REKLAMA

Euro wkrótce poniżej 4,35 zł? Sentyment pozostaje sprzyjający

2023-11-24 10:32
publikacja
2023-11-24 10:32

Na rynku walut w piątkowy poranek utrzymywała się względna równowaga w kwotowaniu złotego do głównych walut. Złoty w parze z euro próbuje od jakiegoś czasu pokonać ważny poziom, który pozwoliłby myśleć o kolejnej fali umocnienia, nawet o kilka gorszy, wskazują eksperci. 

Euro wkrótce poniżej 4,35 zł? Sentyment pozostaje sprzyjający
Euro wkrótce poniżej 4,35 zł? Sentyment pozostaje sprzyjający
fot. Karol Serewis / / ZUMA Press

Kurs EUR/PLN wynosił po godz. 10.25 w piątek 4,3662 i był o ok. 0,8 grosza wyżej niż w czwartkowy poranek. Jednak „po drodze” w czwartek późnym wieczorem znów znalazł się na 4,3519, kolejny raz testując ten ważny techniczny poziom, który według analityków z Pekao mógłby otworzyć drogę do 4,31 albo nawet 4,26.

„Sentyment globalny, także wobec Polski, pozostaje sprzyjający, więc zapewne niedługo zobaczymy ponowny atak na 4,35, jednak dziś wraz z końcem tygodnia zapewne zabraknie bodźców do takiego ruchu” – napisali w piątkowym porannym komentarzu.

Z kolei na kursie USD/PLN nie do przejścia na trwałe jest póki co pułap 4,00 zł, wokół którego od wtorku konsoliduje się kwotowanie złotego względem dolara. Każde zejście poniżej jest kontrowane lekkim podbiciem w górę. W piątek rano po godz. 10.10 dolar był co prawda wyceniany na 3,9992 zł, a w czwartek wieczorem zszedł na chwilę poniżej 3,99, ale potem wczesnym ranem w piątek podskoczył do 4,01.

Reklama

Odbywa się to przy stabilnych notowaniach dolara i konsolidacją kursu EUR/USD wokół poziomu 1,09. Nieco lepiej radził sobie funt brytyjski, który zyskał na wartości m.in. do euro, dolara, złotego po tym, jak brytyjskie badanie PMI za listopad wykazało, że gospodarka radziła sobie lepiej, niż oczekiwano. Kurs GBP/PLN wynosił 5,0218 i był o ok. 2,5 grosza wyżej niż w czwartek rano. Z kolei frank szwajcarski po przetestowaniu w czwartek wieczorem poziomu 4,50 był wyceniany w piątek rano na kursie CHF/PLN po 4,5247, czyli o ok. 0,5 grosza wyżej niż dzień wcześniej o tej porze.

"Dziś sesja w Stanach Zjednoczonych jest skrócona (do godz. 19.00 czasu polskiego, przyp. red.), co wpisywać się powinno w obserwowany w ostatnich dniach marazm rynków finansowych. Nie spodziewamy się dziś większych zmian, czy to eurodolara, czy notowań obligacji rynków rozwiniętych. Spokojem emanować powinien także złoty, który w relacji do euro porusza się obecnie wokół poziomu 4,37. (...) " - wskazano w porannym raporcie Banku Millennium.

MKu

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bha
Oby też i za tym trendem rynkowym oby trwałym - również i ceny w detalu spadały???.Oby???.
recydywa
Proponuję poczekać do stycznia, na nowy budżet i zniesienie ulg. Teraz to wisi na włosku i nie ma żadnej logiki w ruchach walut.
tkn
mozna wykorzystac sile zlotowy na ucieczke w waluty i towary
kch002
Wartosc PLN opiera sie tylko na spekulacji a nie na fundamentach, bo one przez miesiac sie nie zmienily, rynek oczekuje utrzymywania stop NBP przez co najmniej rok na obecnym poziomie a zaklada ciecia przez inne czolowe banki centralne juz od wiosny lub lata 2024. Oczywiscie, jezeli okaże sie, ze FED stop tak szybko nie obnizy a Wartosc PLN opiera sie tylko na spekulacji a nie na fundamentach, bo one przez miesiac sie nie zmienily, rynek oczekuje utrzymywania stop NBP przez co najmniej rok na obecnym poziomie a zaklada ciecia przez inne czolowe banki centralne juz od wiosny lub lata 2024. Oczywiscie, jezeli okaże sie, ze FED stop tak szybko nie obnizy a nawet moze je jeszcze podwyzszyc w styczniu, to zacznie sie "jazda" w druga strone. PLN jest mocny, bo trzeba pamietac, ze inflacja w PL "zjadla" duzo wiecej realnej wartosci niz w EUR czy USD.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki