

Otwarta bankowość zawitała nad Wisłę. Pierwszy bank udostępnił w swoim systemie transakcyjnym możliwość podglądu salda rachunków z innych banków. Wkrótce podobne rozwiązanie wdrożą inne instytucje. W ING Banku Śląskim już teraz można sprawdzić saldo na rachunkach w mBanku i Banku Millennium.
W ostatnich miesiącach unijnej dyrektywie PSD2 (ang. Payment Services Directive 2) poświęciliśmy wiele publikacji. Pisaliśmy m.in. o tym, że zmieniają się zasady logowania do bankowości internetowej i o tym, że trzeba będzie częściej podawać PIN podczas płatności kartą. Ale to niejedyne zmiany, które wniosła druga dyrektywa o usługach płatniczych. Dokument wprowadził nową kategorię podmiotów, które określono jako TPP (ang. Third Party Providers). Są to instytucje, które za zgodą klienta mogą uzyskiwać dostęp do jego rachunków w różnych instytucjach finansowych w celu świadczenia dwóch rodzajów usług:
- Account Information Service (AIS) – polega na agregowaniu informacji o stanie rachunków w bankach, która umożliwia klientom wgląd w stan ich finansów w jednym miejscu
- Payment Initiation Service (PIS) – polega na inicjowaniu płatności z rachunku bankowego w imieniu klienta.
Saldo w mBanku sprawdzisz w ING Banku Śląskim
Oba rodzaje usług mogą być świadczone przez podmioty, które uzyskają stosowne zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego. Obok firm działających w branży fintech, uzyskaniem zgód zainteresowane są także banki. Kilka instytucji uzyskało już odpowiednie uprawnienia, w tym ING Bank Śląski, który jako pierwszy na rynku wdrożył możliwość podglądu stanu rachunków z innych banków (usługa AIS). Na początek bank pozwala pobrać informacje z mBanku i Banku Millennium, ale zapowiada, że wkrótce pojawi się możliwość podglądu salda z innych instytucji.


- Otwarta bankowość to zaproszenie do świata nowoczesnych finansów. Chcemy stale ułatwiać bankowanie naszym klientom i dlatego udostępniliśmy podgląd kont i kart z różnych banków w jednym miejscu, w Moim ING – powiedział Marcin Giżycki, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego. Już dziś nasi klienci mogą testować z nami nową usługę. To ogromna oszczędność czasu i wygoda w przypadku posiadania kont lub kart w kilku bankach. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran telefonu, aby wiedzieć wszystko o swoich codziennych finansach – dodał Marcin Giżycki.

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących
OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE
Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.
Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Jak podpiąć rachunek?
Żeby dodać rachunek z innego banku, należy zalogować się do bankowości internetowej ING Banku Śląskiego. Następnie wejść w zakładkę Oferta -> Konta Osobiste -> Dodaj konto z innego banku. Po wyrażeniu zgód, zostaniemy zapytani o to, podgląd których rachunków chcemy zobaczyć w systemie (można zaznaczyć wybrane). Następnie aplikacja mBanku lub Millennium poprosi o autoryzację dyspozycji (np. kodem SMS). I tyle. Po zalogowaniu się do ING na liście rachunków klienta znajdą się także konta zaimportowane z mBanku i Banku Millennium. Rachunki i historię operacji można podglądać, ale nie można z nich inicjować płatności.
ING zapewnia, że usługa jest bezpieczna i zgodna ze standardami PSD2, a korzystanie z niej jest bezpłatne. To klient decyduje komu, jakie konta i w jakim zakresie udostępnia. Dane w ramach usługi są chronione przez najnowocześniejsze technologie przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa obowiązujących w sektorze finansowym.
Nadchodzi otwarta bankowość
Należy oczekiwać, że wkrótce podobne rozwiązania pojawią się w innych bankach, a w niedalekiej przyszłości rozwiązanie stanie się standardem. Zgodę KNF na działalność jako TPP otrzymały już m.in. Santander Bank Polska, mBank, Nest Bank, Alior Bank, a także takie firmy jak Blue Media czy PayU. Podczas ostatniej konferencji prasowej przedstawiciele PKO Banku Polskiego zapowiedzieli, że wkrótce możliwość podglądu salda z innych banków pojawi się także w aplikacji mobilnej IKO.