Energa nie powtórzy sukcesu PKP Cargo

Nie milkną echa po świetnym debiucie PKP Cargo, tymczasem coraz bliższa wejścia na giełdę jest Energa. Skarb Państwa zaoferuje inwestorom 34,18 proc. akcji spółki. Czy energetyczna spółka powtórzy sukces Cargo?

Energa na GPW debiut 2013
Źródło: Thinkstock

Wszystko zależy od widełek cenowych, zaoferowanych w prospekcie. PKP Cargo wzrosło na debiucie aż o 18 proc. Może to rodzić przypuszczenia, że Skarb Państwa weźmie to pod uwagę i odpowiednio zwiększy swoje oczekiwania co do ceny emisyjnej, a to nie da już tak dużego pola do wzrostu ceny na debiucie.

Spółka poinformowała, że 11 września złożyła prospekt do KNF-u. Komisja cały czas bada dokument, jednakże dyrektor działu IPO BZWBK Jan Rekowski spodziewa się, że już w przyszłym tygodniu prospekt powinien ujrzeć światło dzienne – oferujący analitycy przeszli się już po rynku, prawdopodobnie już w tej chwili wyznaczają widełki cenowe i postarają się w ostatnim momencie przed publikacją wrzucić już cenę maksymalną do prospektu – komentuje Rekowski – zazwyczaj robi się tak, że czeka się jeden góra dwa dni od momentu zatwierdzenia prospektu przez KNF, po tym czasie następuje jego publikacja – dodaje analityk. Debiut Energii spodziewany jest jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Rekowski nie spodziewa się tak dużego zainteresowania akcjami Energii, jak to było w przypadku PKP Cargo. Na giełdzie obecnych jest już dość dużo spółek energetycznych. Dodatkowo postrzeganie sektora energetycznego w Polsce jest dość słabe. Do tego dochodzi kwestia nieuregulowanej w dalszym ciągu ustawy o zielonej energii. To może rodzić dużą niepewność wśród inwestorów.

Oprócz tego Rekowski uważa, że jeśli fundusze miałyby pokazać rządowi swoje niezadowolenie w sprawie reformy OFE, to przy tej ofercie miałyby do tego dobrą okazję. – Trochę muszą kupić bo na pewno spółka wejdzie do indeksów, ale zdecydowanie nie aż tak dużo, jak w przypadku Cargo i jeśli już, to po niskich wycenach, a to nie dałoby aż tak dużego pola do wzrostów – uważa Rekowski.

Co prawda Energa na tle innych spółek z sektora wypada całkiem dobrze. Około 80 proc. przychodów spółki pochodzi z dystrybucji energii, a nie jej wytwarzania. Sprawia to, że spółka generuje stałe przepływy pieniężne i jest przez to mniej ryzykowna – pod tym względem spółka jest na pewno atrakcyjna. Tylko pytanie teraz czy inwestor potrzebuje Mercedesa czy wystarczy mu Skoda? – komentuje Rekowski.

Szef działu analiz DM BZWBK Paweł Puchalski uważa, że Energa jest jednoznacznie interesującą alternatywą inwestycyjną dla inwestorów. Wszystko za spraw relatywnie niewielkiego, porównując do innych spółek energetycznych notowanych na GPW, ryzyka wynikającego z profilu działalności spółki (pomijając wysoki poziom ryzyka regulacyjnego). Zdecydowana większość zysków generowana jest w segmencie dystrybucji, co przyczynia się do generowania stałych, dodatnich przepływów pieniężnych. Powodzenie oferty w największym stopniu zależeć teraz będzie od tego, czy zaproponowane przez Skarb Państwa widełki cenowe okażą się atrakcyjne.


»Udany debiut PKP Cargo na GPW

Konsorcjum oferujących, współprowadzących księgę popytu i menedżerów oferty wycenia akcje Energii w szerokim przedziale od 6,4 mld zł do 9,6 mld zł - wynika z sześciu raportów analitycznych, do których dotarła PAP.

Oferta publiczna obejmie do 141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki. Oferta nie wiąże się z emisją nowych akcji.

/MR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Simm``

będzie dobrze, to spółka dochodowa z duża coroczna dywidendą i dalej tak będzie, już dla dywidendy corocznej w granicach 10% warto, i inna niz pozostale energetyki wiec porownywanie jednych z drugimi to wprowadzanie w blad tylko po co ...

! Odpowiedz
0 0 ~szwagier

Osobiście nie polecam... a wiem co mówię. KNFie zacznij sprawdzać informacje zawarte w prospekcie i te ktorych nie ma!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~dr Zaraza

spolka ma byc w dobrej kondycji, plynna i dawac zarabiac a nie byc jak beton

! Odpowiedz
0 0 ~zbiggy

nie pisz dużymi literami i pisz uważniej to będzie można coś wynieść z lektury tych postów. Zainteresowałeś mnie Energą - musze zobaczyć jaki będzie dividend yeld. Co do Twoich wyliczeń popyt na obligacje minus wartość emisji równa się popyt na akcje to nieuprawniony w żadnym razie bilans. Skoro był popyt na 20 ton jabłek a sadownik przywiózł do Pcimia na targ tylko 0,5 tony to nie znaczy że jak przywiezie pietruchę następnym razem to się rozejdzie bo ludzie nie dostali tych jabłek!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MARECKI

Tylko pytanie teraz czy inwestor potrzebuje Mercedesa czy wystarczy mu Skoda? – komentuje Rekowski

NIE UKRYWAM DEBIL DO POTEGI NTEJ!!!!!!!!!

CO WOLICIE SPOLKE KTOA MA SUPER ZYSKI I ZGODNIE Z METODA GRAHAMNA BENAJMINA NA KTORYM BUFFETS IE WZOROWAL TAKA WYBRAC CO JEST SILNA CZY SPOLKE WYCENIANA NISKO ALE MAJACA KLOTY FINAOWE !

TOTLANE NIEPORZUMIENIE GOSCIA MAJACE NA CELU ABY KUPIC JAK NAJWIECJE ! PRZY PAKEICIE 34,18% MOZNA ZROBIC Z AKCJAMI WSZYTSKO!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MARECKI

cyt

Trochę muszą kupić bo na pewno spółka wejdzie do indeksów, ale zdecydowanie nie aż tak dużo, jak w przypadku Cargo i jeśli już, to po niskich wycenach, a to nie dałoby aż tak dużego pola do wzrostów – uważa Rekowski.


co za BZDETY! LUDZIE WYRZUCIE TEGO TROLLA Z BZWBK TO SMIECH NA SALI CO ON PISZE!!!!!!!


MASKRA GDZIE TEN GOSC UCZYLS IE RYNKU!!!!!!! PYTAM GDZIE????!!!!!


KATAROFA JAKS IE TO CZYTA!

NEICH PRZPOMNIE JAKI BYL POPYT NA OBLIGI ENERGII W 2013pocztaek roku

sprzedane za 500mln euro gdzie popyta byl za 3mld euro!!!!


I GDZIE SA 2,5MLD EURO CZYLI 10MLD ZL?? POJDA NA AKCJE TO OCZYWISTE!!!

W MOJEJ OCENIE NAJLEPSZA SPOLAK ENERGETYCZNA Z TYCH NA GPW -DWYIDENDA NIE MA DRUGIEJ TAKIEJ,BIZNES DYTSRYBUCJA WYNIKI PO TYM ORKU REKORODWE ITD ITD,OBOK CEZU NAJLPESZA!

Pokaż cały komentarz !
WIG -1,44% 60 097,10
2019-03-22 17:05:00
WIG20 -1,69% 2 319,10
2019-03-22 17:15:00
WIG30 -1,61% 2 669,43
2019-03-22 17:15:00
MWIG40 -0,95% 4 238,99
2019-03-22 17:04:45
DAX -1,61% 11 364,17
2019-03-22 17:37:00
NASDAQ -2,50% 7 642,67
2019-03-22 21:03:00
SP500 -1,90% 2 800,71
2019-03-22 21:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.