REKLAMA
WEBINAR

EDF Renewables i TotalEnergies otwarci na partnerstwa z Orlenem i PGE przy projektach offshore

2023-06-06 15:56
publikacja
2023-06-06 15:56

EDF Renewables i TotalEnergies są otwarte na partnerstwa przy projektach morskiej energetyki wiatrowej z grupami PKN Orlen i PGE, które wygrały koncesje lokalizacyjne – poinformowali przedstawiciele międzynarodowych koncernów.

EDF Renewables i TotalEnergies otwarci na partnerstwa z Orlenem i PGE przy projektach offshore
EDF Renewables i TotalEnergies otwarci na partnerstwa z Orlenem i PGE przy projektach offshore
fot. Jeszcze rok temu można było zaciągnąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem i stawką nieco ponad 3 proc. Takie rozwiązanie wybierała jednak wówczas nieliczna grupa kredytobiorców. Sprawdzamy, ile zyskali ci, którzy trafili na odpowiedni moment. / / Shutterstock

„Ze zrozumieniem przyjmujemy wyniki postępowań. Morska energetyka wiatrowa to strategiczne źródło energii dla miksu energetycznego, dlatego nie dziwi, że spółki Skarbu Państwa będą zaangażowane mocno w rozwijanie tej branży. Nasza oferta, która została wysoko oceniona, prawie na maksymalną ilość punktów jest najlepszym dowodem tego, jak dobrze jesteśmy przygotowani do realizacji polskiego programu offshore. Jesteśmy otwarci i przygotowani do tego, by wejść w partnerstwo z którąś ze spółek” – powiedziała Alicja Chilińska-Zawadzka, członek zarządu EDF Renewables Polska podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

„EDF na świecie realizuje bardzo dużo projektów morskich farm wiatrowych. Nigdzie nie realizujemy tych projektów bez partnera, również we Francji. Są to tak skomplikowane, wielowątkowe realizacje, że partnerstwo jest wymagane. Dlatego wierzymy, że nasze doświadczenie, przygotowanie i znajomość polskiego programu to dobra oferta w kierunku spółek, którym przyznano te lokalizacje” – dodała Chilińska-Zawadzka.

Jak poinformowała, EDF Renewables ubiegało się w postępowaniach o 10 koncesji.

„Też uważamy, że formuła partnerstw strategicznych jest najlepszą formułą realizacji tego typu programów inwestycyjnych” – powiedział Kamil Kobyliński, dyrektor TotalEnergies ds. morskiej energetyki wiatrowej.

„Program musi być szybko uwiarygodniony przez tych, którzy wygrali, czyli Orlen i PGE. Z tej perspektywy uważamy, że najbardziej efektywnym sposobem są partnerstwa technologiczno-finansowe. Gwarantują nie tylko know-how, ale i bezpieczeństwo finansowania inwestycji, a także możliwości implementacji projektów komplementarnych i dodatkowych, związanych z offshore i nie tylko” – dodał Kobyliński.

Poinformował, że grupa TotalEnergies realizuje na świecie w partnerstwach projekty offshore o mocy łącznie ok. 12 GW.

Menedżerowie wskazali, że dla przeprowadzenia transformacji energetycznej kluczowe jest, by polski program morskiej energetyki wiatrowej realizowany był zgodnie z harmonogramem i zgodnie z budżetem.

Kobyliński szacuje potencjał programu offshore na ok. 15 GW, a potrzeby inwestycyjne na 150-200 mld zł.

„Program trzeba zrealizować szybko, w perspektywie do 2040 roku. To kwestia nie tylko potrzeb transformacyjnych i bezpieczeństwa energetycznego. To również kwestia zwiększenia polskiego rynku w kontekście łańcucha dostaw, local content” – powiedział dyrektor TotalEnergies.

Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło postępowania dotyczące lokalizacji morskich farm wiatrowych w drugiej fazie polskiego programu. Po 5 pozwoleń trafiło do polskich grup: PKN Orlen i PGE. 

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki