Od pierwszego września 2023 r. w bankach będzie można już identyfikować swoją tożsamość za pomocą mDowodu zainstalowanego w smartfonie. Oznacza to, że klient nie będzie musiał legitymować się tradycyjnym, plastikowym dokumentem. Wyjaśniamy, jak to działa.


W czerwcu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel, która zrównała dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki komercyjne i spółdzielcze wejdzie w życie 1 września 2023 r. Oznacza to, że podczas wizyty w placówce nie będzie już konieczności legitymowania się tradycyjnym dowodem. Wystarczy jedynie smartfon z aktywnym mDowodem.
Pierwsze banki pochwaliły się już, że są gotowe na obsługę nowej funkcji. Choć nie obyło się bez falstartu, o czym pisaliśmy na łamach Bankier.pl. PKO BP podał bowiem, że można już korzystać z mDowodu w placówkach, ale nasza redakcyjna koleżanka miała problemy z potwierdzeniem swojej tożsamości smartfonem. O szczegółach redakcyjnego eksperymentu mogą Państwo przeczytać w artykule Poszła do placówki PKO BP zweryfikować się mDowodem i... nic nie załatwiła. Niemniej od 1 września wszystko ma już działać prawidłowo, czego też nie omieszkamy sprawdzić.
Jak potwierdzić tożsamość mDowodem?
W pierwszym kroku należy zainstalować w smartfonie aplikację mObywatel i aktywować w niej mDowód. Do tego procesu można wykorzystać Profil Zaufany lub bankowość internetową. Następnie w placówce bankowej trzeba poinformować pracownika, że chcemy zweryfikować się dokumentem elektronicznym. Pracownik wygeneruje kod QR, który trzeba będzie zeskanować swoim telefonem z aplikacją mDowód. W ten sposób przekażemy dane dokumentu do systemów bankowych.
Po prawidłowej weryfikacji tożsamości klienta, bank otrzyma elektroniczne poświadczenie dokumentu i jego dane, a w aplikacji mObywatel zostanie wygenerowana informacja kiedy i komu zostały powierzone informacje z mDowodu.
mDowód to dodatkowy dokument
Należy pamiętać, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego, a równoważnym dokumentem tożsamości – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Po wprowadzeniu mDowodu do systemów bankowych, będzie on widoczny jako dodatkowy dokument tożsamości.
Aktywacja (odnowienie) mDowodu będzie wymagana co najmniej 1 raz w roku, przy przenoszeniu na nowy telefon oraz przy każdej zmianie danych, które wchodzą w zakres dokumentu tożsamości.
mDowód jest ważny tylko w Polsce
Przypomnijmy, że mDowodem można potwierdzać swoją tożsamość tylko na terenie kraju. Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie miała więcej funkcji. Za jej pomocą będą wysyłane powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Program poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.