EKO-UNIA: na przekop Mierzei Wiślanej trzeba będzie wydać 2-3 mld zł

Przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie kosztował 2 albo 3 mld zł, a nie jak zapowiada rząd około 900 mln zł - poinformował w piątek dziennikarzy prezes EKO-UNII Radosław Gawlik.

(Urząd Morski w Gdyni)

"Naszym zdaniem te 900 mln zł jest niedoszacowane. Nie było takiej inwestycji w gospodarce wodnej, która kosztowałaby tyle, ile władza pokazywała. Naszym zdaniem będzie ona kosztowała 2 albo 3 mld zł, a zwrot z inwestycji będzie więc trwał 1000 albo 1500 lat" - powiedział Gawlik. Dodał, że inwestycja będzie trwała nie trzy lata tylko dziesięć.

"Rząd w przypadku tej inwestycji zachowuje się bałamutnie. To jest wyjątkowy, bezcenny skrawek Polski. Minister Gróbarczyk szykuje nasz kraj na kolejny konflikt z Komisją Europejską. Komisja Europejska może wprowadzić procedurę podobną jak przy okazji Białowieży" - stwierdził Gawlik. "Naszym zdaniem projekt ten jest ekologicznie szkodliwy, gospodarczo to właściwie fikcja, a społecznie jest bardzo wątpliwy" - dodał.

Według Gawlika przekop Mierzei Wiślanej będzie miał negatywny wpływ na środowisko naturalne. "Jeśli chodzi o kwestie środowiskowe to rząd mówi, że ta inwestycja, która jest prowadzona na trzech obszarach Natura 2000, nie wpłynie znacząco na gatunki siedliska. Naszym zdaniem jest wręcz przeciwnie. Mamy oceny ornitologiczną ichtiologiczną i dotyczącą ssaków morskich, które wskazują jednoznacznie, że zarówno gatunki jak i siedliska będą w znaczącym stopniu zagrożone, wyeliminowane, czy zginą podczas tej budowy" - powiedział Gawlik.

Szef Eko-Unii przypomniał, że organizacja ta odwołała się od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie, która wydała tak zwaną decyzję środowiskową dla planowanego kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Odwołanie złożono w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ).

"Naszym zdaniem nie rozpatrzono szeregu uwag i wniosków, naszych zastrzeżeń związanych z raportami środowiskowymi" - stwierdził Gawlik. Jego zdaniem wycinka drzew w pasie przeznaczonym pod budowę przekopu jest bezprawna, gdyż GDOŚ nie rozpatrzyła jeszcze odwołania od decyzji RDOŚ.

Gawlik powiedział, że EKO-UNIA odwoła się też od decyzji środowiskowej do Unii Europejskiej. "Mierzeja Wiślana jest obszarem wyjątkowym jeśli chodzi o Bałtyk, to taka nasza Puszcza Białowieska nad Bałtykiem. Moim zdaniem rząd szykuje sobie tutaj konflikt podobny jak przy Puszczy Białowieskiej" - stwierdził.

Zdaniem Michała Kani, dyrektora biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zarzuty formułowane przez przedstawiciela EKO-UNII są bezpodstawne.

"Decyzja środowiskowa została wydana na podstawie doskonale uargumentowanego raportu oddziaływania na środowisko, który przygotowali niezależni ekolodzy i naukowcy. W raporcie wskazano, że lokalizacja Nowy Świat w minimalnym stopniu oddziałuje na przyrodę. Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej zabezpiecza ważny interes państwa i powoduje, że nie można wykorzystać procesu odwoławczego do celowego blokowania inwestycji" - powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie Kania.

"Dziwi nas również to, że organizacja ekologiczna posługuje się argumentami o +niezasadności ekonomicznej+ budowy kanału żeglugowego. To w naszej ocenie oznacza, że działanie EKO-UNII niestety podyktowane jest również interesem politycznym" - dodał

Jego zdaniem jest to tym bardziej jest to rażące, ponieważ wybór lokalizacji oraz decyzja rządu o realizacji inwestycji została podjęta na podstawie bardzo precyzyjnych analiz społeczno-ekonomicznych.

"Żałujemy również, że argumenty EKO-UNII są zbieżne z argumentami strony rosyjskiej, która wnioskując do Komisji Europejskiej próbuje zablokować budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną" - stwierdza Michał Kania.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ ewes/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 10 jes

Złe założenie. Znajomym i rodzinom z pisu zwróci się w kilka miesięcy.

! Odpowiedz
4 8 antybolszewik

Żre ostro "Dobra zmiana". Część miłośników brukselki już spakowana a zastępują ich młodsi wyżeracze. Afery KNF, NBP, SKOK, Srebrna, ... to pikuś przy nadchodzących przekrętach (ocieplanie, przekopy, elektrownie...)

! Odpowiedz
10 5 pluto85md

Piszecie ze Elblag nowym Hamburgiem? Po co zawracac kijem wisle, Gdansk jest nowym Hamburgiem, do Elblaga jak juz beda wplywaly barki z Gdyni, Gdanska, albo najwyzej z Klajpedy.

! Odpowiedz
12 15 abcx

No właśnie o to chodzi, niech sobie te barki pływają z towarami masowymi, zrobi się przeładunek na barkę i będzie płynąć dalej zamiast tłuc te setki ton tirami, dlaczego to tak mocno przeszkadza naszym niemieckim i rosyjskim przyjaciołom?

! Odpowiedz
19 15 maryjanek

ten kanał to mis na miarę naszych mozliwości!

! Odpowiedz
28 44 abcx

Jak się doda do przekopu port kontenerowy w Elblągu to inwestycja prawdopodobnie będzie na siebie zarabiać, miło będzie odebrać swój kontener z Elbląga zamiast z Hamburga.

! Odpowiedz
33 38 karbinadel

A nie zauważyłeś, że między Elblągiem a Hamburgiem są jeszcze porty w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie? Natomiast wiele polskich firm woli odprawiać towar w Hamburgu, bo nie muszą płacić łapówek za to, że celnicy wykonają swoją pracę

! Odpowiedz
28 39 abcx

Mądrze ten prezes EKO-UNII Radosław Gawlik gada, po co w polce coś robić, jeszcze coś nie wyjdzie i będzie z tego kanału pożytek i dopiero będzie prawdziwy problem.

! Odpowiedz
37 15 marxs

taki "pożytek" jak z tych waszych PISowskich Możejek PIS wydał kosztem zdychającego polskiego podatnika 3,5 mld dolarów za rafinerie teraz Litwini podobno chca to odkupić za 1 dolara

! Odpowiedz
9 23 tindala odpowiada marxs

jak każdy prawdziwy marksista masz krótką pamięć. Zaraz po zakupie Możejek dziwnym trafem, trwale zepsuł się rurociąg dostarczający ropę. Potem eksplozja zniszczyła część instalacji. Innymi słowy seria niefortunnych wypadków. Ciekawe kto robił za hrabiego Olafa ???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil