REKLAMA
PIT 2023

Egipt nie wypuści kontenerowca Ever Given, zanim właściciel nie wypłaci odszkodowania

2021-04-09 19:35
publikacja
2021-04-09 19:35

Egipskie władze poinformowały, że nie wypuszczą 400-metrowego kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski, zanim właściciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania.

Egipt nie wypuści kontenerowca Ever Given, zanim właściciel nie wypłaci odszkodowania
Egipt nie wypuści kontenerowca Ever Given, zanim właściciel nie wypłaci odszkodowania
fot. MOHAMED ABD EL GHANY / / Reuters

"Statek pozostanie tutaj do zakończenia śledztwa i wypłaty odszkodowania" - powiedział w egipskiej państwowej telewizji Osama Rabie, szef Zarządu Kanału Sueskiego, na którą powołuje się Wall Street Journal.

"Mamy nadzieję na szybkie porozumienie. W chwili gdy zgodzą się na odszkodowanie, statek będzie mógł ruszyć" - podkreślił.

Rabie nie określił jakiej kwoty domagają się egipskie władze jako odszkodowania. W ubiegłym tygodniu powiedział, że Egipt może się domagać około jednego miliarda dolarów jako pokrycia kosztu operacji uwolnienia statku, utraty opłat tranzytowych - ważnego źródła obcej waluty dla kraju i innych kosztów związanych z zablokowaniem Kanału.

Według oceny londyńskiej firmy analitycznej Refinitiv sama blokada Kanału Sueskiego kosztowała Egipt 95 mln dolarów utraconych opłat tranzytowych.

Przez Kanał Sueski przepływa około 15 proc. światowego handlu, dla Egiptu szlak jest ważnym źródłem dochodów, z powodu jego zamknięcia kraj tracił 15 mln dolarów dziennie.

Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie na Kanale Sueskim 23 marca. Po niecałym tygodniu, 29 marca, na jego pokład weszli śledczy, aby zbadać przyczynę wypadku i ocenić, czy jednostka nie ma żadnych uszkodzeń. Łącznie na Kanale zablokowane zostały 422 statki, w tym kontenerowce.

Według wstępnych ustaleń Ever Given utknął na mieliźnie z powodu złego manewru kapitana podczas burzy piaskowej i silnego wiatru. (PAP)

jo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
svip
Ale przecież statki czekające i tak zapłacą myto to o co kaman.
warszawyak
To raczej armator statku powinien żądać odszkodowania za źle przygotowany kanał do przeprawienia . Dopiero po fakcie dokonano pogłębienia i zaplanowano zakup odpowiednich holowników na podobny wypadek ! Chińczycy oleją kanał przewożąc towary magistralą transsyberyjską .
iluminata
Gdyby analogiczny kanał jak Sueski był w Polsce i utknął na nim niemiecki/żydowski/amerykański kontenerowiec to nasza polskojęzyczna klasa polityczna by jeszcze płaciła odszkodowanie dla sprawców zatoru!
prs
Ponad $225k za jeden statek..
Nie chca sprzedac kanalu?..

Odkupie, na dobrych warunkach..
talmud
będą podskakiwać to im zrobią "demokracje".....albo kontynuacje "arabskiej wiosny"...........LMAO
and00
Kto? Japończycy czy Tajwan?
Przecież to nie jest Amerykański statek, a tylko oni bronią demokracji
uczen_manueli_g
Kilka dobrych rakiet od sąsiada i piramidy zamieniają się w pustynię.
Lekkie ostrzeżenie.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki