REKLAMA

EBC: wsparcie kredytobiorców obniży zyski banków, ale nie zagrozi systemowi bankowemu w Polsce

2017-11-10 15:02
publikacja
2017-11-10 15:02

Wprowadzenie w życie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców może obniżyć zyski operacyjne tych banków nawet o 20 proc., ale nie stanowi ryzyka z punktu widzenia stabilności finansowego całego sektora - uważa Europejski Bank Centralny.

/ fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM

W sierpniu do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji. Zakłada on m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, w stosunku do ustawy z 2015 roku. Zakłada też, że ze składek banków powstanie Fundusz Restrukturyzacyjny, który rocznie może kosztować sektor do 3,2 mld zł.

Poprzednia ustawa w tej sprawie z 2015 roku zakładała, że kredytobiorcy - złotowi i walutowi - pozbawieni pracy i znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej - mieli przez 18 miesięcy od wejścia ustawy w życie (początek 2016 roku) otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł miesięcznie. Na fundusz wsparcia banki wyasygnowały 600 mln zł, ale do końca ubiegłego roku wykorzystano tylko ok. 2 proc. tej kwoty.

EBC na wniosek Sejmu przygotował swoją opinię dotyczącą prezydenckiego projektu. Wskazuje w niej, że zmiany nie powinny stanowić ryzyka systemowego i nie powinny zagrozić stabilności finansowej sektora bankowego w Polsce. Może jednak obniżyć zyski banków. W skrajnym scenariuszu, gdy kwartalne wpłaty do funduszu restrukturyzacyjnego i funduszu wsparcia zostaną ustalone na maksymalnym poziomie, może to być spadek nawet o 20 proc. w stosunku do ich obecnych zysków operacyjnych. Może to też mieć wpływ na zdolności udzielania nowych kredytów przez banki.

W opinii EBC, negatywny wpływ nowych regulacji obejmie cały sektor, ale szczególnie narażone będą banki z dużą ekspozycją na kredyty udzielane w walutach obcych.

EBC wskazuje też na potencjalne ryzyko pogorszenia sentymentu zagranicznych inwestorów do Polski, co może mieć negatywne znaczenie dla całej polskiej gospodarki.

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki