EFS – szkolenia dla każdego

Liczba pracodawców korzystających z edukacji współfinansowanej z EFS rośnie, ale powoli. Jak wynika z najnowszego badania MillwardBrown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, aż 89,5 % przedsiębiorców korzysta ze szkoleń, lecz tylko około 19% wysyła pracowników na te współfinansowane z funduszy unijnych. Jest to o 5 % więcej niż na początku ogólnopolskiej kampanii społecznej „Szkolenia – to się opłaca!”.

Największy wzrost szkoleń EFS wśród małych firm


Szkolenia współfinansowane z EFS pozwalają uzupełniać brakujące kompetencje bezpłatnie bądź za symboliczną opłatą. Dzięki temu systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników i zdobywanie aktualnej wiedzy potrzebnej do rozwoju biznesu jest w zasięgu także tych najmniejszych firm. Odsetek polskich przedsiębiorstw biorących udział w tego typu kursach ciągle nie jest wysoki. Tylko niewiele ponad 19% pracodawców MSP korzysta z takich ofert. Największy wzrost odnotowano wśród małych firm zatrudniających do 49 osób. Na początku kampanii „Szkolenia – to się opłaca!” w marcu 2010 roku tylko 9,5% podmiotów z tego sektora skorzystało z tej formy dokształcania. Obecnie taką decyzję zgłasza 16,5% małych przedsiębiorców. – Jak podkreślają sami pracodawcy, główną barierą uniemożliwiającą korzystanie z edukacji wśród małych przedsiębiorców jest jej wysoki koszt. Fundusze unijne to szansa na większy dostęp do szkoleń – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – W trakcie spotkań, przedsiębiorcy z małych miejscowości wskazali nam kolejną istotną przeszkodę. Mianowicie brak wiedzy na temat zasad uczestnictwa w szkoleniach dofinansowanych z EFS. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, że aby skorzystać ze szkoleń nie trzeba specjalnie pozyskiwać środków unijnych, wystarczy zapisać się na istniejące już kursy – dodaje.  


Wykres: Uczestnictwo pracowników w szkoleniach dofinansowywanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ciągu ostatnich dwóch lat.
 

W dalszym ciągu wskazana edukacja o szkoleniach EFS


Systematyczne informowanie przedsiębiorców o możliwości korzystania z kształcenia współfinansowanego z funduszy unijnych powoli przynosi efekty. Najtrudniej dotrzeć z przekazem o szkoleniach EFS do małych miejscowości, co potwierdzają przedsiębiorcy, którzy brali udział w spotkaniach będących częścią kampanii „Szkolenia – to się opłaca!”. Potrzebne jest dalsze informowanie o dostępności tego rodzaju kursów na rynku. Tym bardziej, że większość pracodawców korzystających z tej formy edukacji twierdzi, że udział w niej bezpośrednio przekłada się na zysk firmy. Można zatem stwierdzić, że ci, którzy skorzystali z kursów współfinansowanych z EFS, przekonali się o korzyściach, jakie przedsiębiorstwo odniosło wysyłając pracowników na szkolenie. – Szkolenia prowadzone w ramach funduszy unijnych pozwoliły naszej firmie zdobyć konkretną wiedzę, która przyczyniła się do lepszego funkcjonowania organizacji. Takie praktyczne informacje trudno zdobyć z książek”. -  mówi Kamil Karbowiak Jet Reports Eastern Europe.


Wykres: Opinie o szkoleniach dofinansowywanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego [Q15];Odpowiedzi: zdecydowanie się zgadzam. Podstawa: przedsiębiorstwa zatrudniające 1-49 osób. Wyniki nie sumują się do 100%. Respondenci mieli możliwość oceny każdego z powyższych stwierdzeń.

Wszystkie szkolenia EFS w jednym miejscu


Dzięki największej bazie ofert edukacyjnych zamieszczonej na portalu www.inwestycjawkadry.pl łatwiej zdobyć informacje i zapisać się na zajęcia. Wyszukiwarka pozwala w prosty sposób odnaleźć interesujące szkolenie zarówno komercyjne, jak i te współfinansowane z EFS. Dodatkowe kategorie takie jak: kurs dedykowany dla osób 45 +, miejsce, cena dla mikroprzedsiębiorców, pozwalają szybko odnajdywać propozycje dobrze dobrane do potrzeb konkretnej organizacji.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć udział w szkoleniu nie muszą pisać wniosków o dofinansowanie. Wystarczy, że odnajdą interesujące ich szkolenie w bazie. W tej chwili znajduje się tam blisko 7300 ofert kursów współfinansowanych z EFS – zachęca Anna Świebocka-Nerkowska.


/inwestycjawkadry.pl

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne