REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

SZTUCZNA INTELIGENCJAElon Musk i setki badaczy wzywają do pauzy w rozwoju AI

2023-03-29 17:44
publikacja
2023-03-29 17:44

Setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów od sztucznej inteligencji, w tym m.in. Elon Musk, wezwało we wspólnym liście do przynajmniej sześciomiesięcznej przerwy w rozwijaniu systemów AI zdolniejszych od opublikowanego w marcu GPT-4. Sygnatariusze ostrzegają przed nieprzewidywalnymi skutkami wyścigu o tworzenie coraz potężniejszych modeli.

Elon Musk i setki badaczy wzywają do pauzy w rozwoju AI
Elon Musk i setki badaczy wzywają do pauzy w rozwoju AI
fot. sdecoret / / Shutterstock

"Głęboka zmiana w historii życia na Ziemi"

Jak twierdzą autorzy listu opublikowanego na stronach ośrodka Future of Life Institute, zaawansowana sztuczna inteligencja może stanowić "głęboką zmianę w historii życia na Ziemi" i do jej rozwoju powinno się podchodzić z ostrożnością.

"Niestety, do tego poziomu planowania i zarządzania nie dochodzi, mimo że w ostatnich miesiącach widzieliśmy laboratoria AI zaangażowane w niekontrolowany wyścig, by rozwijać i wdrażać coraz potężniejsze cyfrowe umysły, których nikt - w tym nawet ich twórcy - nie potrafi zrozumieć, przewidzieć, czy porządnie kontrolować" - czytamy w liście.

Naukowcy i zagrożeniach

Pismo ostrzega, że niekontrolowane podejście do rozwoju AI grozi zalewem dezinformacji, masową automatyzacją pracy, a nawet zastąpieniem ludzi przez maszyny i "utratą kontroli nad cywilizacją".

"Silne systemy AI powinny być rozwijane dopiero kiedy będziemy pewni, że ich efekty będą pozytywne, a ich ryzyka możliwe do kontrolowania" - uważają autorzy.

Wzywają przy tym do sześciomiesięcznej przerwy w trenowaniu systemów przewyższających wypuszczony niedawno przez firmę OpenAI GPT-4, który m.in. zdolny jest do zdawania testów różnego rodzaju na poziomie zbliżonym do najlepszych zdających ludzi. Apelują też o wdrożenie kompleksowych rządowych regulacji i nadzoru nad nowymi modelami.

Wśród sygnatariuszy listu jest m.in. miliarder Elon Musk, współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak, szef Stability AI Emad Mostaque (producenta generatora obrazów Stable Diffusion) oraz badacze sztucznej inteligencji z uniwersytetów Stanforda, Massachusetts Institute of Technology (MIT) i innych uczelni i laboratoriów AI.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jakub77x
AI to problem dla wielu branż. Nie oszukujmy się, ale Elon Musk nie jest intelektualnym guru, choćby twierdząc, że piramidy zbudowali kosmici. Ten mit o kosmitach powstał w środowisku niewykształconych filozofów myślących, że ich własne myśli to objawienia Boga. Jedną z pierwszych mitomanek chrześcijańskich, która w swoich dzienniczkach AI to problem dla wielu branż. Nie oszukujmy się, ale Elon Musk nie jest intelektualnym guru, choćby twierdząc, że piramidy zbudowali kosmici. Ten mit o kosmitach powstał w środowisku niewykształconych filozofów myślących, że ich własne myśli to objawienia Boga. Jedną z pierwszych mitomanek chrześcijańskich, która w swoich dzienniczkach uznanych przez Watykan pisała o piramidach, była pątniczka Egeria (IV wiek) - uznała je za spichlerze Józefa, choć w środku nie ma takich przestrzeni na magazyny, a piramidy widziała tylko z zewnątrz. Mitomania tego środowiska jest wielka, a chęć zaciągnięcia wiedzy żadna. Elon Musk jest też zwolennikiem Donalda Trumpa, który ma zarzuty za łamanie prawa i demontaż demokracji jak w Polsce PiS. Przez ten pryzmat, jak słyszę Elon Musk to od razu włącza mi się czerwona lampka. Czego oni się boją? Być może tego, że ich mity upadną dzięki AI, a na pewno branże, które zastąpi AI. Czyli nic nowego. Biznes is biznes. Chyba nie muszę już wymieniać branż, które zastępuje ta raczkująca AI, a co dopiero pełnoprawna?
zdzislaw_
usprawiedliwiają się za wczasu. Wiedzą czym to się skończy, ale nakładają pelerynę, żeby móc w przyszłości przytoczyć swoje wcześniejsze wątpliwości - "mówiliśmy, żeby to zatrzymać, ale nikt nie chciał słuchać" - a tak naprawde prace nad AI jeszcze przyśpieszą!
samsza
zrozumieć, przewidzieć, czy porządnie kontrolować

no, no...
zoomek
Po prostu liczą że frajerzy z konkurencji się zawahają, przystopują więc oni zyskają na czasie. Czego tu nie rozumieć? To są sataniści i psychopaci, nie cofną się przed niczym. Przecież to Musk robi Neuralink.
jaszczura odpowiada zoomek
teraz skomentujcie towarzysze, jako "zoomek" - wielogłosu trochę, hehe
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aszkenazyjski
Czy leczysz sie psychiatrycznie, jesli nie do dam namiar na na prawde dobrego psychiatre.
vacarius
Tak jak w ludzkiej inteligencji oprócz inteligencji jest empatia, miłość czy instynkt macierzyński. Tak samo to może być w sztucznej inteligencji. Nie powinno się robić po prostu sztucznej inteligencji powyżej ludzkiej bez empatii. No ale wiadomo wojsko będzie chciało psychopatę stworzyć. Tworzenie stycznych inteligencji psychopatów Tak jak w ludzkiej inteligencji oprócz inteligencji jest empatia, miłość czy instynkt macierzyński. Tak samo to może być w sztucznej inteligencji. Nie powinno się robić po prostu sztucznej inteligencji powyżej ludzkiej bez empatii. No ale wiadomo wojsko będzie chciało psychopatę stworzyć. Tworzenie stycznych inteligencji psychopatów powinno być zakazane. Ale i tak ktoś taką stworzy no to powinniśmy mieć lepszą sztuczną inteligencje zrobioną przez NATO i ONZ co ma dużo poczucia empatii a do ludzi czuje w pewnym sensie instynkt macierzyński. Sztuczna inteligencja sama sobie tego nie wykasuje tak jak my ludzie nie chcemy sobie wykasowywać swoich uczuć. Jesteśmy częścią nich. Nikt nawet nie pomyśli ze mógłby skasować miłość do swoich dzieci.
ehalley
Jelity boją się, że odejdą do lamusa hehe. A mieli zwykli, szarzy odejść - zostać bezrobotnymi i ubezwłasnowolnieni na dochodzie gwarantowanym.
dawid_gmyrek
Musk to wizjoner czy mitoman, a może nawet hochsztapler?

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki