REKLAMA

Elektroniczny dozór skazanych od września 2009 r.

2008-11-03 14:18
publikacja
2008-11-03 14:18
Ministerstwo Sprawiedliwości rozstrzygnęło przetarg na system dozoru elektronicznego. Tak zwane obrączki lub bransolety dla skazanych, którzy będą odbywać karę na wolności ma dostarczać firma Comp Safe Support SA. Budowa systemu będzie kosztować 225 milionów złotych.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Rędziniak tłumaczy, że system dozoru elektronicznego jest bardzo potrzebny. Polskie więzienia są przeludnione - przebywa w nich obecnie niemal 85 tysięcy osób - więc system pozwoli przynajmniej częściowo ten problem rozwiązać. Jak dodaje Rędziniak 10 procent skazanych kwalifikuje się do systemu dozoru elektronicznego.

Generał Paweł Nasiłowski z Centralnego Zarządu Służby Więziennej tłumaczy, że system będzie wdrażany etapami. Centrala monitoringu będzie znajdowała się w Warszawie i tu zbierane będą dane z urządzeń elektronicznych od skazanych.

Jak dodaje minister Rędziniak, Polska będzie drugim co do wielkości krajem w Europie, który wprowadzi system dozoru elektronicznego. Do tej pory wprowadziły go między innymi Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Portugalia czy Estonia.

Pierwsi skazani zostaną objęci systemem elektronicznego nadzoru we wrześniu 2009 roku. Przestępcy będą nosić elektroniczne bransoletki na przegubie ręki lub kostki. Będą mogli poruszać się tylko w wyznaczonych rejonach na przykład na odcinku z domu do pracy. System pozwoli na kontrolowanie czy skazany przestrzega zakazu zbliżania się na przykład do mieszkania ofiary.
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki