REKLAMA

Epokowa zmiana w bankach. Od września możesz zapomnieć plastikowego dowodu

Wojciech Boczoń2023-08-31 10:50, akt.2023-08-31 11:25analityk Bankier.pl
publikacja
2023-08-31 10:50
aktualizacja
2023-08-31 11:25

Od pierwszego września 2023 r. w bankach będzie można już identyfikować swoją tożsamość za pomocą mDowodu zainstalowanego w smartfonie. Oznacza to, że klient nie będzie musiał  legitymować się tradycyjnym, plastikowym dokumentem. Wyjaśniamy, jak to działa.

Epokowa zmiana w bankach. Od września możesz zapomnieć plastikowego dowodu
Epokowa zmiana w bankach. Od września możesz zapomnieć plastikowego dowodu
fot. JIMBO EKAPAT / / Shutterstock

W czerwcu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel, która zrównała dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki komercyjne i spółdzielcze wejdzie w życie 1 września 2023 r. Oznacza to, że podczas wizyty w placówce nie będzie już konieczności legitymowania się tradycyjnym dowodem. Wystarczy jedynie smartfon z aktywnym mDowodem.

Pierwsze banki pochwaliły się już, że są gotowe na obsługę nowej funkcji. Choć nie obyło się bez falstartu, o czym pisaliśmy na łamach Bankier.pl. PKO BP podał bowiem, że można już korzystać z mDowodu w placówkach, ale nasza redakcyjna koleżanka miała problemy z potwierdzeniem swojej tożsamości smartfonem. O szczegółach redakcyjnego eksperymentu mogą Państwo przeczytać w artykule Poszła do placówki PKO BP zweryfikować się mDowodem i... nic nie załatwiła. Niemniej od 1 września wszystko ma już działać prawidłowo, czego też nie omieszkamy sprawdzić.

Jak potwierdzić tożsamość mDowodem?

W pierwszym kroku należy zainstalować w smartfonie aplikację mObywatel i aktywować w niej mDowód. Do tego procesu można wykorzystać Profil Zaufany lub bankowość internetową. Następnie w placówce bankowej trzeba poinformować pracownika, że chcemy zweryfikować się dokumentem elektronicznym. Pracownik wygeneruje kod QR, który trzeba będzie zeskanować swoim telefonem z aplikacją mDowód. W ten sposób przekażemy dane dokumentu do systemów bankowych.

Po prawidłowej weryfikacji tożsamości klienta, bank otrzyma elektroniczne poświadczenie dokumentu i jego dane, a w aplikacji mObywatel zostanie wygenerowana informacja kiedy i komu zostały powierzone informacje z mDowodu.

mDowód to dodatkowy dokument

Należy pamiętać, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego, a równoważnym dokumentem tożsamości – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Po wprowadzeniu mDowodu do systemów bankowych, będzie on widoczny jako dodatkowy dokument tożsamości.

Aktywacja (odnowienie) mDowodu będzie wymagana co najmniej 1 raz w roku, przy przenoszeniu na nowy telefon oraz przy każdej zmianie danych, które wchodzą w zakres dokumentu tożsamości.

mDowód jest ważny tylko w Polsce

Przypomnijmy, że mDowodem można potwierdzać swoją tożsamość tylko na terenie kraju. Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie miała więcej funkcji. Za jej pomocą będą wysyłane powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Program poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Kiedy czip w ty łek? Bo nie mogę się doczekać zaczopowania?
bankster-kreator
Przepraszam, zaczipowania miało być. A no i prosiłbym jeszcze skan siatkówi oka, układu żył, grupy krwi itp. Itd. A później już tylko uszczelnienie granic, pełna kontrola i obozy pracy z których nie wyjdziesz bez skanu wszystkich swoich części ciała a nieautoryzowana próba wyjścia czy ucieczki obozu pracy skończy się automatycznym Przepraszam, zaczipowania miało być. A no i prosiłbym jeszcze skan siatkówi oka, układu żył, grupy krwi itp. Itd. A później już tylko uszczelnienie granic, pełna kontrola i obozy pracy z których nie wyjdziesz bez skanu wszystkich swoich części ciała a nieautoryzowana próba wyjścia czy ucieczki obozu pracy skończy się automatycznym poderwaniem tuzina dronów z karabinami jak szerszeni w ulu. Orwell może śmiało stać na półce z książki Disneya przy tym co się szykuje jak tylko na świat dalej będzie szedł w takim kierunku jak idzie.
zenonn
Kogo to brandzluje?
Są wolaki co się cieszą , ze mdowód wystarczy w banku?
Co 10 lat trzeba robić zdjęcie pyska i iść po nowy plastik.
mDowód ważny krótko.
Zwykły kawałek plastiku wygodniejszy niż ciężka zawodna kostka zwana smartfon, ważąca tyle co kostka masła
xqwztsa
Po co Pegasus? Jelenie same sobie trojana zainstalują. ^^
grzegorzkubik
To jest to niby PIS-owskie średniowiecze. Pełna cyfryzacja. Jedna aplikacja i wszystkie dokumenty. Gratulacje dla informatyków.
okragly_stol
Czyli znakują cię przy pomocy cyfrowej tożsamości
… gratuluje
Ale pracownik Amazona jest do tego przyzwyczajony
karbinadel
Najważniejsze wydarzenie od czasu, kiedy człowiek stanął na Księżycu
zenonn
Wielu wierzy, że za jakiś czas człowiek stanie na Księżycu.
Na razie jest problem wylądować i wrócić z 2 kg ładunku
Mówią, że 6 razy po 2 ludzi wróciło. Ile ważyli ze sprzętem i próbkami? 200kg?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki