REKLAMA

Premier: Na dopłaty do prądu dopuszczamy wydanie od 3 do 5 mld zł

2021-10-15 19:34
publikacja
2021-10-15 19:34
Premier: Na dopłaty do prądu dopuszczamy wydanie od 3 do 5 mld zł
Premier: Na dopłaty do prądu dopuszczamy wydanie od 3 do 5 mld zł
/ Facebook

W 2022 r. na dopłaty do prądu przeznaczymy co najmniej 1,5 mld zł, ale w kalkulacjach budżetowych dopuszczamy wydatki na poziomie 3 a 5 mld zł - zadeklarował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu brał w piątek udział w serii pytań i odpowiedzi na swoim profilu Facebookowym. Był pytany m.in. o kwestie zapowiadanych dopłat do cen energii elektrycznej w 2022 roku.

Posted by Mateusz Morawiecki on Wednesday, October 13, 2021

"W przyszłym roku na dopłaty do prądu planujemy przeznaczyć co najmniej 1,5 mld zł. W swoich kalkulacjach, założeniach dotyczących przyszłorocznego budżetu dopuszczamy wydatki nawet między 3 a 5 mld zł" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Według szefa rządu nawet ta pierwsza kwota, czyli 1,5 mld zł pozwoli zamortyzować dla biedniejszych rodzin wzrost kosztów związanych z podwyżką cen prądu.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie noweli Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, który ma definiować ubóstwo energetyczne.

Projekt zakłada m.in. poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się jako odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, zmienia też kryteria przyznawania dodatku energetycznego, jak również ma wprowadzić zakaz wstrzymania dostaw prądu dla takiej grupy odbiorców.

Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od nowego roku.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
clex
Z oplat za emisję zgarną 15 miliardów a na dopłaty dadzą z tego 1.5 miliarda ? Ludzki pan, prawdziwy dobrodziej...
ja3
Dobra realizacja, ładne światło, dobry dźwięk. Co do dopłat, to wiadomo. Zabiorą wszystkim, by jakieś okruszki oddać swoim. Pani Agata powinna przyjąć 5 dawkę, może by jej pomogło. Trzeba mieć nadzieję.
tysiak35
To brzmi jak zapowiedź uwolnienia rynku i cen energii .
wwojtekw
Było ogarnąć temat energetyki wcześniej. Latami problem był ignorowany, przez poprzednich też, ale PiS już trochę rządzi - ogólnie żadna ekipa nie chciała dotykać tego tematu. Teraz rzucą jakieś ochłapy* by móc powiedzieć, że rekompensują. Większość ludzi grosza z tego nie zobaczy. Poza tym tylko kompletni Było ogarnąć temat energetyki wcześniej. Latami problem był ignorowany, przez poprzednich też, ale PiS już trochę rządzi - ogólnie żadna ekipa nie chciała dotykać tego tematu. Teraz rzucą jakieś ochłapy* by móc powiedzieć, że rekompensują. Większość ludzi grosza z tego nie zobaczy. Poza tym tylko kompletni ignoranci pominą wpływ wzrostu cen energii na wzrosty cen innych produktów i usług.
*Na kompletnie zbędną tubę propagandowa z budżetu trafia 2 mld. Niech ktoś policzy ile kosztowało nas dopłacanie do nierentownych kopalń przez ostatnie lata, dawanie górnikom, który jak tylko po N latach pojawił się zysk to chcą dodatkowej kasy choć źle nie zarabiają. Zanim ktoś powie, że gdyby nie oni to bylibyśmy jeszcze w gorszej sytuacji to przypominam, że taka Bogdanka potrafi być rentowna, więc da się.
rekin1986
Założyłem sobie 10 paneli FV na dachu bo zużycie roczne mam 2,4 MW ale musiałem zainstalować na 3,1 MW bo 20 procent wytworzonego prądu muszę oddać energetyce za przesył w obie strony

Opłaty sztywne licznikowe mam wyższe niż przedtem bo miałem 30 zł za 2 miesiące teraz mam 40

Owszem dostałęm
Założyłem sobie 10 paneli FV na dachu bo zużycie roczne mam 2,4 MW ale musiałem zainstalować na 3,1 MW bo 20 procent wytworzonego prądu muszę oddać energetyce za przesył w obie strony

Opłaty sztywne licznikowe mam wyższe niż przedtem bo miałem 30 zł za 2 miesiące teraz mam 40

Owszem dostałęm 5 kafli z ochrony środowiska i zwrot ze skarbówki 2500 w PIT co nie zmienia faktu , że i tak robię naszym rządącym przysługę bo nie muszą kupować praw do emisji CO2 za prąd który by mi sprzedali jak bym nie miał swoich paneli już nie wspomnę o tym , że mają mniejsze koszty przesyłu bo im dłuższa trasa przesyłu tym większy opór po drodze

Nie czarujmy się ceny nośników energii szybują przez pomysły zielonych z Niemiec bo to są wszystko ich wymysły nie nasze
ja3
Dopłaty dostaną oczywiście najgłupsi i najmniej zaradni, czyli typowi wyborcy ww. partii. Za te dopłaty zapłacą uczciwie pracujący, czyli dostaną po tyłku dwa razy. Raz za to że mieli czelność iść do pracy i zarabiać pieniądze, a drugi raz za chciwość i głupotę - zamiast tyrać na mieszkanie, auto, ubrania Dopłaty dostaną oczywiście najgłupsi i najmniej zaradni, czyli typowi wyborcy ww. partii. Za te dopłaty zapłacą uczciwie pracujący, czyli dostaną po tyłku dwa razy. Raz za to że mieli czelność iść do pracy i zarabiać pieniądze, a drugi raz za chciwość i głupotę - zamiast tyrać na mieszkanie, auto, ubrania dla dzieciaków, to trzeba było siedzieć w domu i zgarniać socjal. Chytry dwa razy traci jak to mówią ;/
bgiem
Ile jeszcze ten chłop wywoła problemów, do których potem ochoczo dopłaca?
langdon25
Daniel podniesie ceny do 7zł i będę miał na dopłaty do prondu.

Ale ja jestem błyskotliwy - rzekł Vateusz i wrócił do czytania przygód jego ulubionego bohatera na koniu - Don chichota .

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki