REKLAMA

Ekonomiści: PKB Polski w I kw. 2021 r. na minusie, potem zacznie się odrabianie strat

2021-01-29 10:54, akt.2021-01-29 11:15
publikacja
2021-01-29 10:54
aktualizacja
2021-01-29 11:15
fot. Phongphan / Shutterstock

Dynamika PKB w I kw. 2021 r. będzie lekko ujemna, potem gospodarka będzie stopniowo odrabiać straty dzięki konsumpcji, przy wciąż słabej aktywności inwestycyjnej - oceniają ekonomiści, komentujący wstępny odczyt PKB za 2020 r. na poziomie -2,8 proc. W 2021 r. można spodziewać się 3-4-proc. wzrostu PKB.

ALEKSANDRA ŚWIĄTKOWSKA, BOŚ:

"Spadek PKB Polski w 2020 r. o 2,8 proc. daje nam spadek o ok. 3 proc. w samym IV kw., w przedziale 3,3-2,9 proc. To, co zaskoczyło, to pewna wymienność - słabsze inwestycje, ale lepsza konsumpcja prywatna.

Nawet jeżeli ten wynik jest troszeczkę gorszy od konsensusu rynkowego to trudno uznać, że ten wynik jest słabym wynikiem, jak na skalę szoku gospodarczego. Wiosną - gdzie jeszcze nie zakładano jesiennego lockdownu - prognozy były dużo słabsze.

Podsumowując cały rok - konsumpcja prywatna lepiej sobie poradziła, widzieliśmy to też w danych miesięcznych. Usługi były niedostępne i bardzo dużo środków - przez stabilność rynku pracy - była przekierowana na towary. To ograniczało spadki. Nie było drastycznego ograniczenia konsumpcji i wzrostu oszczędności. Było duże przejście na towary, co bardzo pomagało sytuacji w przemyśle.

To, co sprzyjało przemysłowi to też ożywienie w globalnym handlu. To był globalny efekt, ograniczenie usług, wzrost popytu na towary, na czym akurat nasza gospodarka sporo zyskiwała - my nie eksportujemy usług konsumpcyjnych, tylko jak już eksportujemy usługi to np. biznesowe, transportowe.

W inwestycjach mieliśmy bardzo duży spadek, ale też nie jest on dramatyczny, biorąc pod uwagę, że firmy musiały bardzo mocno dbać o swoją sytuację płynnościową i ratować swoją sytuację płynnościową. Spadek inwestycji był tutaj nieuchronny. Trochę słabsze były inwestycje sektora publicznego, to chyba nas najbardziej zawiodło. Jednak ten rozbieg wydatkowania kolejnych środków zajął trochę więcej. Miejmy nadzieję, że w tym roku pójdzie to lepiej".

MONIKA KURTEK, POCZTOWY (e-mail):

"Z opublikowanych dziś wstępnych danych dotyczących całego 2020 r. oraz opublikowanych wcześniej danych za trzy kwartały 2020 r., można wnioskować, że w czwartym kwartale spadek PKB pogłębił się do ok. 3,0 proc. rdr. Z szacunków wynika, że konsumpcja gospodarstw domowych spadła w tym okresie o ok. 3,0 proc. rdr, zaś inwestycje o ok. 11,0 proc. rdr.

Niestety przedłużająca się II fala pandemii i zła sytuacja w wielu krajach Europy, w tym u naszego głównego partnera handlowego, czyli w Niemczech, nie pozwala na optymizm co do pierwszego kwartału br. PKB zapewne znowu będzie ujemne, pytanie dotyczy tylko tego, jak głęboki to będzie spadek, a to z kolei zależy od tego, jak długo jeszcze utrzymywane będą restrykcje u nas i twarde lockdowny w wielu europejskich krajach.

Dodatnia dynamika PKB w 2021 r. jest cały czas realna, przy założeniu, że nastąpi odbicie aktywności gospodarczej w drugim kwartale br., niemniej jednak trudno będzie – w mojej opinii – osiągnąć tempo wzrostu wyższe niż 3,0 proc."

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (Twitter):

"Roczny wynik implikuje spadek aktywności o 2,9 proc. rdr w IV kwartale. Szacujemy, że wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych były niższe o 3,0 proc. z uwagi na brak możliwości korzystania z usług. Spadek inwestycji dalej był dwucyfrowy (-10,8 proc.).

Spodziewamy się niewielkich zmian w I kwartale - PKB dalej będzie niższe o 2 proc. rdr, a dynamika wydatków konsumpcyjnych będzie zbliżona do IV kwartału bądź mniejsza. Polską gospodarkę dalej wspierać będzie eksport netto. Nieco mniejsze będzie też osłabienie inwestycji"

RAFAŁ BENECKI, DAWID PACHUCKI, ING (e-mail):

"Szacujemy, że w IV kw. 2020 r. spadek PKB w ujęciu kdk wyniósł tylko ok. 1/10 tego co w II kw. 2020 (-1,2 proc. kdk w IV kw. wobec -9 proc. kdk w II kw). Ograniczeniu spadku PKB w IV kw. (względem II kw.) sprzyjała też sytuacja w gospodarce światowej, w tym u naszych największych partnerów handlowych.

Szacujemy, że w 2021 PKB w Polsce odrobi straty spowodowane przez pandemię. Wprawdzie sezonowość zwykłej grypy, wolny postęp szczepień i nowe mutacje Covid-19 (które spowodowały wydłużenie twardych lockdownów) przemawiają za ostrożnymi prognozami w I kw. 2021 r., to jednak wciąż oczekujemy odbicia PKB od II kw. 2021.

Zniesienie restrykcji spowoduje ponowne odbicie popytu konsumpcyjnego. W czasie pandemii mocno wzrosła stopa oszczędzania gospodarstw domowych, te środki zostaną wydane, co przyniesie silne odbicie konsumpcji i PKB. Szacujemy, że średnio w 2021 r. spożycie gospodarstw domowych może wzrosnąć realnie o 5,0 proc. rdr.

Gorzej będą wyglądać inwestycje prywatne. Bez ich uruchomienia struktura wzrostu będzie jednak proinflacyjna. (...) Spodziewamy się wprawdzie wzrostu inwestycji prywatnych w Polsce w ujęciu rdr już od II kw., w dużej mierze będzie to jednak efekt niskiej bazy. Naszym zdaniem popyt inwestycyjny wróci do poziomu z IV kw. 2019 r., tj. okresu sprzed pandemii najwcześniej w II poł. 2022 r. chyba, że nastąpi znaczące przyspieszenie wydatkowania funduszy unijnych. Lepiej będą wyglądać inwestycje publiczne, finansowane pozostałymi do wypłacania znacznymi środkami z poprzedniego budżetu unijnego. Szacujemy, że wraz z efektami niskiej bazy z 2020 i obicia popytu prywatnego wzrost PKB w 2021 sięgnie 4,5 rdr".

****

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku - podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. Z danych wynika, że w 2020 roku popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje spadły o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna spadła o 3,0 proc.

Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści szacowali, że w 2020 roku polska gospodarka skurczyła się o 2,6 proc., popyt krajowy spadł o 4,1 proc., inwestycje spadły o 7,6 proc., a konsumpcja prywatna zmniejszyła się o 3,1 proc.

tus/ osz/ pat/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki