REKLAMA

Emilewicz: Spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,7 proc.

2020-06-24 09:36
publikacja
2020-06-24 09:36
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zakładamy, że scenariusz umiarkowanie optymistyczny dla Polski na ten rok się spełni, nasza gospodarka będzie tą, która najmniej ucierpi przez pandemię - mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w 2020 r. spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,3- 4,7 proc., a w 2021 r. odbije o 4-4,1 proc.

"Filary inwestycyjne, filary rozwojowe Polski powoli wracają na swoje tryby" - powiedziała minister rozwoju w środowej rozmowie z portalem samorządowym PAP.

Emilewicz zakłada, że scenariusz umiarkowanie optymistyczny dla Polski na ten rok się spełni - tzn. że polska gospodarka będzie tą, która najmniej ucierpi na skutek pandemii. W tym roku "spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,3 proc., może 4,7 proc., a w przyszłym roku gospodarka odbije o 4-4,1 proc." - wskazała. Zastrzegła, że w obecnej sytuacji koniec roku jest trudny do przewidzenia.

Minister zaznaczyła, że z gospodarcza koniunktura się poprawia. "Poziom konsumpcji - w ubiegłym tygodniu, kiedy na niego patrzyliśmy w Polsce - jest porównywalny do tego ze stycznia bieżącego roku" - przypomniała. Zwróciła uwagę na "stosunkowo dobry" poziom optymizmu inwestorów i zarządzających w Europie.

Emilewicz podkreśliła, że największą kwotą, jaka co roku trafia na polski rynek, są środki z zamówień publicznych. "W ubiegłym roku to było prawie 200 mld zł. Stąd tak istotna wartość funduszy inwestycyjnych" - powiedziała. Wyraziła nadzieję, że one "tętno naszej gospodarki nie tylko utrzymają, ale i podniosą".

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
carlito1
Ja daję 6+ PKB. Kto da więcej?
marxs
jak to zapowiesz z ambony że spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,7 proc. to oczywiście uwierzę poza tym jestem pewien że Pawełek Nr2 nie dopuści swoimi magicznymi mocami żeby było inaczej
milykolezka
takie wroznienie z fusów to u wrozbity Macieja
maryska27
Czy ktos poważny jeszcze cytuje Panią. rzuca liczbami w zależności od humoru chyba. jeszcze tydzień temy miało być 0.
Kilka znalezionych cytatów dla przypomnienia w chronologii

02.2020 Emilewicz: polska gospodarka może skorzystać na kryzysie wywołanym koronawirusem
02.2020 ekoniunktura globalna może dotknąć
Czy ktos poważny jeszcze cytuje Panią. rzuca liczbami w zależności od humoru chyba. jeszcze tydzień temy miało być 0.
Kilka znalezionych cytatów dla przypomnienia w chronologii

02.2020 Emilewicz: polska gospodarka może skorzystać na kryzysie wywołanym koronawirusem
02.2020 ekoniunktura globalna może dotknąć Polski – to na poziomie 0,04 proc. polskiego PKB
04.03.2020 Negatywny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę szacujemy wstępnie na ok. 0,2-0,3 PKB - wskazała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
18.06.2020 Zakładam, że możemy osiągnąć zerowy wzrost albo ewentualnie minirecesję.
24.06.2020 Emilewicz: Spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,7 proc.
grzegorzkubik
I oto mamy czerwiec. Dziś podano że stopa bezrobocia za maj to 6%. To tyle na temat straszliwych spekulacji o wielkim wzroście bezrobocia. Tarcza antykryzysowa uratowała miliony miejsc pracy a teraz czekamy na inwestycje z USA na realizację projektu "Kolej Plus" i inne kluczowe inwestycje dla Polski. Tak by nasz kraj I oto mamy czerwiec. Dziś podano że stopa bezrobocia za maj to 6%. To tyle na temat straszliwych spekulacji o wielkim wzroście bezrobocia. Tarcza antykryzysowa uratowała miliony miejsc pracy a teraz czekamy na inwestycje z USA na realizację projektu "Kolej Plus" i inne kluczowe inwestycje dla Polski. Tak by nasz kraj rósł w siłę a ludzie żyli lepiej zaś bezrobocie zleciało do 2% co na pewno da wycisk januszom biznesu.
shadow_xx
Oficjalna stopa bezrobocia to nie to samo co rzeczywista stopa bezrobocia. Nie każdy bezrobotny zarejestrował się w urzędzie pracy.
ajwaj
Jesli tak mówia w muzeum PRL w Nowej Hucie,
to pewnie prawda:)
Wiosna mialo byc cós +5 %, pewnie kiedys bedzie,
jak se PISy "przemina z wiatrem = Gone with the wind"

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki