W 2043 roku będzie elektrownia jądrowa w Bełchatowie – podkreślił w piątek wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. B. minister obrony narodowej dodał, że w rządowym Programie Polskiej Energetyki Jądrowej znalazły się trzy lokalizacje: na północy Polski oraz w Bełchatowie.


Macierewicz był gościem "Rozmowy Dnia" Radia Łódź. Dotyczyła ona planu powstania w Polsce elektrowni atomowych, w którym znalazła się lokalizacja Bełchatów (Łódzkie); o tym polityk poinformował w swoim wpisie na Twitterze.
Atom potrzebny od zaraz
Każdy rok zwłoki w procesie budowy elektrowni jądrowej generuje wymierne i znaczne straty gospodarcze - wskazują w swoim najnowszym raporcie "Energetyka Jądrowa Dla Polski" eksperci z Instytutu Sobieskiego. Jako zalety tego typu instalacji wskazują oni koszty produkcji energii oraz stabilność jej dostaw.
"Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie" – napisał poseł ziemi piotrkowskiej.
W piątkowej rozmowie Macierewicz wyjaśnił, że odnosił się do uchwały rządu z października br. i – jak przyznał – "nie jest to taki szczególny news".
"Ten program obejmuje trzy lokalizacje: na wybrzeżu, na północy Polski i w Bełchatowie. Te są zalecane. Na stronie – o ile się nie mylę – 15 albo 16 zamieszczona jest mapa bardzo wyraźnie to pokazująca. Powiem uczciwie, że bardzo jestem zaniepokojony medialną nagonką na rząd polski poddającą w wątpliwość uchwałę rządu RP" – zaznaczył polityk.
Były szef MON dodał, że "mowa o drugim miejscu (Bełchatowa – PAP) mówi nie o drugiej możliwości w ogóle, tylko, że pierwsza będzie realizowana lokalizacja pomorska, a druga w kolejności będzie realizowana lokalizacja bełchatowska".
"Pierwsza w czasie będzie nad morzem, z tego co pamiętam w 2038 roku, a druga w czasie, w 2043 roku będzie elektrownia jądrowa w Bełchatowie. Wszystko jest jasne i oczywiste" – podkreślił Macierewicz.
Wskazał, że rok 2043 to data, kiedy skończą się zasoby węgla brunatnego w kopalni Bełchatów i zapewnił, że Bełchatów był, jest i będzie centrum polskiej energetyki.
"Mówimy o elektrowni atomowej, nuklearnej, która ma powstać tak, że będzie bezpośrednio kontynuacją obecne wydobycia węgla brunatnego w Bełchatowie" – dodał Macierewicz. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ par/