Ekspert: Facebook nie wprowadzi anty-lajków

Mark Zuckerberg zapowiedział, że Facebook poszerzy możliwość oceniania treści przez użytkowników o nowy przycisk. Ma to być odpowiedź na liczne petycje o wprowadzenie dislike'ów. Eksperci wskazują na przeciwskazania do takiego kroku i przewidują inny scenariusz.

(fot. Paul Sakuma / EastNews)

Do tej pory nie było przycisku +nie lubię+, ponieważ Facebookowi zależało na pozytywnych emocjach. Tylko one mogły gwarantować, że ludzie będą się dobrze czuli na portalu i na niego wracali - tłumaczy Monika Czaplicka z agencji Wobuzz, autorka książek Zarządzanie kryzysem w social media i Obsługa klienta w social media.

Przypomina, że nie tylko Facebook nie zdecydował się dotychczas na wprowadzenie podobnego rozwiązania. Google+, Twitter, Instagram, Snapchat itd. również nie mają negatywnych ocen - raczej serduszka i gwiazdki. Mamy wyróżniać pozytywnie dobre treści - twierdzi Czaplicka.

Skąd obecna zmiana? Zespół FB zauważył, że nie wszystko da się załatwić lajkiem. Umarł ktoś znany? +Lubię to+. Bestialstwo na zwierzętach? +Lubię to+. Oczywiście można pisać komentarze, ale nadal gro ludzi po prostu lajkuje - uważa Czaplicka. Ekspertka przypomina, że pomysł dopełnienia lajków negatywnymi ocenami nie jest nowy. Czasem na forach albo na portalach w komentarzach był system ocen. Na Wykopie jest +zakop+ albo minus. Tamtejsza społeczność to lubi - wskazuje.

Zdaniem Czaplickiej głównym przeciwwskazaniem do wprowadzania negatywnych ocen byłoby tworzenie przestrzeni dla internetowych trolli i tzw. hejtu. Dużo zależy jak będzie wyglądał i nazywał się nowy przycisk. Jeśli +dislike+, obawiam się, że stworzy to poważne tarcia na portalu. Wyobraźmy sobie, że pod naszym postem jest 10 +dislike+ wobec 0 +lajków+ ilustruje.

Wypowiedź Zuckerberga wskazuje, że Facebook jest świadomy ryzyka związanego z negatywnymi ocenami i szuka innych rozwiązań, tak by nowa funkcja służyła wyrażaniu współczucia, a nie dezaprobaty. Jeżeli Facebook rzeczywiście wprowadzi przycisk empatii, będzie pierwszy. Nigdzie nie ma tego +nienegatywnego+. Trudno powiedzieć, jak to zadziała - mówi Czaplicka. (PAP)

mk/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~inwestor_z_usa

Myślę że najwięcej antylajków otrzymał by sam Zuckerberg za to że nie zapłacił za patent (w USA) na portal społecznościowy facebook i za to że go skopiował od innej firmy która taki portal wcześniej prowadziła ale pod naporem mafii mośkowej musiała się wycofać. Tam sytuację gdy za patent się nie płaci oceniają właściwie , ilość antylajków zaraz by zweryfikowała bajki Zuckerberga o tym ze jest założycielem facebooka ( w rzeczywistości jest tylko założycielem firmy prowadzącej obecnie facebooka)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~jaro

Jeśli wprowadzą przycisk "nie lubię" to Polacy zetra go do białego :)

! Odpowiedz
0 1 ~PBor

:)))))))))))))) Ale się uśmiałem!!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.