REKLAMA

Elemental zniknie z giełdy? Kontrowersje i mocne spadki

Adam Torchała2020-08-06 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-06 12:00
Elemental

Jeden z akcjonariuszy Elemental Holdingu chce stworzyć porozumienie, które będzie dążyło do wycofania spółki z obrotu. Zapowiedziom towarzyszą kontrowersyjne propozycje uchwał na walne. Akcje Elementala przywitały te wiadomości mocnymi spadkami.

- W dniu dzisiejszym, tj. 5 sierpnia 2020 roku, Spółka otrzymała od znaczącego akcjonariusza Spółki, tj. EFF B.V. z siedzibą w Maastricht zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zawarcia porozumienia akcjonariuszy - poinformował w komunikacie Elemental. 

Jak czytamy w komunikacie EFF jest zainteresowana zawarciem przez akcjonariuszy Spółki porozumienia, które dotyczyć będzie:

  • ogłoszenia wspólnego wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Spółki przez wszystkich pozostałych akcjonariuszy,
  • oddania na Walnym Zgromadzeniu Spółki głosu „ZA” wycofaniem akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym,
  • ogłoszenia i przeprowadzenia wspólnego wykupu przymusowego akcji Spółki należących do pozostałych akcjonariuszy (w przypadku braku nabycia 100% akcji Spółki w drodze wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji).

Jednocześnie EFF poinformowała Spółkę, że zaproponowała udział w Porozumieniu JJR Invest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz Tesla Recycling spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Ponadto EFF poinformowała Spółkę o zainteresowaniu prowadzeniem rozmów w sprawie zawarcia Porozumienia również z innymi akcjonariuszami Spółki.

Duża trójka nie wystarczy

Jak realna jest realizacja planów EFF? Firma ma obecnie 28 proc. akcji Elementalu, do przegłosowania wycofania z GPW zatem jej bardzo daleko. Tesla Recycling i JJR Invest - a więc dwie firmy, które otrzymały propozycję dołączenia do porozumienia - posiadają kolejno 15,3 proc. oraz 32,7 proc. W sumie trójka ta jednoczy w swoich rękach 76 proc. kapitału.

Oczywiście nie jest powiedziane, że Tesla i JJR pozytywnie odpowiedzą a propozycję, jeżeli jednak by tak się stało, porozumienie byłoby bliskie 90 proc., które jest potrzebne do przegłosowania wycofania z obrotu. By tego dokonać EFF musiałby skusić do porozumienia - poza wspomnianą dwójką - jeszcze kogoś z mniejszych akcjonariuszy, liczyć na nieobecność drobnych inwestorów na walnym, bądź przeprowadzić wezwanie na akcje. Wezwanie jest zresztą przeprowadzane także przy wycofywaniu spółki z obrotu.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

To właśnie potencjalnej ceny w wezwaniu mogą się obawiać inwestorzy indywidualni, akcje Elementalu zareagowały bowiem na doniesienia o planach EFF 17-proc. spadkami. Wcześniej Elemental notował przyzwoity rajd w górę. Obecna cena akcji to 2,3 zł, średnia za 3 miesiące to jednak 1,78 zł, a za 6 miesięcy 1,70 zł. A to te średnie wyznaczają minimalną cenę konieczną do ogłoszenia w wezwaniu. Dzisiejsze spadki też grają na korzyść EFF.

Kontrowersyjne propozycje na walne

Nie bez znaczenia są także plany na najbliższe walne. Wśród propozycji uchwał złożonych przez EEF znalazło się upoważnienie dla zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego z wyłączeniem praw poboru. Upoważnienie ma objąć nawet do 128 mln akcji, podczas gdy obecnie kapitał Elementalu dzieli się na 170 mln akcji. Jeżeli emisja doszłaby do skutku oznaczałaby nie tylko spore rozwodnienie kapitału, ale także zmianę układu sił w kwestii ściągania spółki z giełdy. 

W propozycjach uchwał znalazło się także upoważnienie zarządu do skupu akcji własnych na kwotę 23 mln zł. Zestawienie w jednym szeregu propozycji i skupu akcji własnych i emisji wygląda wręcz absurdalnie, ponieważ de facto to dwa przeciwstawne działania (jedno uszczupla kasę spółki, drugie powiększa). Oba mają jednak jedną wspólną cechę - jeżeli zostaną przeprowadzone, doprowadzą najprawdopodobniej do zmniejszenia roli akcjonariuszy mniejszościowych. To zatem także rozgrywka pod ewentualne ułatwienie sobie zdjęcia spółki z giełdy i utrudnienie walki o swoje prawa mniejszościowych.

Uchwały jeszcze nie przeszły, to jedyne propozycje, których EFF w pojedynkę nie przegłosuje. Propozycje pokazują jednak determinację EFF, które chce w bardzo kontrowersyjny sposób dopiąć swego i pozbyć się "balastu drobnych inwestorów". Zabieg z emisją bez praw poboru i skupem akcji jest mocno dyskusyjny. Tym bardziej, że skup spółka miałaby przeprowadzić... na kredyt. Angażuje się zatem kapitał spółki do realizacji celów jednego z dużych akcjonariuszy. To kompletny brak poszanowania praw inwestorów mniejszościowych.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
patrykowski978
Ostatnio na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w google, wpiszcie Ostatnio na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
marcinn89
Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak laska tylko w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak laska tylko w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i zobaczyć). Bardzo dziwne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i według mnie będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
marcinn89
Dziwaczne rzeczy się dzieją w tej Polsce i na całym świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak kobieta w przeciągu jednego dnia zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w google Dziwaczne rzeczy się dzieją w tej Polsce i na całym świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak kobieta w przeciągu jednego dnia zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i zobaczyć). Bardzo dziwne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
patrykowski978
Niedawno w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale tak prawda. Najlepiej poczytać w Google, wpiszcie sobie Niedawno w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale tak prawda. Najlepiej poczytać w Google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
patrykowski978
Kilka dni temu w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w wyszukiwarce Kilka dni temu w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
jes
Typowo komunistyczna giełda z przepisami do dymania mniejszościowych akcjonariuszy. Jak się nie zgodzicie to zrobimy emisję bez PP i tak będziemy mieli większość wymaganą do wycofania. Oczywiście emisja poniżej ceny rynkowej.
Takie praktyki już nawet przy sprzedaży cudownych garnków i pościeli zostały zakazane,
Typowo komunistyczna giełda z przepisami do dymania mniejszościowych akcjonariuszy. Jak się nie zgodzicie to zrobimy emisję bez PP i tak będziemy mieli większość wymaganą do wycofania. Oczywiście emisja poniżej ceny rynkowej.
Takie praktyki już nawet przy sprzedaży cudownych garnków i pościeli zostały zakazane, ale oczywiście nie na polskiej giełdzie.
gregzacha
Trzeba PJ ukrywającego się za EFF BV zapamiętać i już do zawsze będzie wiadomo z kim mamy do czynienia. Na giełdzie będzie spalony i mam nadzieję , że w innych miejscach też.
vitoldoroj
W czerwcu i lipcu w niecale 3 tyg. dwa OFE (MetLife i NN) wycofaly sie z akcjonariatu...A PJ jakie "slodkie" raporty pisal do akcjonariuszy...

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki