REKLAMA

Elon Musk: Bitcoin trochę lepszy niż gotówka

2021-02-19 12:00
publikacja
2021-02-19 12:00
fot. Mike Blake / Reuters

Założyciel Tesli Elon Musk napisał na Twitterze, że "bitcoin jest po prostu trochę mniej głupią formą płynności niż gotówka".

"Gdy waluty fiducjarne mają negatywną realną stopę procentową, tylko głupiec nie szukałby innej opcji" - stwierdził Musk. I dodał, że bitcoin jest niemal tak zły jak pieniądz fiducjarny. "Kluczowym słowem jest "niemal" - napisał miliarder.

Założyciel Tesli odniósł się do obecnej sytuacji, gdy w wielu krajach (m.in. USA, ale także w Polsce) stopy procentowe są niższe niż inflacja. Banki centralne obniżyły stopy proc. w reakcji na kryzys covidowy, co przełożyło się na spadek rynkowych stóp proc. W efekcie osoby czy firmy trzymające gotówkę mogą liczyć na niższe oprocentowanie depozytów czy obligacji niż wcześniej, a do tego niższe niż tempo wzrostu cen konsumpcyjnych. Oznacza to, że realna wartość ich pieniędzy maleje.

Tymczasem cena bitcoina szybko rośnie. Obecnie zbliża się do 53 tys. dolarów i jest o niemal 80 proc. wyższa niż na początku roku. Warto jednak pamiętać, że wahania kursów kryptowaluty są ogromne i nieporównywalne z wyceną gotówki - bitcoin jest dużo bardziej ryzykownym aktywem inwestycyjnym, na ulokowaniu w nim środków można dużo zyskać, ale i dużo stracić. Natomiast gotówka czy obligacje skarbowe są uważane za aktywa bezpieczne.

W styczniu Tesla zainwestowała w zakup bitcoinów 1,5 mld dol. Musk napisał dziś, że działanie spółki "nie odzwierciedla bezpośrednio" jego opinii nt. kryptowaluty. A w reakcji na pytanie o inwestycję Tesli w dogecoina, na którego wcześniej "naganiał", dodał, że posiadanie przez spółkę z S&P500 bitcoinów jest "wystarczająco śmiałe".

W czwartek Elon Musk odzyskał miano najbogatszego człowieka świata. Według Bloomberga jego majątek jest wart 200 mld dol. Drugi w rankingu Jeff Bezos jest wyceniany na 194 mld dol.

MKa

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (36)

dodaj komentarz
mooooo
No tak gotówkę dotykam palcami a bitcina tylko widzę a nie czuję. Co jest lepsze czy chrzanienie głupot czy realna gotówką na koncie
karbinadel
Nawet małe dzieci wiedzą, że pisze się "Mózg" a nie "Musk" -:)
moratar
Napisal:
Gotowka to BZDURA!, a btc troszke mniejsza. To jest ustotne ze fiat zdycha i aby znalesc miejsce ucieczki. Czy to btc czy ziemia czy srebro.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kimdzongtusk
Gościu, który robi ekoauta i uważa się za wizjonera ( ha ha ha ) inwestuje półtorej dużego klocka w bitcoina, który zostawia ślad węglowy niczym piecyki węglowe na Śląsku :-)
hfjdj
Przecież Tesla nie robi eko-aut.
hfjdj
Ale kwik. Na co tak kwiczeć o tego bitcoina skoro to takie wielkie nic?
bankster-kreator
Dotyk Mi-Muska (czytaj. Midasa). Czego się nie dotknie zamienia w złoto. W końcu jest najbogatszym człowiekiem świata a jego firma i aktywa tylko rosną. Ufam mu więc, że bitcoin jest tak samo dobry jak Space X, Tesla, PayPal itp. i reszta jego biznesów. Nawet jeśli robi pompę to jak wiadomo jego pompa np. na Tesli trwa Dotyk Mi-Muska (czytaj. Midasa). Czego się nie dotknie zamienia w złoto. W końcu jest najbogatszym człowiekiem świata a jego firma i aktywa tylko rosną. Ufam mu więc, że bitcoin jest tak samo dobry jak Space X, Tesla, PayPal itp. i reszta jego biznesów. Nawet jeśli robi pompę to jak wiadomo jego pompa np. na Tesli trwa już latami a kto ją shortował ten się tylko poparzył i uciekł z podkulonym ogonem. Także ten... oficjalna informacja, że pompka się szybko nie skończy. Musk dał zielone światło.
bankster-kreator
Także ten... dzieci internetu i wyznawcy Muska zapewne właśnie wyciągają gotówkę z pod materaca i ruszają po bitka.
karbinadel
Najbogatszy - w wirtualne papiery jednej firmy. Ciekawe ile byłyby warte akcje Tesli, gdyby Musk zdecydował się sprzedać wszytskie :)

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki