REKLAMA

Energetyka w odwrocie. Akcje gigantów najtańsze od lat

Adam Torchała2015-08-13 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-08-13 06:00

Wprawdzie w ostatnich tygodniach zdecydowanie większą uwagę przykłada się do nurkujących akcji banków, jednak również w sektorze energetycznym spółki szukają nowych minimów. Papiery PGE, Tauronu czy Energi już dawno nie były tak tanie.

Energetyka w odwrocie. Akcje gigantów najtańsze od lat
Energetyka w odwrocie. Akcje gigantów najtańsze od lat
fot. theta / / thetaXstock

Podczas środowej sesji akcje Polskiej Grupy Energetycznej znalazły się poniżej poziomu 16 zł. To pierwsza taka sytuacja od września 2013 roku, a więc od niemal dwóch lat. Dna szuka także Energa, która jest obecnie najtańsza od maja 2014 roku. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja Tauronu, który jest najtańszy w historii. Na granicy historycznych minimów balansuje również Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK).

To diametralnie inny obraz energetyki niż w zeszłym roku. Wówczas sektor energetyczny znajdował się w giełdowej czołówce ze stopą zwrotu rzędu 24%. Błyszczała przede wszystkim Energa, która swoją wartość powiększyła o niemal połowę. Narzekać nie mogli również akcjonariusze PGE czy Tauronu.

Sektor energetyczny - 2014 vs 2015

Stopa zwrotu 2014 Stopa zwrotu 2015
Energa 44,6% -14,8%
Tauron 15,6% -29,1%
ZE PAK 5,1% -27,3%
Enea 11,8% -2,2%
PGE 16,0% -13,7%
WIG-Energia 23,6% -14,6%
Źródło: Bankier.pl

Rok 2015 to jednak zupełnie inna historia. Branżowy indeks WIG-Energia stracił od początku stycznia już niemal 15%, a licząc od szczytu w kwietniu aż 22%. To niewiele mniej, niż straty poniesione przez znajdujące się obecnie na cenzurowanym banki (w tym roku ich indeks stracił 18%). Podczas gdy sektory paliwowe czy chemiczne mogą pochwalić się tegorocznymi stopami zwrotu rzędu 50-60%, WIG-Energia, obok WIG-Banki oraz WIG-Surowce to jedyny indeks branżowy, który w tym roku znajdują się pod kreską.

Polityka, polityka i jeszcze raz pogoda

Tak słabych nastrojów w sektorze nie można tłumaczyć jedynie korektą po świetnym 2014 roku. W poszukiwaniu przyczyn należy raczej podążać tropem bankowym, a więc zajrzeć do polityki. Nad sektorem od kilku miesięcy wisi widmo pomocy dogorywającym kopalniom, które skutecznie odstrasza inwestorów. Konsekwencje takich politycznych planów pomocowych można obserwować choćby na przykładzie JSW, która w dużej mierze została dobita poprzez opiewające na 1,4 mld zł przejęcie kopalni Knurów-Sczygłowice od tonącej Kompanii Węglowej.

Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania
Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania (Bankier.pl)

Problemy sektora wydobywczego zrodziły dalsze konsekwencje dla akcjonariuszy energetycznych gigantów. M. in. zachęciły one polityków do snucia wizji konsolidacji sektora energetycznego. Szczególnie ucierpiały na tym akcje Energi, która łączona była z PGE. Inne pokłosie kryzysu węglowego to zmiany w zarządach. Ciężko jest przyjąć w ciemno, że ostatnie ruchy kadrowe w Enerdze czy Tauronie nie miały żadnego podtekstu politycznego. Wszystkie te czynniki szkodzą spółkom z sektora i wizerunkowi Skarbu Państwa jako akcjonariusza większościowego. W konsekwencji akcje tanieją.

Dodatkowo, gdy wydawało się, że uwaga polityków przeniosła się - przynajmniej na chwilę - na banki, w sektor uderzyła kolejna plaga - upały. Stopnie energetyczne, bełchatowska awaria i ogólnopolskie oszczędzanie prądu z pewnością sentymentu do branży nie poprawiły, a istnieją również zasadne podejrzenia, że mogą się one odbić czkawką w raportach za trzeci kwartał 2015 roku.

Kalendarium sektora energetycznego - wyniki półroczne
Spółka Data publikacji raportu
Tauron 20.08
ZE PAK 27.08
Enea 28.08
PGE 31.08
Źródło: Bankier.pl

Będąc przy wynikach warto zauważyć, że to one mogą mieć kluczowy wpływ na krótkoterminowe zachowanie giełdowych wycen spółek energetycznych. Na GPW trwa bowiem sezon wynikowy i spółki energetyczne są zmuszone do przedstawienia swoich półrocznych osiągnięć. Ten zaczęła w środę Energa, która wprawdzie pokazała zysk zgodny z oczekiwaniami, lecz o wiele gorszy niż przed rokiem. Pod koniec sierpnia do gry wejdą jednak raporty pozostałych sektorowych gigantów. To one zadecydują, czy sentyment do sektora ulegnie poprawie, czy nadal będzie on negatywny. O ile oczywiście po drodze nie zdarzy się kolejna, polityczna bądź klimatyczna, katastrofa.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~zycek
muzułmanie nadchodza beda potrzebowac energie ale za darmo cha cha jest najazd na Europe jak za dawnych lat ale teraz spryciarze ida bez broni ,bedzie dostarczon pozniej bedzie ciezko ,krew poleje sie biedna europo
~ast
To jest początek kryzysu. Koncerny energetyczne nie mają energii z OZE bo ta produkcja spadła w tym roku o prawie 50% w stosunku do roku ubiegłego. Od 1 stycznia 2016 nie bedzie już kompletnie współspalania. Do końca 2020 roku nie bedzie energii z OZE w odpowiednim procencie. Będą gigantyczne kary. Będą włącznie straty. Nadto, buduje To jest początek kryzysu. Koncerny energetyczne nie mają energii z OZE bo ta produkcja spadła w tym roku o prawie 50% w stosunku do roku ubiegłego. Od 1 stycznia 2016 nie bedzie już kompletnie współspalania. Do końca 2020 roku nie bedzie energii z OZE w odpowiednim procencie. Będą gigantyczne kary. Będą włącznie straty. Nadto, buduje się elektrownie na gaz a to jest koszt gazu dla Polski w wysokości 16 miliardów złotych rocznie. Taki jest poziom umiejętności kadr w naszych koncernach. Do widzenia w kieszeni sąsiada.
~krzych
Energetyka bedzie musiała wypłacać ogromne odszkodowania za brak dostaw energi do np.hut Zarabia sie teraz na pozycjach krótkich
~bania
Radzę brać PGE i TAURON - tanie już nie będzie
~Lucyfer
PGE tak kupować akcje w dluzszej perspektywie odbiją do góry.

Tauron ma być połączony z nierentownymi kopalniami i radze niekupować tych akcji obecnie.
~polak2
Jak im dadzą kopalnie to będzie smród....Tak jak by dokwaterowali bezdomnego komuś do domu ,czy mieszkania ?bo cie stać to bullllllllllll
~xxx
http://www.bankier.pl/forum/temat_fluid-zaczyna-3-fale-10zl-minimum,18022783.html
~żart
W naszym "fachu", nie ma strachu.
Odbiją sobie na podwyżce cen energii (prądu,gazu itd..).
Już płacę więcej (niż się należy) - oszuści.
Giełda to "zabawa" - nie narzekać.
~jj
Nie do końca za kilka lat rynek krajowy będzie w coraz większym stopniu otwarty na energię sąsiadów, która jest tańsza od krajowej i będzie energetykę bolało.
~żart odpowiada ~jj
Wszystko jest "tańsze" od sąsiadów (darmowa "wyżerka",alkohol,itd...), tylko wymagają"rewanżu", na który mnie nie "stać"- rezygnuję z "darmochy".

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki