REKLAMA

EBC prawdopodobnie zrezygnuje z ujemnych stóp procentowych do końca września

2022-05-23 12:19
publikacja
2022-05-23 12:19
EBC prawdopodobnie zrezygnuje z ujemnych stóp procentowych do końca września
EBC prawdopodobnie zrezygnuje z ujemnych stóp procentowych do końca września
fot. ilolab / / Shutterstock

Zdaniem Christine Lagarde Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zacznie podnosić stopy procentowe w lipcu i wyjdzie z obszaru ujemnych stóp do końca września - przekazał w poniedziałek Bloomberg.

W poniedziałek szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde poinformowała na blogu swojej instytucji, że "zakupy netto w ramach APP (obligacji) zakończą się bardzo wcześnie w trzecim kwartale". "To pozwoliłoby nam na podniesienie stóp procentowych na posiedzeniu w lipcu, zgodnie z naszymi prognozami. Biorąc pod uwagę obecne perspektywy, prawdopodobnie będziemy w stanie wyjść z ujemnych stóp procentowych do końca trzeciego kwartału" - wskazała.

"Przy inflacji prawie czterokrotnie przekraczającej cel EBC na poziomie 2 proc., Rada Prezesów banku centralnego skłania się do podniesienia w lipcu stopy depozytowej z obecnego poziomu -0,5 proc. Komentarz Lagarde sugeruje dwie podwyżki po 25 punktów bazowych na posiedzeniach w lipcu i wrześniu" - uważa Bloomberg.

Agencja przypomniała, że "w zeszłym tygodniu szef holenderskiego banku centralnego Klaas Knot wspomniał o możliwości podwyżki stóp o pół punktu, jeśli będzie to konieczne, a Lagarde wielokrotnie powtarzała, że normalizacja polityki będzie stopniowa".

Lagarde poinformowała również, że EBC będzie również w stanie "zaprojektować i zastosować nowe instrumenty", aby upewnić się, że polityka pieniężna jest właściwie przenoszona w strefie euro. "Pierwsza od ponad dekady podwyżka stóp procentowych spowodowała wzrost obaw o potencjalną fragmentację rynku obligacji w 19 krajach bloku walutowego" - dodała agencja informacyjna.

Po komentarzu Lagarde "euro wzrosło do najwyższego poziomu w ciągu dnia w stosunku do dolara, umacniając się aż o 0,7 proc. do 1,0635. Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji spadła o 2 punkty bazowe do 0,96 proc." - napisał Bloomberg. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
To zobaczymy pierwszych eurobankrutów? zdecydowali się? no jak tak, to tak...
piotr_malkontent
No to jeszcze tylko zapytam nieśmiało o salda w TARGET2, może tak wyzerować?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki