Elżbieta Kruk: Składka audiowizualna może być obniżona do 12 zł

Składka audiowizualna może wynieść 12 zamiast 15 zł, a posiadacze działek być może nie będą musieli płacić jej dwa razy - mówi PAP o możliwych zmianach w projekcie "dużej" ustawy medialnej Elżbieta Kruk (PiS). Dodaje, że lustracja w mediach może być ograniczona tylko do kadry kierowniczej.

Elżbieta Kruk: Składka audiowizualna może być obniżona do 12 zł
Elżbieta Kruk: Składka audiowizualna może być obniżona do 12 zł (fot. Krystian Maj / FORUM)

Według Kruk, która szefuje sejmowej komisji kultury i należy do wnioskodawców projektów, I czytanie trzech projektów ustaw składających się na tzw. dużą ustawę medialną powinno się odbyć na forum całego Sejmu, a nie na posiedzeniu komisji. Jak jednak podkreśliła, decyzja w tej sprawie należy do marszałka Sejmu.

Zapytana, czy na posiedzenia komisji pracujących nad projektami, będą zapraszani przedstawiciele stowarzyszeń dziennikarzy i twórców, odpowiedziała, że jest otwarta na udział w pracach nad projektami strony społecznej. Jak dodała, komisjami właściwymi w tym przypadku są: komisja kultury oraz komisja skarbu państwa. Szefowa sejmowej komisji kultury uważa, że do prac nad tymi projektami powinny być powołane podkomisje.

Na pytanie o to, jakie zapisy w projektach mogą ulec zmianie w toku prac parlamentarnych, odpowiedziała, że należy się zastanowić nad obniżeniem projektowanej składki audiowizualnej. "Dla mnie optymalna byłaby składka w wysokości połowy obecnego abonamentu, czyli 12 zł" - wskazała szefowa sejmowej komisji kultury w piątej w rozmowie z PAP.

Jak dodała, być może drugiej składki nie trzeba też będzie płacić za działkę. "Co innego jak ktoś ma dwa, trzy mieszkania" - mówiła.

"Do dyskusji" jest też - jak mówiła - zapisana w projekcie lustracja wszystkich dziennikarzy. "Nie uznawałabym tego za ostateczny zapis" - wskazała. Według Kruk możliwe jest zredukowanie tego obowiązku tylko do kadry kierowniczej w mediach oraz członków Rady Mediów Narodowych.

Potwierdziła ponadto opinię wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego, że "można rozmawiać" o wydłużeniu kadencji dyrektorów naczelnych mediów z 2 do 3 lat.

Konkludując, wyraziła nadzieję, że uda się zakończyć prace nad ustawą w terminie, tak, by mogła ona wejść w życie 1 lipca. Przewiduje jednak, że "opozycja zamiast pomagać, będzie przeszkadzać". "Doświadczenie pokazuje, że nie możemy liczyć na konstruktywną współpracę, choć jesteśmy otwarci na dyskusję" - powiedziała Kruk. (PAP)

son/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~hvnjf

Ile jeszcze gorszy sort wytrzyma ????????

! Odpowiedz
0 6 ~hkj

Niech żyje PiS i jego Prezes ... ale za swoje !!!

! Odpowiedz
0 8 ~mik

Pani Kruk była na odwyku a może się wybiera?

! Odpowiedz
0 4 ~polskiPolak

...Elki , to fajne du peczki ...! ale , puste !!! , i tylko do '' tego'' się nadają ....;-))))...niestety ,,,,,,

! Odpowiedz
0 2 ~walenty

i znowu będzie tak, że 20 milionów obywateli nie zapłaci a pisoska urzędniczyna skuli ogon

! Odpowiedz
0 4 ~kazek

coś tam coś tam. Alkoholicy u wladzy

! Odpowiedz
0 7 ~wiec

To telewizja pisowska, a nie polska czy narodowa. Wiec niech PiS ja utrzymuje.

! Odpowiedz
0 5 ~autor

Taka socjologia. Mamy się cieszyć, że 12zł a nie 15zł :) A jakoś się nie wspomina, że nie powinno być takiej opłaty, sorry dodatkowego podatku. Sprzedać TVP2, z jedynki wywalić wszystkie gwiazdy i zostawić (jak już musi być) jeden program finansowany z budżetu. I tak jest to tuba rządowa.

! Odpowiedz
1 13 ~swit

Zagrabic komus telewizje i kazac mu ja utrzymywac. Mistrzostwo swiata.

! Odpowiedz
0 4 ~ghhh

To tak jakby zabrać komuś samochód i kazać tankowac i naprawiać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne