Emilewicz: Do przedsiębiorców trafiło już 40 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej

Do przedsiębiorców trafiło już ponad 40 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej – podkreśliła w czwartek we Wrocławiu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. „Wydaje się, że oferujemy jeden z najambitniejszych programów pomocowych w UE” - mówiła.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Wicepremier wzięła w czwartek udział w konferencji prasowej w Instytucie Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu, podczas której ogłoszono, że powstanie tam Centrum Diagnostyki Populacyjnej.

Emilewicz pytana o działanie tarczy antykryzysowej przypomniała, że pierwsza ustawa z tarczy gospodarczej weszła w życie 1 kwietnia. „Do dziś do przedsiębiorców trafiło już ponad 40 mld zł - 28 mld zł to z tarczy finansowej, pozostałe środki z urzędów pracy, z ZUS, z Funduszy Świadczeń Gwarantowanych. To ponad 1,5 mln firm w Polsce, które są beneficjantami tej pomocy i setki tysięcy uratowanych miejsc pracy” - powiedziała wicepremier.

Emilewicz podkreśliła, że rząd zaproponował bardzo szeroką ofertę - od pomocy oferowanej samozatrudnionym, przez mikro i małe przedsiębiorstwa, po duże firmy. Dodała, że wsparcie rządowe otrzymują przedsiębiorstwa, które mają dziś kłopoty z wypłacaniem pensji, ale ciągle mają nadzieję na powrót do swoich pełnych mocy produkcyjnych. „Tym przedsiębiorcom pomagamy wypłacać pensje pracownikom, którzy znajdują się na postojowym; pomagamy też tym przedsiębiorstwom, które pracują, ale obniżyły wymiar pracy swoich pracowników” - mówiła.

Emilewicz wskazała również, że rząd oferuje też pomoc przedsiębiorcom, którzy nie zredukowali czasu pracy, ale mają nisze przychody w porównaniu z miesiącami sprzed pandemii.

„Wydaje się, że oferujemy jeden z najambitniejszych programów pomocowych w UE” - powiedziała.

Wicepremier mówiła też, że wypłata pomocy dla przedsiębiorców - od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy - trwa „najdłużej trzy doby”. „Nieco dłużej trwają procedury w urzędach pracy; przyjmujemy w tym zakresie uwagi od samorządów, jesteśmy gotowi je wdrożyć, aby upłynnić te procesy” - powiedziała Emilewicz.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 karbinadel

Nawet jeśli to prawa, to jest to jakieś 10% deklarowanych środków. W pierwszej "tarczy" Morawiecki bajał przecież o 212 miliardach, potem była finansowa za 100 mld, i jeszcze parę pomniejszych tarczek i tarczynek :)

! Odpowiedz
6 11 khh

Ciekawe do ktorych? Chyba do tych nalezacych do rodziny Szumowskiego...

! Odpowiedz
3 4 znawca_inwestor

A co innego mówi Komisja Europejska: w Polsce program pomocowy jest 20 razy mniejszy, niż w Niemczech.

! Odpowiedz
3 4 1as

Prawda, kasą spływa ekspresowo z finansowej i z ZUS postojowe. Z PUP najdłużej.

! Odpowiedz
3 7 tindala

Zwłaszcza jak jesteś z Warszawy. Tutaj zrealizowano jedynie 7% wniosków pomocowych. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski tłumaczy to brakiem urzędników. To nowa nazwa na złą wolę tego pana, bo kto zajmuje te wszystkie pomieszczenia w ogromnym gmaszysku przy Placu Bankowym i wielu innych urzędach Miasta Stołecznego Warszawy ??????????????????????
Chyba nie manekiny. Chyba że aktualnie zajęci są wdrażaniem "walki o demokrację" albo LGBT

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 qwerty88

Kryzys wywołany przez rządy się skończył i w porę pojawiła się po kryzysie tarcza :D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil