REKLAMA

Austria reaktywuje elektrownię węglową przez ograniczenia dostaw gazu z Rosji

2022-06-20 14:03
publikacja
2022-06-20 14:03
Austria reaktywuje elektrownię węglową przez ograniczenia dostaw gazu z Rosji
Austria reaktywuje elektrownię węglową przez ograniczenia dostaw gazu z Rosji
fot. Melinda Nagy / / Shutterstock

W niedzielę koncern OMV poinformował, że w minionych dniach do Austrii trafiało o połowę mniej gazu, niż powinno. Minister energetyki zapowiedziała w niedzielę wieczorem w programie „ZiB 2 am Sonntag”, że w razie braku gazu reaktywowana zostanie zasilana węglem elektrociepłownia Mellach (Styria), aby „w sytuacji awaryjnej” można było tam ponownie wytwarzać energię elektryczną i dostarczać ciepło.

Minister energetyki Leonore Gewessler (Zieloni) ogłosiła decyzję rządu po konsultacji z kanclerzem Karlem Nehammerem (OeVP), ministrem gospodarki Martinem Kocherem (OeVP) oraz ekspertami ds. zabezpieczenia dostaw energii.

Elektrociepłownia w Mellach była ostatnią aktywną elektrownią węglową w Austrii, pracowała do wiosny 2020 roku. Jak zapowiedziała Kancelaria Federalna, obiekt ma zostać przygotowany do ponownego uruchomienia „w sytuacji awaryjnej”, gdy nie będzie wystarczającej ilości gazu.

„Konwersja obiektu zajmie miesiące” – dodała Gewessler, podkreślając, że celem Austrii jest zmniejszenie zależności od Rosji, aby w przyszłości „nie narażać się na szantaż”.

W niedzielę rano austriacka spółka OMV poinformowała, że w minionych dniach do Austrii trafiało o połowę mniej gazu, niż zwykle. „Popyt na gaz jest obecnie dość niski, brakujące ilości można łatwo uzupełnić zakupami na rynku” – wyjaśniło OMV, informując, że magazyny gazu OMV w Austrii o łącznej pojemności 25 289 GWh są aktualnie zapełnione w 64 procentach. Celem jest napełnienie zbiorników magazynowych w 80 procentach do 1 listopada 2022 roku.

Organizacje ekologiczne (Global 2000, Greenpeace) wyraziły „zaniepokojenie rządowymi planami, ogłoszonymi w niedzielę wieczorem” – informuje apa. Zaapelowały też o przyspieszenie transformacji energetycznej w Austrii. „Reaktywacja węgla jest niedopuszczalna” – podkreśliła ekspert Greenpeace Jasmin Duregger. (PAP)

mszu/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (17)

dodaj komentarz
polonu
Ale Amerykanie mają chrapkę na pszenickę z Ukrainy aż nogami przebierają .
lukaszslask
ekspert Greenpeace Jasmin Duregger
Niech szanowna Pani kapie sie teraz w zimnej wodzie,a w zimie nie grzeje domu i chodzi w czapce!!!
Oczywiscie,ze wszyscy chcieliby zrezygnowac z wegla i przejsc na eko,ale jak ktos odcina dostawy gazu to co maja zrobic Wlodarze????
max5000
W tej kwestii popieram Putina. Zachód dopiero jak odczuje na własnej skórze czym jest Rosja gdy nie będą mieli czym ogrzewać domów zimą to moze zrozumieją ze z Rosją nie robi się interesów i że Rosja ma zapędy imperialne bo widzę ze wojna na Ukrainie i cierpienie niewinnych ludzi nie przemawia ani do Niemców, ani do Francuzow.
od_redakcji
Brawo Putin, ciśnij gamoni. Do ostatniego szurniętego, ten typ ludzi musi wyginąć.
od_redakcji
I to jest dobra wiadomość, wydusić ukraińskich nazistów do ostatniego: Rosjanie coraz silniej nacierają we wschodniej części Ukrainy, a Donbas stopniowo przechodzi pod władanie okupanta. Niemiecki politolog prof. Carlo Masala ocenia, że choć sytuacja jest niezwykle trudna, a Ukraińcom zaczyna brakować amunicji, wschodnia część kraju I to jest dobra wiadomość, wydusić ukraińskich nazistów do ostatniego: Rosjanie coraz silniej nacierają we wschodniej części Ukrainy, a Donbas stopniowo przechodzi pod władanie okupanta. Niemiecki politolog prof. Carlo Masala ocenia, że choć sytuacja jest niezwykle trudna, a Ukraińcom zaczyna brakować amunicji, wschodnia część kraju nie została jeszcze spisana na straty. – Trzeba jednak przyznać, że wygląda to bardzo źle. Nie należy mieć co do tego żadnych złudzeń – ocenia ekspert...
efg
Wobec braku dostaw odpowiedniej elektroniki rosyjski gigant samochodowy Autovaz musiał zacząć produkować „Łady” bez poduszek powietrznych, napinaczy pasów bezpieczeństwa, przeciwblokującego układu hamulcowego (ABS) i systemu stabilizacji toru jazdy (ESP). Producent musiał pogodzić się także z zupełną degradacją, jeśli chodzi o spełnienie Wobec braku dostaw odpowiedniej elektroniki rosyjski gigant samochodowy Autovaz musiał zacząć produkować „Łady” bez poduszek powietrznych, napinaczy pasów bezpieczeństwa, przeciwblokującego układu hamulcowego (ABS) i systemu stabilizacji toru jazdy (ESP). Producent musiał pogodzić się także z zupełną degradacją, jeśli chodzi o spełnienie przez jego samochody współczesnych standardów ekologicznych. Rosja się stacza do średniowiecza...... Chwała Putinowi
karbinadel
Proponuję, żeby tzw. zieloni wrócili do dawnych metod, i kręcili rowerem dynamo.
wibor3m10procent
Greta zaraz będzie prawić swoje mondrości że lepiej zamarznąć tej zimy...!

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki