REKLAMA

Tesla kupiła bitcoiny za 1,5 mld dolarów. Kurs kryptowaluty na rekordach

Marcin Dziadkowiak2021-02-08 14:20, akt.2021-02-08 18:59zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2021-02-08 14:20
aktualizacja
2021-02-08 18:59

Tesla zainwestowała 1,5 mld dolarów w zakup bitcoinów w styczniu. Spółka zamierza także rozpocząć akceptację płatności kryptowalutą. Kurs wirtualnej waluty w reakcji na tę informację poszybował w górę, osiągając nowy rekord wszech czasów.

Tesla kupiła bitcoiny za 1,5 mld dolarów. Kurs kryptowaluty na rekordach
Tesla kupiła bitcoiny za 1,5 mld dolarów. Kurs kryptowaluty na rekordach
/ Forum/ZumaPress/Shutterstock

O godz. 14:30 notowania bitcoina rosną o ponad 13 proc. do poziomu 44 tys. dolarów. Taki wzrost kursu nastąpił w zaledwie godzinę, a wszystko za sprawą raportu Tesli przekazanego w poniedziałek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC – odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego). Po południu wzrosty bitcoina wyhamowały i po lekkiej korekcie, o godz. 19:00 notowania bitcoina zwyżkują o 11 proc. do 43,2 tys. dolarów.

W raporcie spółka ujawniła, że w styczniu zainwestowała w bitcoiny 1,5 mld dolarów. Spółka nie wykluczyła także dalszych zakupów wirtualnej waluty. Z raportu spółki wynika także, że może się zdecydować na kolejne tego typu inwestycje. Ta ostatnia informacja jest o tyle istotna, że spółka dysponuje blisko 20 mld dolarów wolnej gotówki.

fot. / / Tradingview

Zakup bitcoinów przez Teslę wynika z aktualizacji polityki inwestycyjnej Tesli, jaka nastąpiła w styczniu. Cele tej aktualizacji jest zapewnienie spółce większej elastyczność w zakresie dalszej dywersyfikacji i maksymalizacji zwrotów osiąganych z posiadanych przez Teslę środków pieniężnych, które nie są wymagane do utrzymania odpowiedniej płynności operacyjnej.

W ramach polityki inwestycyjnej, która została zatwierdzona przez Komitet Audytu Rady Dyrektorów, Tesla może zainwestować część posiadanej gotówki w alternatywne aktywa, w tym aktywa cyfrowe, złoto kruszcowe oraz fundusze ETF na złoto notowane na giełdach. Trudno powiedzieć, czy jest to reakcja na raport Tesli, ale kurs złota także rośnie w poniedziałek o 1,2 proc. do 1834 dolarów. Kurs Tesli zwyżkuje o 1,5 proc. do 865 dolarów.

Tesla zapowiedziała także, że w najbliższej przyszłości zacznie akceptować bitcoiny jako formę płatności za produkty spółki. Początkowo może to nastąpić na ograniczonych zasadach.

W tym samy raporcie spółka ostrzega jednak inwestorów, że ceny aktywów cyfrowych, takich jak bitcoin, mogą podlegać znacznym wahaniom, co w przypadku spadku ich kursów może wpłynąć  negatywnie na wyniki operacyjne spółki w okresie, w którym wystąpi taka utrata wartości. Jednocześnie wzrost kursu cyfrowych walut niekoniecznie musi poprawić wyniki spółki, zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości. Spółka ostrzega także, że brak fizycznej formy aktywów cyfrowych oraz ich decentralizacja mogą narazić ich integralność, narazić na zagrożenie atakami ze strony hakerów, co może skutkować utratą lub zniszczeniem kluczy prywatnych niezbędnych do uzyskania dostępu do takich aktywów.

Współzałożycielem Tesli oraz jej głównym inwestorem jest Elon Musk, który w ostatnim czasie aktywnie wspiera bitcoina. Twórca Tesli kilkanaście dni temu zmienił swój opis w sekcji bio na twitterowym profilu umieszczając wyraz i ikonkę bitcoina, co spowodowało, że kurs bitcoina w przeciągu godziny zyskał 10 proc. Elon Musk „naganiał” ostatnio także na inną kryptowalutę - dogecoina. Także ta kryptowaluta mocno wtedy zyskała na wartości.

Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (84)

dodaj komentarz
dar88ek
https://www.binance.com/pl/register?ref=19023532
jas2
Jest prosty sposób na szybkie wywindowanie kursu Bitcoina do pół miliona zł. Wystarczy, że Musk jutro ogłosi, że od marca, cena Tesli będzie wynosiła 1 BTC.
sel
Tak na prawdę to nie wiemy czy kupiła a może sprzedała zaraz po tej reklamie i kupili złoto albo srebro bo to właśnie wprowadzili do swojego pakietu o inwestycjach..a bez zapasów srebra raczej elektryki nie pojadą..
sel
Na autach elektrycznych nie potrafią zarabiać to na spekulacjach próbują
drzaraza
Ludzkość dlugo ,długo nie będzie potrafić się scyfryzowvć , opuścić tego majdanu i przenieść się do matrixa. Dlatego wkrótce, na giełdach ma się pojawić nieograniczona ilość papierowego bitcoina . Elon Musk pienie po to to kupił , he, he.
drzaraza
He,he, dlaczego fizyczny bitcoin zawsze jest złoty.
itso_promocja_pionka
premier powinien wystąpić na zdjęciu w takiej pozycji albo Kaczyński :D a tak same nieudane zdjęcia haha
somatico
Cóż będą pompować BTC ile się da.
Zobaczymy jak zareaguje Gensler i Yellen bo coś muszą zrobić aby bronić parytet USD.
Dodatkowo zgadnijcie kto na świecie wydobywa najwięcej BTC i sprzedaje je w USA ?
Teraz dodajmy 2 +2 i zobaczymy czy wyjdzie 5.


batic
Po co? Nic nie będą robić. Ładowanie korporacyjnych rezerw gotówkowych w bitcoin sprzyja inflacji na dolarze, a na tym najbardziej im teraz zależy.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki