REKLAMA
WAŻNE

Erdogan: Zaczynamy wysyłać wojsko do Libii

2020-01-16 12:49
publikacja
2020-01-16 12:49
fot. Mikhail Metzel / TASS

Turcja zaczyna wysyłać żołnierzy do Libii, żeby wesprzeć uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w Trypolisie - powiedział w czwartek w Ankarze turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan już 5 stycznia mówił, że Turcja wysyła swoje wojska. W wywiadzie telewizyjnym stwierdził wtedy, że tureccy żołnierze "stopniowo się przemieszczają" do Libii.

W czwartek Erdogan mówił, że Ankara nadal będzie korzystała ze wszystkich dyplomatycznych i militarnych środków, żeby zapewnić stabilność w krajach położonych na południe od Turcji. Dodał, że zgodnie z umową z Libią Turcja zacznie wydawać pozwolenia na prace poszukiwawcze i wiercenia na wschodzie Morza Śródziemnego. Prace w tym regionie rozpocznie turecka jednostka Oruc Reis.

W niedzielę w Berlinie odbędzie się szczyt poświęcony sytuacji w Libii. Ma to być spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Turcji, Włoch, Egiptu, a także ONZ, UE, Unii Afrykańskiej i Ligi Arabskiej. Gospodarzem spotkania będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel. W czwartek udział potwierdzili prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zaproszenie zostało wystosowane także do Fajiza Mustafy as-Saradża, premiera rządu jedności narodowej popieranego przez ONZ, i prowadzącego z nim wojnę przywódcy samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) Chalify Haftara.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest to rząd jedności narodowej Saradża, ustanowiony w 2015 roku i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd samozwańczej ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar. Od kwietnia 2019 roku siły Haftara prowadzą ofensywę na stolicę kraju, Trypolis, w której siedzibę ma rząd jedności narodowej.

kib/ ap/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki