REKLAMA

ESG i Zielony Ład zmienią rynek kapitałowy, przed spółkami i inwestorami trudne wyzwania

2021-03-06 08:32
publikacja
2021-03-06 08:32
fot. Kacper Pempel / FORUM

Wymogi związane z ESG i Zielonym Ładem zmienią obraz polskiego rynku kapitałowego. Spółki, jeśli nie chcą stracić dostępu do finansowania, muszą szybko przygotować się do nowych regulacji, a inwestorzy zdecydować o przebudowie portfeli - oceniają uczestnicy debat Konferencji Izby Domów Maklerskich.

"W ciągu 2-3 lat zmienimy reguły dotyczące ujawniania danych ESG i szacowania, które inwestycje są zielone, a które nie. Decyzje o regulacjach klimatycznych są już zatwiedzone, teraz trwają prace dotyczące bioróżnorodności, oszacowania zanieczyszczeń, a także tego, jak podejść do aspektów związanych z użyciem wody i do spraw socjalnych" - powiedział Robert Adamczyk, senior environmental advisor w EBOiR.

"Sektor finansowy będzie musiał uwzględniać, jaką część portfela można traktować jako zieloną, a jaką nie. Prace, które mają się zakończyć w ciągu kilku miesięcy, będą pomocne w oszacowaniu, czy dana inwestycja może być uznana za zieloną" - dodał.

Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC, zwraca uwagę, że Unia Europejska chce przekierować finansowanie do określonych inwestycji zielonych. To będzie miało kolosalne znaczenie dla całej gospodarki.

"Wycena biznesów, które nie będą w stanie spełnić wymogów, będzie spadała. Zmiany na rynku kapitałowym zaczniemy dostrzegać szybko, kapitał coraz bardziej będzie wymagał zieloności, a od 10 marca wchodzą regulacje, które cały polski sektor finansowy będą do tego obligować" - powiedział Szułdrzyński.

Robert Adamczyk z EBOiR zwraca uwagę, że chociaż nie ma w tym względzie formalnych zakazów, to międzynarodowe instytucje oraz banki komercyjne będą inwestowały raczej tylko w zielone projekty.

"Np. kopalnie nie będą mogły być w portfelach inwestorów, będą musiały zmienić działalność i techologię. To celowy plan UE transformacji całej gospodarki europejskiej i odejścia od węgla i gazu. Inwestycje związane z gazem nie będą zaliczane do zielonych, EBI nie będzie ich finansował, my też. Inwestorzy będą szukali alternatyw" - powiedział.

Wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski obserwuje stały wzrost zainteresowania rynku kapitałowego i finansowego oceną firm, w szczególności tych z sektora paliwowego i energetycznego, pod kątem kryteriów ESG.

"W ramach grupy PGNiG w ostatnich latach prowadzimy działania zmierzające do usprawnienia procesów wdrażania i monitorowania obszarów ESG w bieżącej działalności biznesowej. Jest to złożony projekt, który wymaga zaangażowania różnych komórek w ramach całej organizacji, jednak jego efektem będzie mitygacja ryzyk związanych z ekspozycją na poszczególne kryteria ESG" - powiedział Wacławski.

"Naszym dążeniem jest, aby PGNiG przede wszystkim rozwijało się w sposób zrównoważony, ale także odpowiednio komunikowało interesariuszom podejmowane w tym kierunku działania, co następnie powinno znaleźć potwierdzenie w ocenie spółki pod kątem ESG dokonywanej przez niezależne instytucje. Ocena ta w najbliższych latach będzie nadal zyskiwać na znaczeniu: wpływać na zaangażowanie inwestorów w spółki i decyzje związane z finansowaniem inwestycji. Widzimy w tym naszą szansę, którą zamierzamy jak najlepiej wykorzystać" - dodał.

Michał Perlik, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania finansami PKN Orlen, przypomniał, że Orlen chce stać się koncernem neutralnym klimatycznie do 2050 roku i wskazał, że Zielony Ład i polityka neutralności klimatycznej to w tej chwili numer jeden na agendzie Komisji Europejskiej. UE chce na tym zbudować przewagę konkurencyjną w przyszłości.

"Wszystkie regulacje i programy pomocowe, które są dostępne lub są na etapie tworzenia, w dużej mierze są podporządkowane realizacji tego celu. Wiele firm w Europie już dawno to zauważyło, ci którzy jeszcze nie dołączyli do tego trendu nie mają już zbyt dużo czasu. Przewagi będą widoczne w każdym względzie. Dla firm, które emitują sporo CO2 jest bardzo wiele argumentów, żeby się zmieniać" - powiedział Perlik.

Robert Adamczyk z EBOiR wskazuje, że raportowanie klimatyczne będzie obowiązkowe dla części spółek na London Stock Exchange od 2023 roku, a dla wszystkich firm już od 2025 roku.

Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu Cyfrowego Polsatu, zauważa, że przynajmniej od kilku miesięcy inwestorzy z całego świata zapowiadają, że zmienią swoje portfele.

"To, co było portfelem emerging markets, teraz będzie portfelem zielonych obligacji albo portfelem ESG. Otrzymuję od nich sygnały, że nie będą mogli inwestować z konkretnych portfeli w spółki, które nie będą miały ratingów ESG. To już się dzieje i to będzie bardzo duża zmiana na rynku" - powiedziała Ostap-Tomann.

Zdaniem Adamczyka, zielone aspekty będą coraz bardziej istotne przy każdej decyzji podejmowanej przez inwestorów. W Komisji Europejskiej i w Polsce są opracowywane wytyczne, EBOiR współpracuje przy tym temacie z GPW.

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, ocenia, że rynek kapitałowy ma bardzo wiele możliwości, żeby stymulować rozwój zielonej transformacji i prowadzić do tego, żeby środki finansowe były przekierowywane w stronę zrównoważonych inwestycji.

"Rynek kapitałowy jest rynkiem uregulowanym, ostatnio wprowadzono na nim szereg zmian, które są związane z ESG czy Zielonym Ładem. Wszystkie spółki z rynku regulowanego będą musiały pokazywać, w jaki sposób w swoim działaniu odnoszą się do kryteriów środowiskowych, społecznych czy do ładu korporacyjnego" - powiedziała Olszewska.

"Ważnym czynnikiem jest zachowanie inwestorów, wywieranie wpływu na spółkę z pozycji akcjonariusza. Globalni inwestorzy jasno mówią, że jeśli spółki nie będą uwzględniać w swoich strategiach biznesowych czynników ESG, to trafią na listę obserwacyjną i nie będą w nie inwestować" - dodała.

Dodaje, że klienci też wymagają od funduszy inwestycyjnych pokazywania wskaźników dotyczących ESG, które są tworzone na bazie danych ze spółek.

"Nadchodzące nowe pokolenie to osoby, które mają świadomość, czym jest czyste środowisko i zmiany klimatyczne, dla nich będzie ważny nie tylko zysk z inwestycji, ale też to, gdzie ich pieniądze są inwestowane" - powiedziała Izabela Olszewska.

Krzysztof Szułdrzyński z PwC wskazuje, że regulacje europejskie stawiają wymóg pokazania strategii dojścia do bycia zielonym.

"To powinno być elementem strategii każdej firmy, która chce się rozwijać i pozyskać finansowanie, a warto pamiętać, że będzie dostępnych dużo pieniędzy na transformację biznesów" - powiedział Adamczyk z EBOiR.

"To dopiero początek budowania świadomości, szczególnie w małych i średnich spółek. Na rynku kapitałowym jest dużo środków do pozyskania, ale inwestorzy wymagają odpowiedniej komunikacji. Spółki muszą umieć przekazać strategię ESG i to, jak się ona przekłada na finanse" - dodała Izabela Olszewska z GPW.

Michał Perlik z PKN Orlen również ocenia, że transparentność to bardzo istotna sprawa dla inwestorów.

"Oczekują oni szczegółowych informacji, czy cele są wystarczająco ambitne, a ich weryfikacja musi być dokonywana przez niezależnych ekspertów. Na rynku funkcjonuje tyle kryteriów. Coś, co wydaje się z automatu zielone, wcale nie musi takie być" - powiedział.

W grudniu zeszłego roku Orlen wyemitował pierwsze w historii spółki i tej części Europy obligacje, które były oparte na ratingu ESG. Izabela Olszewska z GPW ocenia, że w najbliższych latach na polskim rynku emisje zielonych obligacji będą nabierać znaczenia.

"Mamy kilka spółek, które wypuściły zielone obligacje i notują je na warszawskiej giełdzie. W 2016 roku byliśmy pionierem, gdy polski rząd wypuścił takie obligacje. Mamy też indeksy i wskaźniki, które pokazują progres spółek w kierunku zielonej transformacji. Zielony Ład potrzebuje ogromnych środków do realizacji, potrzebna będzie mobilizacja całego rynku finansowego, nie tylko spółek notowanych na giełdzie, ale i tych, które przyjdą do banku po kredyt" - powiedziała.

Debaty poświęcone Zielonemu Ładowi oraz roli rodzimego rynku kapitałowego w promowaniu kryteriów ESG i zrównoważonego finansowania były częścią XXI Konferencji Izby Domów Maklerskich. PAP Biznes był patronem medialnym wydarzenia. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki