REKLAMA

"Ekonomiczny reset". Czy czeka nas wiosenna fala upadłości?

2021-01-21 07:26
publikacja
2021-01-21 07:26
fot. Irin Babkova / Shutterstock

Bankructw konsumenckich nie powinno przybywać, jeśli rynek pracy wyjdzie z pandemii w dobrej formie. A o tym przekonamy się już wkrótce - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik zwraca uwagę, że "ponad 12,6 tys. osób, które ogłosiły upadłość w 2020 r., to znacznie więcej, niż rok wcześniej, gdy zbankrutowało nieco ponad 8 tys.". "Rekordowy był grudzień, gdy niewypłacalność sądy orzekły wobec 1844 osób. COVID-19 miał w tym swój udział, ale nie był jedyną przyczyną. Czy ten rok będzie jeszcze gorszy?" - napisano.

"Polacy coraz częściej sięgają po +ekonomiczny reset+, jeszcze kilka lat temu nie mieli takiej możliwości" - mówi "DGP" Andrzej Kochman, ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju, który analizuje dane o konsumenckich upadłościach. "Upadłość to ekonomiczna porażka, ale to nie jest życiowa tragedia, tylko szansa na nowe otwarcie. Coraz więcej osób to rozumie i to dobrze, że jest taka regulacja" - mówi Kochman.

Gazeta podkreśla, że "od tego, jak będzie wyglądał rynek pracy, gdy firmy rozliczą się z ubiegłorocznych tarcz, będzie zależało, czy upadłości konsumenckich nadal będzie tak dużo, jak w 2020 r.". "Okaże się to wiosną, w kwietniu bądź maju, bo większość przedsiębiorców sięgała wtedy po pomoc, w tym po pieniądze z tarczy finansowej PFR, właśnie wiosną 2020 r. Umorzenie części subwencji (standardowo 75 proc., firmy objęte drugim lockdownem mogą liczyć na 100 proc.) jest uzależnione od utrzymania poziomu zatrudnienia przez rok od momentu otrzymania wsparcia" - czytamy.

Według Kochmana "to jest czynnik ryzyka, bo nie wiadomo, jak się zachowają firmy". "Jeśli jednak obecna fala pandemii opadnie, co pozwoli na zniesienie większości restrykcji, a program szczepień będzie miał coraz większy zasięg, wówczas może następować szybka odbudowa gospodarki" - oceniono w artykule.

dap/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj_
"Z pustego i Salomon nie naleje"

Miliardy kredytów do zwrotu na "Tarcze", nie moze w nieskonczonosc byc finansowaniem.
Juz Merkel ostrzegla, ze pomoc nie bedzie w nieskonczonosc.
Wczesniej czy pózniej za brak koncepcji PISy wszyscy beda plakac
gronostaj
Zamknięto możliwość prowadzenia biznesu. Zamiast wsparcia, rząd jeszcze ściąga obowiązkowe daniny (ZUS itp).

Rząd może łaskawie złagodzi reguły latem, chyba że 6-ta fala koronawirusa zawita.

W tym momencie, upadłości to praktycznie oczywistość. Nikt nie ma poduszki na rok zastoju.
marxs
"W związku z tym, że beznadziejny PiS chce doprowadzić do natychmiastowej wykonalności nakładanych mandatów, a odwołania od nich mogą potem utknąć w Sądzie, na lata, to proponuję pójść o krok dalej i uchwalić przepis, z którego będzie wynikało, że orzeczona kara pozbawienia wolności, choćby nieprawomocnie,"W związku z tym, że beznadziejny PiS chce doprowadzić do natychmiastowej wykonalności nakładanych mandatów, a odwołania od nich mogą potem utknąć w Sądzie, na lata, to proponuję pójść o krok dalej i uchwalić przepis, z którego będzie wynikało, że orzeczona kara pozbawienia wolności, choćby nieprawomocnie, będzie natychmiast wykonalna, a każdy kto trafi do kicia będzie mógł, już z celi, wnosić ewentualne odwołanie, a gdy po kilku latach apelacja zostanie rozpoznana, a wyrok uchylony, to ... trudno. Samo życie. Nie trzeba było głosować na PiS."- interia.pl


1as
Mandat to nie pozbawienie wolności.
Są rozpatrzył mój wniosek o uchylenie mandatu w ciągu niecałych 3 miesięcy.
kalseran odpowiada 1as
Bezprawny mandat 30k i masz wziąć kredyt u bociana, żeby potem oddać 40k bocianowi, a Ty odzyskasz ino 30k?

Widać ktoś tutaj jest Januszem biznesu ;)

Natychmiastowa wykonalność prowadzi do nadużyć u władzy. Było to już przerabiane wiele razy w historii.

Może najpierw poprawić prawo by nie działało
Bezprawny mandat 30k i masz wziąć kredyt u bociana, żeby potem oddać 40k bocianowi, a Ty odzyskasz ino 30k?

Widać ktoś tutaj jest Januszem biznesu ;)

Natychmiastowa wykonalność prowadzi do nadużyć u władzy. Było to już przerabiane wiele razy w historii.

Może najpierw poprawić prawo by nie działało na zasadzie: chyba autor to miał na myśli....

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki