne z duchem Europy , FRANEK bierz się do roboty musisz ich ukarać, nakładaj restrykcje a część obywateli tych krajów jest na tyle głupia i zmanipulowana że się z tego ucieszy !!! :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
108 19 sel

To są zbiory po ośmiu latach dobrego rządzenia przez PO i to że mamy Tuska na czele w UE , skutki łamania prawa i pseudo reformy tej ekipy dadzą efekty już niedługo ,. na razie jesteśmy na końcu jeżeli chodzi o inwestycje i deficyt , a byliśmy na czele..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil