REKLAMA

Eksperci: sprowadzenie emigrantów do Polski może poprawić sytuację demograficzną

2016-11-22 17:06
publikacja
2016-11-22 17:06
Eksperci: sprowadzenie emigrantów do Polski może poprawić sytuację demograficzną
Eksperci: sprowadzenie emigrantów do Polski może poprawić sytuację demograficzną
/ YAY Foto

Uproszczenie procedury zatrudniania emigrantów zarobkowych, rozsądna polityka prorodzinna oraz obniżenie podatków - to według ekspertów może poprawić sytuację demograficzną Polski.

Z prognozy GUS wynika, że w 2050 r. liczba ludności rezydującej Polski wyniesie 34 mln 856 tys. Oznacza to zmniejszenie liczby ludności o 3,15 mln tj. o 8,3 proc. w porównaniu do roku 2014. Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego GUS spodziewa się dalszych niekorzystnych zmian w strukturze ludności według wieku oraz zmniejszania się liczebności kobiet w wieku rozrodczym.

W 2050 r. osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowiły 31,5 proc. populacji, a ich liczba wzrośnie o 5,1 mln w porównaniu do 2014 r. Z kolei kobiety w wieku rozrodczym w 2050 r. w będą stanowiły jedynie 67 proc. stanu z roku 2014.

Prezes Związku Przedsięborców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak prognozował, że kiepska sytuacja demograficzna wpłynie na wysokość otrzymywanych emerytur. "Rządzący muszą powiedzieć Polakom prawdę. Przy tej dzietności kobiet, przy tej sytuacji demograficznej, emerytur w tym kształcie nie będzie" - mówił.

Według niego, jednym ze sposób poprawy sytuacji demograficznej jest uproszczenie procedury zatrudniania emigrantów m.in. Białorusi i Ukrainy. "Im nic nie trzeba zapewniać. Oni sami znajdują sobie pracę i mieszkania. Im trzeba przygotować ofertę osiedlania się i prawa stałego pobytu" - powiedział Kaźmierczak.

Prezes ZPP podkreślił, że zmiany w prawie ws. emigrantów zarobkowych powinno się wprowadzić jak najszybciej, ponieważ pracownicy ze wschodu są coraz bardziej atrakcyjni dla takich krajów jak: Niemcy, Włochy czy Francja.

"Z inicjatywy w dużej mierze Niemiec wchodzi ruch bezwizowy z Ukrainą. To są na razie 3-miesięczne wizy turystyczne. Przypominam, że jeszcze rok temu Niemcy i Francuzi sprzeciwiali się temu ruchowi. Teraz mamy bardzo poważne obawy, że będą oni próbowali tych emigrantów nam podebrać" - stwierdził prezes ZPP.

"Jestem przekonany o tym absolutnie, że za chwilę za tym pójdą kolejne ruchy; w postaci pozwoleń na pracę i różnych innych rzeczy" - dodał.

Według pełnomocnika zarządu Work Service Krzysztofa Inglota, przepisy powinny zachęcać zarobkowych emigrantów do osiedlania się na stałe w Polsce. Jego zdaniem "obecna polityka oświadczeń i wydawania pozwoleń na pracę na 6 miesięcy motywuje tych ludzi tylko do tego, aby trochę popracować w naszym kraju i wrócić. Dlatego 2,4 miliarda zł przychodzi do Polski od naszych emigrantów, ale 2,6 miliarda wyjeżdża, między innymi w kierunku ukraińskim" - oszacował.

Zdaniem Kaźmierczaka, jednym ze sposobów rozwiązania problemu demografii, jest stworzenie warunków, które skłonią polskich emigrantów do powrotu. Jego zdaniem, w tym celu powinno się obniżyć niektóre podatki. "Podstawowe problemy to zbyt wysokie opodatkowanie dochodów z pracy, ułomny rynek mieszkaniowy, w szczególności w sektorze mieszkań na wynajem oraz nierówna konkurencja w zakresie dostępu do stanowisk w placówkach publicznych" - wyliczał.

W przekonaniu Jakuba Bińkowskiego, sekretarza departamentu badań i analiz ZPP, sytuację demograficzną Polski może poprawić rozsądna polityka prorodzinna. Według niego, rządzący powinni wpłynąć, na jakość usług publicznych - dostępność do opieki pediatrycznej oraz dostępność do żłobków i przedszkoli.

Również zdaniem dr hab. Doroty Kałuży-Kopias z Uniwersytetu Łódzkiego, polityka prorodzinna jest głównym narzędziem do zwiększenia dzietności w Polsce. Zaznaczyła jednak, że niektóre efekty wprowadzenia zmian w tym obszarze będą dostrzegalne dopiero za 15-20 lat.

Apelował, by do problemu demografii nie podchodzić "apokaliptycznie". "Wszystkie kraje Europy zachodniej przeszły ten proces. Każdy kraj z tego wychodzi" - stwierdziła. (PAP)

pż/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Gość
No tak dopłacajmy więcej do emigrantów niż do swoich. No niezła koncepcja. Polityka socjalna brytoli generuje nieróbstwo. Bez emigrantów zginęliby. Nie róbmy tego u nas.
~Arek
Eksperci chętnie patrzą na uchodzcow, widząc tam metodę optymalizacji kosztów. Po co podnosić wynagrodzenia jak można je obnizyc? Jakoś szczególnie ci pracodawcy nie byli przejęci demografia parę lat temu przy wysokim bezrobociu
~Gnida
Ale po co szukać tam daleko? Słowacy darmo oddadzą nam swoich Romów a jeśli chodzi o poprawianie statystyk demografii... Akurat to potrafią
~Stefan
Eksperci... Uchodźców Polaków chcą sprowadzić żeby Polsce poprawić demografię? Jak nie Polaków to ja dziękuję. Poprawiajcie demografię gdzie indziej.
~Stefan
Eksperci... Uchodźców Polaków chcą sprowadzić żeby Polsce poprawić demografię? Jak nie Polaków to ja dziękuję. Poprawiajcie demografię gdzie indziej.
~krg
Mniej ludzi to więcej świeżego powietrza
~Dżejms
Zrób coś dal świata - powieś się. Będzie czyściej. I mądrzej.
~silvio_gesell
Byłoby wspaniale. Jednak moim zdaniem jedyne co może zachęcić emigrantów do powrotu, to dalszy wzrost nacjonalizmów na zachodzie.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki