Emerytury mundurowych zostają. Błaszczak: Nie planujemy żadnych zmian

MSWiA nie prowadzi i nie planuje żadnych zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych - poinformował w czwartek dziennikarzy minister SWiA Mariusz Błaszczak. Zaprzeczył tym samym informacjom medialnym, że przywileje dla funkcjonariuszy zostaną ograniczone.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował w czwartek, że wypłaty emerytur dla przedstawicieli służb mundurowych będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny. Takie rekomendacje - według gazety - mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.

Pytany o to szef MSWiA powiedział, że resort "nie prowadzi tej sprawy, nie zajmuje się tym, nie planuje żadnych zmian". Przypomniał, że planowane są zmiany w zakresie emerytur funkcjonariuszy SB. "Ale to inna kategoria spraw, tu chodzi o sprawiedliwość" - powiedział.

Chodzi o nowelizację tzw. "ustawy dezubekizacyjnej" z 2009 r. W myśl projektu maksymalne świadczenie dla byłych funkcjonariuszy SB, którzy posiadają okresy służby przebyte wyłącznie w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 nie będzie wyższe niż średnie świadczenie w systemie powszechnym, tj. obecnie emerytura nie przekraczałaby 2131 zł brutto, a maksymalna renta - 1610 zł brutto, czyli średniej renty w ZUS. Renta rodzinna miałaby nie przekraczać 1850 zł brutto.

Także wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki powiedział PAP, że resort nie prowadzi żadnych prac ws. reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. "Z tego, co wiem, żaden z resortów tego typu propozycji nie składał. Więcej jestem zaskoczony tym artykułem" - podkreślił.

Przypomniał, ze reforma dotycząca emerytur służb mundurowych była przeprowadzona w 2013 roku. "Nie jest to coś, co wymaga jakiś pilnych spraw legislacyjnych. Ta regulacja, która wówczas została wprowadzona, znam jej historię, ona była pewnym kompromisem pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi środowiskami, właściwymi resortami, reprezentującymi funkcjonariuszy służb mundurowych" - mówił wiceminister MRPiPS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę do 1 stycznia 2013 r. mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby otrzymując wówczas 40 proc. ostatniego uposażenia. Maksymalna emerytura wynosi 75 proc. ostatniej pensji.

W maju 2012 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Objęci zostali nią funkcjonariusze i żołnierze, którzy wstąpili do służby od 2013 r. Nabywają oni uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Według tych zmian wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. (PAP)

pru/ pż/ msk/ gol/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kazimierz

Szkoda że Błaszczaka nie wyskrobano, po prostu mały fiut. gdzie jest Pan Kaczyński, wywaliłbym cycka Błaszczaka na drugi dzień za taką wypowiedź

! Odpowiedz
0 1 ~Alicja

15 lat pracował jako policjant w drogówce - odszedł na emeryturę w wieku 45 lat - co miesiąc pobiera 2300 zł.

Mnie, kobiecie z 38 letnim stażem pracy w służbie zdrowia łaskę się robi, że się da emeryturę w wieku 60 lat...i na pewno nie będzie to 2300 - pytam - gdzie jest sprawiedliwość ?

! Odpowiedz
0 1 ~oburzony

ANi PO ani PIs nie odważyło się by skończyć z tą skrajną niesprawiedliwośćią..Wszyscy boją się skończyć z emeryturami dla uprzywilejowanych.. To skrajna niesorawiedliwość- z jednej strony czterdziestokilkuletni w pełn sił emeryt a z drugiej schorowany po po wieloletniej pracy obywatel z uposażeniem o wiele niżzym niż ten z uprzywilejowany.. BEZPRAWIE i NIESPRAWIEDLIWOŚĆ !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~tower

słabe i tchórzliwe rzady musza opłacać pieski - swoich obrońców

! Odpowiedz
1 0 ~mp

oni nie, a MON i Finansów też nie, czy będzie z partyzanta?

! Odpowiedz
1 3 ~rapcio

Czy to była wewnętrzna prowokacja? Pewnie prowokacja była sterowana przez Brukselę lub inne wrogie ośrodki!

! Odpowiedz
0 4 ~Daffa

Stary numer jak swiat, nawet w smerfach Wazniak tego uzyl. Kto czytal "Smerf dyktator". Dobra pozycja do poduchy dla dzieciakow

! Odpowiedz
4 12 ~zobaczycie

PIS jak PO nie słucha ludzi tylko siebie. zamiast naprawiania Państwa tylko myśli o utrzymaniu "koryta". Już niedługo za to zapłacą....Nie pomoże im żadne 500+

! Odpowiedz
0 8 ~Kuna

Kumpel jest w strazy granicznej. mowi ze strzelaja raz w roku bo nie ma kasy na amunicje. smiech na sali.

! Odpowiedz
0 5 ~Fred

Spokojnie. Wiecie co robia rzady jak sie im kasa konczy (a skonczy sie w ciagu 5 lat)? obetna wszystkim procentowo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne