REKLAMA

Ekonomiści: Inflacja jeszcze w tym roku może dojść do 6 proc.

2021-10-01 10:30
publikacja
2021-10-01 10:30

Inflacja w Polsce we wrześniu wyniosła 5,8 proc. rdr - powyżej oczekiwań rynkowych. Wskaźnik CPI może dojść do 6 proc. rdr jeszcze w tym roku - oceniają ekonomiści w komentarzach po danych GUS. Coraz więcej argumentów przemawia za szybką podwyżką stóp procentowych.

Ekonomiści: Inflacja jeszcze w tym roku może dojść do 6 proc.
Ekonomiści: Inflacja jeszcze w tym roku może dojść do 6 proc.
fot. Marek Lapis / / FORUM

Urszula Kryńska, PKO BP:

"Odczyt był zaskakująco wysoki, wyższy od naszych szacunków. Patrząc na strukturę to w zasadzie drożeje wszystko. Wydaje się, że dynamika cen żywności przyspieszyła zgodnie z oczekiwaniami - już od jakiegoś czasu ceny żywności przyspieszają mocniej od wzorca sezonowego. One będą jeszcze podbijały inflację do końca roku. Zaskakujący był wzrost cen energii, prawdopodobnie ze względu na wzrosty cen opału, węgiel jest w tej chwili bardzo drogi. Wzrost cen paliw okazał się nawet wyższy, niż wskazywały na to nasze szacunki.

Przede wszystkim przyspieszyła też inflacja bazowa - zakładaliśmy, że ona wyhamuje - ze względu na efekt bazy z ubiegłego roku - natomiast ona wzrosła lub ustabilizowała się. Szacujemy, że wyniosła ona 4,0-4,1 proc. We wrześniu mocno rosną ceny w edukacji, wydaje się jednak, że w tym roku one wzrosły mocniej niż w poprzednich latach. Można stawiać też, że jakaś podwyżka cen w łączności się pojawiła.

W kolejnych miesiącach ceny żywności będą przyspieszały, mamy podwyżkę cen gazu w przyszłym roku i dużo innych czynników regulacyjnych. 6-procentowa inflacja jeszcze w tym roku jest jak najbardziej prawdopodobna.

Rada Polityki Pieniężnej jest z każdej strony bombardowana argumentami, żeby stopy podnieść. Pytanie, czy Rada się ugnie. Jest coraz więcej argumentów za szybką podwyżką stóp procentowych".

mBank (Twitter):

"Inflacja we wrześniu: 5,8 proc. rdr. To jeszcze nie koniec wzrostów. W październiku czeka nas szóstka z przodu".

Bank Pekao: inflację powyżej 6 proc. możemy zobaczyć jeszcze w tym roku

O ile dotychczas spodziewaliśmy się, że inflacja CPI przekroczy 6 proc. w I kw. 2022 r., to obecny punkt wyjścia powoduje, że inflację powyżej 6 proc. możemy zobaczyć jeszcze w tym roku – napisali ekonomiści Banku Pekao w piątkowym komentarzu do wstępnych danych GUS o inflacji.

"Jest to najwyższe tempo wzrostu cen od dwóch dekad. Rozpędza się roczne tempo wzrostu cen żywności. We wrześniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyły się o 4,4 proc. r/r, po wzroście o 3,9 proc. r/r w sierpniu. Niezmiennie na wysokim poziomie utrzymuje się roczne tempo wzrostu cen paliw (28,6 proc. r/r vs 29,0 proc. r/r miesiąc wcześniej). Największym zaskoczeniem jest jednak skok cen nośników energii o 0,8 proc. m/m" – napisano w komentarzu Banku Pekao.

Ekonomiści Pekao zwrócili uwagę, że ten wzrost nie jest spowodowany nową taryfą gazową, która wchodzi w życie dopiero od października, ani też zmianami cen prądu, bo URE nie informował o przyjęciu nowych taryf dla dystrybutorów energii elektrycznej.

"Wzrost cen w tej kategorii może być związany z wyższymi kosztami centralnego ogrzewania i opału. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii była we wrześniu zbliżona do 4,0 proc. r/r" – wskazano w komentarzu Banku Pekao.

Stwierdzono w nim także, że nadchodzące miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji CPI.

"Z początkiem 2022 r. czekają nas dalsze podwyżki cen energii elektrycznej, gazu, centralnego ogrzewania, kanalizacji i wody. Należy się także spodziewać wyższego tempa wzrostu cen żywności. Ostatnie wzrosty kosztów energii będą wpływały na wzrost cen szeregu kategorii towarów i usług. O ile dotychczas spodziewaliśmy się, że inflacja CPI przekroczy 6 proc. w I kw. 2022 r., to obecny punkt wyjścia powoduje, że inflację powyżej 6 proc. możemy zobaczyć jeszcze w tym roku" – oceniono w komentarzu Pekao.

Ekonomiści Banku Pekao uważają, że obecny poziom inflacji oraz brak perspektyw na jej powrót do celu w najbliższych kwartałach powinny niepokoić RPP.

"O tym, że nie wszyscy członkowie Rady są przekonani o wyłącznie zewnętrznym charakterze źródeł inflacji i potrzebie utrzymywania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, przypomniał dobitnie protokół (minutes) z wrześniowego posiedzenia RPP. Z opisu dyskusji wynika, że złożono wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 190pb (referencyjna w górę do 2,00 proc.)" – przypomniano w komentarzu.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao na przyszłotygodniowym posiedzeniu (6 października) RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian.

"Spodziewamy się natomiast burzliwej dyskusji w listopadzie. Zwłaszcza jeżeli najnowsza projekcja makroekonomiczna wskaże na niskie prawdopodobieństwo spadku inflacji do celu NBP w horyzoncie projekcji. Rok 2022 przyniesie zacieśnienie polityki pieniężnej" – prognozuje Bank Pekao.

PIE: do końca roku inflacja utrzyma się powyżej 5,5 proc.

Do końca roku inflacja CPI będzie wyższa niż 5,5 proc. Indeks podwyższy m.in. kolejna podwyżka cen gazu. Spowolnienie nastąpi dopiero na początku przyszłego roku – napisano w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego do wstępnych danych GUS o inflacji.

„Wzrost inflacji jest bardzo szeroki. Najmocniejszy widoczny jest on przy cenach paliw (28,6 proc.). Systematycznie rosną też ceny żywności - dynamika przyspieszyła z 3,9 do 4,4 proc. Inflacja bazowa wzrosła do ok. 4,1 proc., co także przekracza prognozy analityków (3,8 proc. r/r)” – napisali w piątkowym komentarzu ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ich zdaniem główną przyczyną zaskoczeń związanych z inflacją w ostatnich miesiącach są wyższe ceny żywności.

„Dotychczas ich wzrost napędzały rosnące koszty zboża np. pszenicy czy żyta. Zmiany na krajowych rynkach odzwierciedlały tendencje globalne – dane FAO wskazują, że na całym świecie towary rolne są o prawie 33 proc. droższe niż w ubiegłym roku. Obecnie obserwujemy też wyższy wzrost cen mięsa związany z rozpowszechnieniem się ptasiej grypy, co najbardziej widać w przypadku drobiu. Trend wzrostowy w tym przypadku prawdopodobnie jeszcze się nie wyczerpał” – wskazali ekonomiści PIE.

Zaznaczyli, że powodem wzrostu inflacji jest zapewne wzrost cen usług edukacyjnych.

„Ostatnie lata przynosiły duży wzrost kosztów, związany ze zmianami systemu kształcenia. Bieżący wynik najprawdopodobniej będzie kontynuacją tego trendu, zintensyfikowanego dodatkowo przez konieczność dopasowania do wymogów sanitarnych czy gotowości przejścia do kształcenia hybrydowego” – wskazali.

Inflacja – zdaniem ekonomistów PIE – pozostanie wysoka do końca roku.

„Do końca roku inflacja CPI będzie wyższa niż 5,5 proc. Indeks podwyższy m.in. kolejna podwyżka cen gazu. Spowolnienie nastąpi dopiero na początku przyszłego roku z uwagi na niższy wzrost cen paliw oraz stopniowy spadek inflacji bazowej” – uznano w komentarzu PIE.

*******

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 5,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły rdr o 5,6 proc., a mdm wzrosły o 0,3 proc.

W sierpniu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 5,5 proc. rdr i 0,3 proc. mdm.

Poniżej wybrane składniki wskaźnika inflacji za wrzesień i sierpień:

wrzesień wrzesień sierpień sierpień
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 5,8 0,6 5,5 0,3
Żywność i napoje bezalkoholowe 4,4 0,1 3,9 -0,2
Nośniki energii 7,2 0,8 6,6 1,2
Paliwa do prywatnych środków transportu 28,6 2,0 28,0 1,8

(PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (4)

dodaj komentarz
podatnik-
Politycy wiedzą jaka będzie inflacja?sobie dali minimum 40% podwyżki!
samsza
Tak rosnące ceny żywności to najlepszy moment na postępowe zakazy produkcji mięsa, jajek, itd.
andregru
Te zakazy doprowadzą do jeszcze większych cen. Politycy się wyżywią dali sami sobie podwyżki 40-60% .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki