REKLAMA

Ejchart: Weto Andrzeja Dudy do ustawy o Akademii Wymiaru Sprawiedliwości utrwala patologie funkcjonowania tej uczelni

2025-08-07 11:12
publikacja
2025-08-07 11:12

Weto prezydenta Andrzeja Dudy do noweli ustawy o Akademii Wymiaru Sprawiedliwości utrwala patologię funkcjonowania uczelni - oceniła w czwartek wiceszefowa MS Maria Ejchart. Jak dodała, resort „nie rezygnuje z uzdrawiania systemu kształcenia Służby Więziennej”.

Ejchart: Weto Andrzeja Dudy do ustawy o Akademii Wymiaru Sprawiedliwości utrwala patologie funkcjonowania tej uczelni
Ejchart: Weto Andrzeja Dudy do ustawy o Akademii Wymiaru Sprawiedliwości utrwala patologie funkcjonowania tej uczelni
/ Ministerstwo Sprawiedliwości

We wtorek prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu dwóch nowelizacji ustaw: jednej o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i drugiej - dotyczącej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Nowelizacja ustawy ws. AWS była zainicjowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednym z głównych założeń resortu było skupienie działalności uczelni przede wszystkim na kształceniu kadr na potrzeby Służby Więziennej. Zgodnie z nowelą, nazwa funkcjonującej w ramach SW Akademii Wymiaru Sprawiedliwości miała zmienić się na Akademię Służby Więziennej. Ponadto, z dniem wejścia w życie ustawy, przewidywano wygaśnięcie kadencji Rektora-Komendanta AWS oraz Senatu AWS.

Decyzję prezydenta skomentowała w czwartek wiceszefowa resortu sprawiedliwości Maria Ejchart.

„Z rozczarowaniem przyjęliśmy weto Prezydenta. Celem ustawy było uzdrowienie sytuacji na uczelni, skierowanie jej potencjału na potrzeby więziennictwa” – napisała Ejchart na platformie X. Jak dodała, wtorkowa decyzja prezydenta „utrwala patologie funkcjonowania AWS.” „Mogę zapewnić, że nie zrezygnujemy z uzdrawiania systemu kształcenia SW” - zadeklarowała.

Uzasadniając we wtorek w Telewizji Republika swoją decyzję, prezydent ocenił, że w przypadku noweli ustawy o AWS „nie tyle się likwiduje uczelnię (...), tylko w ogromnym stopniu tak naprawdę następuje skok na jej autonomię”. „Chodzi tylko o przejęcie kadrowe, to znaczy, żeby wyrzucić obecne władze uczelni i zastąpić je swoimi ludźmi” – podkreślił Duda.

Jak mówił, ustawy ws. Akademii Kopernikańskiej i AWS musiał skierować do Sejmu do ponownego rozpatrzenia, ponieważ „nie zgodzi się na to, by uderzano w Polsce w wyższe uczelnie”. – Nie wyrażam zgody na to, aby takie ustawy były w polskim systemie prawnym, sprzeciwiam się temu, to jest w moim przekonaniu absolutne naruszenie autonomii uczelni – wyjaśnił powody zawetowania ustaw Andrzej Duda.

W połowie lipca Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy ws. AWS. Zgodnie z informacją Ministerstwa Sprawiedliwości, po zmianach proponowanych w noweli miało nastąpić wprowadzenie nadzoru Dyrektora Generalnego Służby Więziennej nad realizacją zadań organizacyjnych Akademii, natomiast w pozostałych sprawach – nadzoru Ministra Sprawiedliwości. Miała też zostać wzmocniona rola Dyrektora Generalnego SW w zakresie kierowania uczelnią oraz określania liczby przeszkalanych funkcjonariuszy, zwłaszcza kandydatów na oficerów. (PAP)

nl/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Naprawa wymiaru sprawiedliwości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki