REKLAMA
PIT 2023

Epokowa zmiana w bankowości elektronicznej. ING przeciera szlaki

Wojciech Boczoń2019-10-25 09:04analityk Bankier.pl
publikacja
2019-10-25 09:04
Epokowa zmiana w bankowości elektronicznej. ING przeciera szlaki
Epokowa zmiana w bankowości elektronicznej. ING przeciera szlaki
/ Pexels

Otwarta bankowość zawitała nad Wisłę. Pierwszy bank udostępnił w swoim systemie transakcyjnym możliwość podglądu salda rachunków z innych banków. Wkrótce podobne rozwiązanie wdrożą inne instytucje. W ING Banku Śląskim już teraz można sprawdzić saldo na rachunkach w mBanku i Banku Millennium.

W ostatnich miesiącach unijnej dyrektywie PSD2 (ang. Payment Services Directive 2) poświęciliśmy wiele publikacji. Pisaliśmy m.in. o tym, że zmieniają się zasady logowania do bankowości internetowej i o tym, że trzeba będzie częściej podawać PIN podczas płatności kartą. Ale to niejedyne zmiany, które wniosła druga dyrektywa o usługach płatniczych. Dokument wprowadził nową kategorię podmiotów, które określono jako TPP (ang. Third Party Providers). Są to instytucje, które za zgodą klienta mogą uzyskiwać dostęp do jego rachunków w różnych instytucjach finansowych w celu świadczenia dwóch rodzajów usług:

  • Account Information Service (AIS) – polega na agregowaniu informacji o stanie rachunków w bankach, która umożliwia klientom wgląd w stan ich finansów w jednym miejscu
  • Payment Initiation Service (PIS) – polega na inicjowaniu płatności z rachunku bankowego w imieniu klienta.
Reklama

Saldo w mBanku sprawdzisz w ING Banku Śląskim

Oba rodzaje usług mogą być świadczone przez podmioty, które uzyskają stosowne zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego. Obok firm działających w branży fintech, uzyskaniem zgód zainteresowane są także banki. Kilka instytucji uzyskało już odpowiednie uprawnienia, w tym ING Bank Śląski, który jako pierwszy na rynku wdrożył możliwość podglądu stanu rachunków z innych banków (usługa AIS). Na początek bank pozwala pobrać informacje z mBanku i Banku Millennium, ale zapowiada, że wkrótce pojawi się możliwość podglądu salda z innych instytucji.

- Otwarta bankowość to zaproszenie do świata nowoczesnych finansów. Chcemy stale ułatwiać bankowanie naszym klientom i dlatego udostępniliśmy podgląd kont i kart z różnych banków w jednym miejscu, w Moim ING – powiedział Marcin Giżycki, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego. Już dziś nasi klienci mogą testować z nami nową usługę. To ogromna oszczędność czasu i wygoda w przypadku posiadania kont lub kart w kilku bankach. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran telefonu, aby wiedzieć wszystko o swoich codziennych finansach – dodał Marcin Giżycki.

Jak podpiąć rachunek?

Żeby dodać rachunek z innego banku, należy zalogować się do bankowości internetowej ING Banku Śląskiego. Następnie wejść w zakładkę Oferta -> Konta Osobiste -> Dodaj konto z innego banku. Po wyrażeniu zgód, zostaniemy zapytani o to, podgląd których rachunków chcemy zobaczyć w systemie (można zaznaczyć wybrane). Następnie aplikacja mBanku lub Millennium poprosi o autoryzację dyspozycji (np. kodem SMS). I tyle. Po zalogowaniu się do ING na liście rachunków klienta znajdą się także konta zaimportowane z mBanku i Banku Millennium. Rachunki i historię operacji można podglądać, ale nie można z nich inicjować płatności.

ING zapewnia, że usługa jest bezpieczna i zgodna ze standardami PSD2, a korzystanie z niej jest bezpłatne. To klient decyduje komu, jakie konta i w jakim zakresie udostępnia. Dane w ramach usługi są chronione przez najnowocześniejsze technologie przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa obowiązujących w sektorze finansowym.

Nadchodzi otwarta bankowość

Należy oczekiwać, że wkrótce podobne rozwiązania pojawią się w innych bankach, a w niedalekiej przyszłości rozwiązanie stanie się standardem. Zgodę KNF na działalność jako TPP otrzymały już m.in. Santander Bank Polska, mBank, Nest Bank, Alior Bank, a także takie firmy jak Blue Media czy PayU. Podczas ostatniej konferencji prasowej przedstawiciele PKO Banku Polskiego zapowiedzieli, że wkrótce możliwość podglądu salda z innych banków pojawi się także w aplikacji mobilnej IKO.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
czytacz
Największy nonsens jaki wymyślili fachowcy z UE.Niedługo będą chcieli zajrzeć mi do tyłka i sprawdzić czy mam dużo hemoroidów?
sammler
Pomijając marketingowy bełkot, nie widzę absolutnie żadnej wartości dodanej DLA MNIE. Widzę olbrzymią wartość dodaną dla banku. Ergo: zgody nie będzie.
sel
No wspaniale tylko ,że jak dojdzie to emisji na Słońcu takiej jaka była choćby niecałe 200 lat temu i może być w każdej chwili to padnie cała elektronika na świecie zniszczone zostaną wszystkie dane i komputery co wtedy?
adamii
Sprytnie, zsumuja ci wszystkie konta, przekrocz 100 tysi i droga otwarta do cypryjskiego rozwiazania.
dziki_losos
Droga była zawsze otwarta - państwo nie potrzebuje PSD2 do zdobycia informacji o rachunkach. I tak proces autoryzacji dostępu PSD2 jest obowiązkowy, więc raczej rząd nie zmusi obywateli, żeby kliknęli "Daj dostęp" w eMonitorzeRachunków 2000 - są lepsze sposoby: centralna informacja o rachunkach bankowych + wystąpienie z Droga była zawsze otwarta - państwo nie potrzebuje PSD2 do zdobycia informacji o rachunkach. I tak proces autoryzacji dostępu PSD2 jest obowiązkowy, więc raczej rząd nie zmusi obywateli, żeby kliknęli "Daj dostęp" w eMonitorzeRachunków 2000 - są lepsze sposoby: centralna informacja o rachunkach bankowych + wystąpienie z wnioskiem o dane do banku.
meryt
"Kwota gwarantowana obliczana jest od sumy środków pieniężnych ulokowanych na wszystkich rachunkach (np. lokatach terminowych, rachunkach bieżących, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych) jednej osoby oraz jej należności w danym banku lub kasie."
sammler
Polska konstytucja zabrania "wywłaszczenia" bez odszkodowania. Przestań pisać bzdety. Zmienić ją - jak pokazuje praktyka - tak łatwo nie jest. Nawet jeżeli ta czy inna partia ma na to zakusy.
siema123
Albo inwigilacja i sprzedaż danych bo każdy kij ma dwa końce.
dziki_losos
*khe* tajemnica bankowa *khe*
mkx odpowiada dziki_losos
Nie musisz się na to zgadzać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki