Egipt: Nowy Kanał Sueski ma zostać otwarty na początku sierpnia

Przedstawiany jako istotne przedsięwzięcie na rzecz zdynamizowania gospodarki Egiptu Nowy Kanał Sueski zostanie otwarty 6 sierpnia - poinformowały w sobotę egipskie władze.

Nowy Kanał Sueski ma zostać otwarty na początku sierpnia
Nowy Kanał Sueski ma zostać otwarty na początku sierpnia (WPP)
Prace nad tą drogą wodną, prowadzącą równolegle do istniejącego od 145 lat historycznego Kanału Sueskiego, egipskie wojsko rozpoczęło 10 miesięcy temu. Szacowane koszty budowy wynoszą 8 mld dolarów.

"Wykopy i pogłębianie zostaną ukończone 15 lipca. Otwarcie Nowego Kanału Sueskiego nastąpi 6 sierpnia zgodnie z poleceniami narodu egipskiego i egipskiego prezydenta (Abd el-Fataha es-Sisiego)" - oświadczył na konferencji prasowej w Ismaili prezes Zarządu Kanału Sueskiego Mohab Mamisz.

"Gdy tylko prezydent Sisi ogłosi 6 sierpnia otwarcie żeglugi, statki będą mogły przepływać przez (nowy) kanał" - dodał.

Jak zaznaczył, na pokonanie go potrzeba będzie tylko 11 godzin, podczas gdy tranzyt kanałem historycznym zabiera około 22 godzin. Obie trasy są połączone czterema małymi kanałami.

Według Mamisza wykopano już 219 mln metrów sześciennych piasku z koniecznych do sfinalizowania inwestycji 258 mln metrów sześciennych czyli 85 proc.

"Prowadzimy nie tylko prace związane z wykopami i pogłębianiem, ale także czynimy przygotowania, by szlak ten był dostępny i bezpieczny dla globalnej żeglugi. Nie pozwolimy żadnemu statkowi na jego przejście, dopóki nie będzie tam zagwarantowane bezpieczeństwo żeglugowe" - powiedział dziennikarzom.

Rząd Egiptu planuje zlokalizowanie w pobliżu Kanału Sueskiego strefy przemysłowo-logistycznej, która ma w przyszłości zapewnić jedną trzecią wpływów gospodarczych kraju. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~qwe

kanał sueski i zapora w chinach to zmiana klimatu dla swiata .os ziemi a prady powietrza.samozagłada.

! Odpowiedz
3 2 ~Pisowiec

Prace nad tą drogą wodną, prowadzącą równolegle do istniejącego od 145 lat historycznego Kanału Sueskiego (...) Dla kogo informacja o tym ze nowy kanał ma byc rownolegly do starego? Do wyborcow PO? Przeciez wiadomo ze bedzie rownolegly a nie prostopadły do starego :)))

! Odpowiedz
0 3 ~kokosz

Nie, do wyborców pi-Siu, żeby sie dokształcili i sprawdzili w Wikipedii co to znaczy równoległy.

! Odpowiedz
0 2 ~Małgosia

Nowy kanał ma podwoić przepustowość statków ... http://emergingequity.org/2015/06/13/the-new-suez-canal-to-increase-revenues-to-15-billion-by-2023-and-reduce-navigation-time-from-22-to-11-hours/

! Odpowiedz
0 2 ~arek

Na starym kanale statki muszą mijać. Cumują do brzegu, aby przepuścić te płynące w drugą stronę. Po zbudowaniu drugiej nitki, na każdej ruch będzie tylko w jedną stronę. Nie będzie kłopotliwych mijanek statków.

! Odpowiedz
0 2 ~wanker

a my będziemy mieli nowe piramidy, tak przynajmniej sygnalizuje Rzeczpospolita.

! Odpowiedz
0 38 ~serwis

egipskie wojsko rozpoczęło 10 miesięcy temu. -
To chyba BARDZO DOBRE TEMPO !!!!!
U nas takim czasie to.. może projekt doczekał by się zatwierdzenia :-)
A moze tylko terminu zatwierdzenia...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil